Zeytinyağının bir faydası daha…

  Sağlık ve Yaşam    31 Aralık 2018
Yorum Yok

Zeytinyağının bir faydası daha…

Dokuz Eylül Üniversitesinde deney hayvanları üstünde yapılan araştırmada, ekstra sızma zeytinyağı tüketiminin, öğrenme ve hafıza kapasitesini artırdığı, vesvese düzeyini ise düşürdüğü ortaya çıktı.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji ve Spor Hekimliği belli başlı bilim dalları ile Sağlık Durumu Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri, Denek Araştırmalar Birimine ast laboratuvarlarda, “Anadolu’da yetişen zeytinlerden elde edilen sızma zeytinyağının beyin gelişimine etkisi” konulu bir araştırma yaptı.

Araştırmada, 27 fareden bazılarına 8 hafta her tarafında yüksek polifenollü (bitki kaynaklı biyoaktif alaşım) sızma zeytinyağı, bir bölümüne polifenol seviyesi düşük riviera zeytinyağı ile besin programı uygulandı, diğerlerine de yüksek fruktozlu yem verildi. daha sonra farelere, 5 jurnal öğrenme ve hafıza deneyleri ile labirent testleri yapıldı.

ÇOCUKLAR MUTLAKA TÜKETMELİ!

Soğuk sıkım sızma zeytinyağı ile beslenen farelerin, labirentteki hedeflere diğerlerine kadar daha ivedi ve kolay ulaştığı belirlendi.

Fruktozlu yem ile beslenenlerde ise hafıza bozukluğu ve anksiyeteye (kaygı bozukluğu) rastlandı, sızma zeytinyağı tüketenlerde bu şikayetler görülmedi. Riviera zeytinyağının ise karar vermeyi negatif etkilemesine rağmen anksiyeteyi azalttığı saptandı.

Araştırma sonunda hazırlanan bilimsel raporda, “Anadolu’da yetişen zeytinlerden elde edilen soğuk sıkım sızma zeytinyağının, çocukların beyin gelişimini olumlu etkileyebileceğini gösterdiği” ifadelerine yer verildi.

“YOĞURTLA KARIŞTIRIN”

DEÜ Fizyoloji Başlıca Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sızma zeytinyağı ile beslenenlerde kilo alımının da yüksek olmadığını, ayrıca yaşlanmanın yavaşladığını gözlemlediklerini de anlattı.

Bütün ebeveynlere çocuklarını soğuk sıkım zeytinyağı ile beslemeleri tavsiyesinde yer alan Harzadın, şunları söyledi:

“Her gün bir tatlı kaşığı zeytinyağının çocukların okul başarısını olumlu etkileyeceğini söyleyebilirim. Zeytinyağı hap gibi tüketilebilir. Salatada çocuğumuzun ne değin zeytinyağı tükettiğini tamamen bilemeyebiliriz. Eğer tatlı kaşığı ile içmek kuvvet geliyorsa yoğurda karıştırabiliriz. Olası olduğunca havayla temasını azaltmalıyız. Anadolu’da büyük bir mucize var ve biz bunun değerini bilmeliyiz.”

AA

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/zeytinyaginin-bir-faydasi-daha-2660439/

20 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.