Zayıflamak ve aynı kiloyu korumak

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Zayıflamak ve aynı kiloyu korumak

Zayıflamak ve kilo kaybını sürdürmek sadece kalori kesintisi, toplam yiyecek alımında azalma veya bir çalışma programını izlemek değildir. Kilo belirlemek ve bu kiloyu kesintisiz saklamak, anında oluşan ve daha sonra unutulan bir şey değil yaşam boyu devam edecek bir süreçtir. Her birimiz geçici değiştirme­ler gerçekleştirmek ve sonuçları derhal bakmak istersek bu realist olmaz.

Gövde ağırlığını benimsemek
ilk önce ve en ilk kez ele alması gereken, karoser ağırlığı takıntısını geride bırak-manızdır. ceset ağırlığı bir numaralı sorununuz olmamalıdır, amacınız ceset kom­pozisyonu ve afiyet olmalıdır.

Kilo alımı yaşlandıkça kaçınılmazdır. Metabolizmamız çoğunluk yıllarına kıyasla her on yılda %3-5 oranında yavaşlar. Yaşamı baştan başa herhangi bir kilo sorunu olmayan bir kadın ya da erkek için reşitlik yıllarında 5-7 kilo alması garip değildir. Ilave tartı miktarı kontrol altına alınabilir. Bu fazladan kilolar, önemli herhangi bir sağlık riskine katkıda bulunmamalıdır. Ama kilo yükselme düze­yimiz 9 kilo ya da daha fazlasına çıkarsa bilhassa bu kilolar, vücudun hayat organlarını çevreleyen bölgelerde ise dikkat etmemiz gerekir. Aşırı kilo ortaya çık­tığı süre sıhhat riskleri ve rahatsızlık riski artar ve hatta erken ölümler meydana gelebilir.

Banyo tartısı, tartma sorununuza tek yol gösterici olmamalıdır. Banyo tartınız­dan kurtulun veya en azından her gün gözünüzün önünden uzakta tutun. Banyo tartısındaki sayılara odaklanmak, davranışınızda hasara niçin olur. Tartıdaki sayı bir birey olarak sizi yansıtmaz. Ceset ağırlığı, günlük su ağırlığından dolayı ve aylık kadınlarda adet döngüsünden nedeniyle iniş çıkışlıdır. Sağlığa odaklanın, ağırlığa yok. Eğer banyo tartısında tartılmanız gerektiğini hissediyorsanız, bunu haftalık ya da aylık olarak günün aynı saatinde, üzerinizde kıyafet olmadan ve aynı tartıda yapın.

Kilo vermek ve dinç bir ağırlığı korumak, sadece kalori kısıntısından daha fazlasını gerektirir. Sağlıklı yeme ve olumlu yaşam biçimi alışkanlıklarının bir arada olması hayat boyu sürecek bir yaklaşım gerektirir.

Kim olduğunuzu kendi kendinize kabul edin. Cümbür Cemaat uzun ya da kısa değildir. Herkes ince ve formda da yok. Bütün yaşamınızda kilonuz bir sorun olacaksa yetişkinliğinizde vücudunuzda toptan bir değişiklik yapmanız güç olabilir. Sadece olabildiğiniz en iyi ve en sağlıklı birey olmayı hedefleyin. Kim olduğunuz, kendi kendiniz için ne yapabildiğiniz ve çevrenizdekilere ne hissettirdiğiniz hakkında olumlu düşünmeyi öğrenin. Yapabileceğinizin en iyisini yapın ve olabildiğinizin de en iyisi olun.

15 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.