ZİRKONYUM DİŞ

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

ZİRKONYUM DİŞ

Sabit diş protezleri’nden olan porselen köprü ve kaplamaların sağlam ve estetik olabilmesi için porselen dişlerin aşağıda kullanılan bir daha alçak yapı malzemesidir. Zirkonyum diş, Diş hekimliği tedavilerinde uzun yıllardır kullanılan metal altyapı malzemelerine alternatif olarak kullanılan , beyaz renkli bir alaşımdır.

 

Bu gibi durumlarda, Zirkonyum diş yapılması tercih edilir. Yukardaki durumların bazılarında ortodontik tedavi, bazılarında, diş beyazlatma bazılarında ise lamine diş gibi uygulamalar tercih edilebilir. Burada hastanın tercihi ve doktorun nihai endikasyonu belirleyici olur.

Alt yapı malzemesi olarak metal kullanılan köprülerde belli bir zaman sonra eğer diş eti çekilmesi oluşursa kaplamanın kenarında koyu renkli bir gölge oluşur. Bu istenmeyen durum zirkonyum kaplama uygulanan ağızlarda oluşmaz. Çünkü porselenin altında kullanılan zirkonyum alaşımda diş renginde olduğundan dişeti çekilmesi oluşsa bile koyu gri alanlar görülmez. Bunun dışında estetik uygulamalarda tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden birisi ışık geçirgenliği’dir. Dişin minesine benzer bir şekilde ışığı geçirdiği için diş protezinde derinlik algısını rahatlıkla verebilir. Metal destekli kaplamalarda, yani klasik porselen diş uygulamalarında metalin rengini örtebilmek için opak adı verilen bir tabaka ile metalin üzeri örtüldükten sonra porselen çalışması yapılır. Bu opak adını verdiğimiz madde belirli bir hacim işgal ettiğinden dolayı porselen için ayrılan mesafe bir miktar daha azalır. Bu nedenle porselende bir miktar opak bir görüntü oluşur.

 

Zirkonyum diş fiyatları alışılmış diş hekimliği tedavilerine tarafından biraz daha fiyatı yüksek olmasına karşın, diş hekimleri ve hastalar göre avantajları sebebi ile tercih edilir. Zirkonyum diş yaptıran şahısların görüşleri, zirkonyum yaptıranlara sorulduğunda, sağladığı estetik gibi avantajlar nedeni ile bu uygulamayı seçim ettikleri için memnun oldukları gözlenmiştir.

Doku dostu bir malzeme olan zirkonyum ile yapılan çalışmalarda, metal destekli protezlerdeki gibi dişin dişetine yakın kısımlarında morarma oluşmaz. Allerjik reaksiyonlara sebep olmadığı için zirkonyuma emrindeki bir Diş eti çekilmesine sebep olmaz. Çok sert diş fırçalama, yanlış diş fırçalama alışkanlıkları veya periodontal sebeplerle oluşan diş eti çekilmeleri ardından kaplamanın kenarlarında koyu bir renk oluşmaz. Ağız kokusu yada ağızda lezzet değişikliğine sebep olur mu? Ağız sıvıları ile etkileşime girmediği için herhangi bir tat değişikliği yaratmaz kokuya da sebep olmaz.

 

Glaze adı verilen özel bir cila malzemesi ile fazla yüksek ısıda fırınlanarak cilalanan dış yüzeyi nehir kahve gibi boyar maddelerden etkilenmez. Takıldığı günkü rengi değişmeyen.

 

Rutin ağız ve diş bakımı haricinde fazla bir değişiklik yoktur. Uyumlu diş fırçalama haricen bilhassa yetkisiz dişlerin olduğu bölgelerde yani köprü gövdelerinde arayüzlerin temizliği önemlidir. Bu amaçla mumlu diş ipi ve arayüz fırçası gibi ağız hijyenini temin etmekte kullanılan araçlardan istifade edilir. Eğer doktorunuz daha sık kontrollere çağırmadıysa zaten rutin kontrollerden farzedilen 6 ayda bir kontrollere gitmeniz yeterlidir. Bu periyodik kontroller mümkün problemlerin erken tanı ve tedavisi için gereklidir. Yalnızca zirkonyum dişlerinizin değil ağzınızdaki yeni oluşan diş taşları ve çürüklerin teşhisi içinde bu gereklidir.

 

Aslında zirkonyum dişlerden ziyade ağızdaki dişlerde değişimlere ast olarak zirkonyum kaplamaların ömründen bahsetmek dürüst olur. Kötü Ağız hijyeni ve yanlış diş fırçalama gibi faktörlere alt olarak dişlerinizde ve diş etlerinizde meydana gelecek çürük ve eskime gibi şartların değişmesi kaplamalarınızın yenilenmesi ihtiyacını doğurabilir. Doku dostu bir araç gereç olduğunda, Dişlerinizde ve diş etlerinizde Zirkonyum kaplamalardan kaynaklanan alerjik bir zarar oluşmaz.

 

Takıldıktan sonradan epeyce uzun bir süre çıkarılmasına gerek olmayacaktır. Fakat alltaki dişlerden birisini çekilmesini gerektiren durumlar ya ada kanal tedavisi ve bunun gibi zirkonyum dişlerin çıkarılmasını gerektiren durumlar oluşursa kaplamalarınız özel frezler ile kesilerek çıkarılır. Çıkarırken dişlerinize bir rahatsızlık veya zarar vermeden çıkarabilmek için en yerinde usul zirkonyum dişlerinizin kesilerek çıkarılmasıdır.

 

Sahiden ağızdaki işlemler olağan porselen diş yapımı safhaları ile aynıdır. Ilk Olarak yerinde bir duyu yitimi yöntemi ile dişler uyuşturulutr. Herhangi bir rahatsızlık hissetmemeniz için bu yeterlidir. Dişiniz bir miktar küçültüldükten daha sonra, ağzınıza uygun bir ölçü kaşığı ile ölçüler alınarak laboratuvara yollanır. Olağan yöntemlerden farklılıkları laboratuvar işlemleri esnasında başlar. Öncelikle optik okuyucu adı bahşedilen cihazlar ile ağızdan alınan ölçü hassa bir şekilde bilgisayara aktarılır. sonradan zirkonyum bloklar özel freze makinaları kadar 3 boyutlu CAD-CAM tekniği ile bilgisayar destekli makinalar kadar işlenerek model üstünde denetim edilir. Diş hekiminize prova için yollanan zirkonyuum daha alçak yapısı provadan sonra porselen ile son şekillendirilmesi yapılarak baştan prova için hekime yollanır. Yükseklikleri ve ağza uyumu denetim edilen zirkonyum kaplamalar özel yapıştırıcısı ile ağzınıza yapıştırılır.

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi uygun bir anestezi yöntemi seçilerek tüm bu işlemler uygulandığından herhangi bir rahatsızlık oluşmaz. Küçültülen dişlerinizde hassasiyet oluşmaması için geçici dişleriniz hazırlanır ve geçici yapıştırma malzemesi ile yapıştırılır. Bu sayede esas dişleriniz yapılana değin herhangi bir hastalık duymanızın önüne geçilmiş olur.

23 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.