Zayıflamanın en iyi yolu nedir?

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Zayıflamanın en iyi yolu nedir?

Yalnızca Gıda Piramidi’nin tamamına uyan öğünler seçmek tatmin edici değildir. Keza, atıştırmalar da besin gruplarından seçilmelidir. Atıştırma, her gün üç başlıca öğün arasında yer alan yiyecek tüketimi anlamına kazanç. Çoğu insan günde en düşük bir kere atıştırır ve birçok insan gün baştan başa kesintisiz atıştırır. Atıştırma endüstrisi, şipşak gelişen bir pazardır ve her yıl varolan seçeneklere yenileri eklenir. Yiyecek imalatçıları, yetişkin ve çocukların benzer şekilde marketlerde satılan atıştırma yiyeceklerinin ilgilerini çektiğini ve bu insanların evde, ellerinin aşağıda bulunması için hazır türde çoğu yiyecek satın aldıklarını bilirler.

Fakat sağlıklı atıştırma yiyeceklerini hayatınıza katmanız için yeme ve satın alma alışkanlıklarınızı değiştirmeniz çok da kuvvet değildir. Hatırlanması gereken en önemli şey “anlamsız kalori” tercihler yerine, besin değeri açısından yoğun atıştırma yiyecekleri yemektir. Gıda değeri açısından yoğun yiyecekler, kalorinin yanı sıra nitelikli gıda, vitaminler, mineraller, lif, protein ve diğer besinler sağlayanlardır. Hem bu abes kalori kaynakları sadece kalori sağlar oysa başka beslenme sağlamaz. Atıştırmak için seçilen yiyecekler sadece Yağlar/Istikrarsız Yağlar/Tatlılar Grubunda yok Gıda Piramidi’ndeki dağıtılmış gruplardakilerde olmalıdır.

Bisküvi veya şekerlemeleri elinize aldığınızda bir dahaki sefere bunu aklınız­da tutun. bir tutam meyve veya biraz yoğurt daha iyi bir tercih olmaz mı? Sağlıklı atıştırma seçenekleri aşağıdakileri içerir:

* Taze/kurutulmuş meyve
* Taze sebze çubukları
* Küp biçiminde peynir/peynir dilimleri
* Yağsız patlamış mısır
* Krakerler
* Simit/poğaça
* Minik kekler
* Kuru üzümlü ekmek
* Meyveli şekerlemeler
* Bisküvi
* Pirinçli kek
* Cips
* Eksik yağlı yoğurt
* Dondurulmuş yoğurt /buzlu süt
* Lor

Öğün ve atıştırmalarınızı düzenlemek, hayat boyu dinç yeme planına başla­mada ve sonuçta karoser ağırlığınızı yoklama altında tutmanızda manâlı bir adımdır. Beslenme Piramidi Rehberi, kendiniz veya ailenizin gıda ihtiyacını planladığınızda size muavin olabilecek tek araçtır. Bu araç, yalnızca sağlıklı bir diyet oluşturmaya muavin olmaz, aynı zamanda denge, farklılık ve akla yatkın olmaya yönelik yol göste­ricidir. Keza bu araç, bütün bir kilo kontrolü için gıda alımınızı azaltmanın temelini oluşturmada da yardımcıdır. Gıda hakkında daha fazla şey öğrenmeye devam ettikçe bu bilgileri uygulamaya kurmak için ilave yollar arayacaksınız.

Beslenme değeri açısından yoğun yiyecekler nelerdir?
Beslenme yoğun yiyecekler kalorilerin yanı sıra vitaminler, mineraller ve lif gibi gıda katkısı olanlardır. Bu gıdalar Besin Piramidi’nin tahıl, sebze, meyve, süt ve süt ürünleri ve et gruplarında bulunabilir.

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.