Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı arttı

  Kredi - Borsa    6 Ocak 2019
Yorum Yok

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı arttı

Türkiye Bankalar Birliği, Doğuş Holding, Yıldız Holding ve Türk Telekom’un bankalarla olan sendikasyon anlaşmasının tek çatı aşağı toplandığını bildirdi.

TBB’den yapılan direktifler şöyle:

Bankalar ve diğer mali kurumlar münferit ya da birlikte, borçlarını ödemeye niyetli, oysa öbür nedenlerle gelir-gider dengesi geçici olarak bozulduğu için borçlarını ödemekte zorlanan müşterilerin ödeme kabiliyetlerinin iyileştirilmesine destek olmaktadır.

Birliğimiz tarafından daha önce kamuoyunun bilgisine sunulduğu üzere, her bir müşterinin parasal durumu, ödeme gücü ve uzun dönem borçlu-alacaklı ilişkisi ayrı ayrı ve özenle değerlendirilerek, iki taraflı iyi niyete ve özveriye dayalı şekilde, bankalar müşterilerine kredi kanallarını açık tutmakta, her yerde yapılandırma ya da yeni itfa planı yoluyla vade, ödeme ve güvence koşullarında esneklik sağlamaktadır.

Bu çerçevede, idareli faaliyetleri itibarıyla sektörlerinde ve ticari ilişkilerinde ülkemiz ekonomisinde manâlı yere sahip olan, Türkiye için katma layık üreten ve istihdam karşılayan işletmelerimizle yapılandırma, sendikasyon anlaşmaları ve hisse tayin işlemleri yapılmaktadır.

Doğuş Holding A.Ş.’nin yapılandırması 21 Aralık 2018 tarihinde kamuoyu ile paylaşılmıştır. Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin bankalara olan hisse devir işlemlerinin tamamlanmasına ilişkin olarak da ilgili kuruluşlar kadar kamuoyu tanımlama platformuna izah etme yapılmıştır.

Bunlara ilavaten, yiyecek sektörü ilk kez edinmek üzere sanayinin değişik alt sektörlerinde etkinlik bildiren, ülkemizde, bölgemizde ve dünyada kayda değer bir yere ve markaya sahip olan Yıldız Holding A.Ş.’nin bankalarla olan sendikasyon anlaşması tek çatı aşağıda toplanmıştır.

Önceki aylarda, Yıldız Holding ile alacaklı bankalar kadar ayrı ayrı uygulamaya alınan sendikasyon anlaşması, çerçeve anlaşmasının esas prensipleri başlıca alınarak, ticari kurallar içinde Holding’in de uzlaşısıyla, alacaklı bütün bankaların bir araya geldikleri tek sözleşmeye dönüştürülmüştür.

Bu sayede; ülkemizde üretimin, yatırımın, ticaretin ve istihdamın kayda değer yapı taşlarından olan şirketlerimizin ekonomimize olan katkılarını daha da artırması beklenmektedir.
Yapılandırma, hisse devri, sendikasyon anlaşması çalışmalarının başarıyla sonuçlandırılmasında bankalarımıza, şirketlerimize ve emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Bu incelemeler doğru, bir yana borçlarını geri ödeme kabiliyeti artması beklenen işletmelerimizin, imal değerleri muhafaza edilerek ekonomik faaliyetlerini sağlıklı olarak sürdürmeleri; bir yanlamasına da bankaların aktif kalitesinin korunması ve alacaklarının tahsilatı muhtemel olabilecektir.

Bankacılık sektörü, tüm paydaşlarıyla yakın işbirliği ve diyalog içinde, tecrübesini ve kaynaklarını ülkemizin menfaatleri doğrultusunda en bereketli şekilde kullanmaya, istihdam sağlayan idareli faaliyetin ve büyümenin finansmanını sürdürmeye, varlık değerlerinin korunmasına ve yatırımcı güveninin yüksek tutulmasına en fazla ölçüde katkı maddesi sağlamaya ve ekonomimize takviye olmaya devam edecektir.

25 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.