Yürek hastalarına sıcak hava uyarısı

  Sağlık ve Yaşam    31 Aralık 2018
Yorum Yok

Yürek hastalarına sıcak hava uyarısı

Yaz geliyor, günler uzamaya, havalarda ısınmaya devam ediyor. Bilhassa kalp hastaları büyüyen sıcak havalarda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, yaz döneminde özellikle kalp hastaları açısından ortaya meydana çıkan risklerle ilgili data verdi.
Yücel, “Yazın gelmesi ile birlikte tatil planları yapılmaya çoktan başlandı. Tatilin verdiği kolaylık ile birlikte ırk kendilerini hem ruhen hem de bedenen rahatlatmakta, birey kendini yenilenerek jurnal hayatın streslerinden yürüyüp gitmek için gayret göstermektedir.
Fakat birçok zaman tatil ile birlikte kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyen hatalar, yürek krizleri ve hipertansiyon ataklarını da tetiklediği gözlenmektedir.
Haber bültenlerinde sıkca duyduğumuz sıcak hava ile birlikte ani kalp krizlerinden ölümlerde ortaya çıkmaktadır.
Yürek krizi, kalp yetersizliğinin kötüleşmesi, ritim bozuklukları ve hastanelere yürek hastalığı nedeni ile yatış oranları kış aylarında yaza kadar çok daha yükselir.Kış aylarında hava kirliliği ve büyüyen solunum yolları enfeksiyonları özellikle ,yürek yetersizliğinde kötüleşmeye ,soğuk hava nedeniyle koroner atardamar hastalarında damar spazmları ve göğüs ağrıları,yürek krizi, hatta ani ölümler görülebilmektedir. Bu yüzden yaz aylarında daha sık kalp rahatsızlıkları ortaya çıkar.” dedi.
 
NIÇIN SICAK HAVALARDA ARTIŞ GÖSTERİR
Kalp hastalarının sıcak havalarda yani yaz döneminde daha özenli olmalı gerektiğini bildiren  Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel,
Kalp hastalarının büyük bir kısmı yaz günlerinde ,soğuk kış günlerine kadar fazla daha rahattır.Yakınmaları yazla birlikte kısmen rahatlayan yürek hastaları, bilhassa bu dönemde daha dikkatli olmalıdırlar.Kendini daha iyi hissetmenin verdiği rahatlıkla ,daha uzun ve efor gerektiren sporlar ile bazen ayrım etmeden sınırlarını zorlayabilmektedir. Hastalar özellikle yaz döneminde diyetlerini gevşetmekte,ilaçlarını kendilerince azaltabilmekte yada ayrıntılarıyla bırakarak kendilerine zarar verebilmektedir. Yüksek sıcaklıklar ve yüksek nemin beraberinde getirdiği istikrarsız kaybı ,dinç insanların bile ara sıra zorlarken , kalp yetersizliği olan kişilerde ,yürek krizi geçirenlerde,koroner damar hastaları ve tansiyon hastalarında beğenilmeyen kötü sonuçlara yol açabilir. Bu nedenlerle tansiyon ve yürek hastalarının bilhassa yaz aylarında dikkat etmeleri gereken bir takım kayda değer noktalar vardır.” diye konuştu.
 
NELERE UYARI EDİLMELİ?
Yürek ve tansiyon hastalarının sıcak havalarda nelere uyarı etmeleri konusunda bilgiler aktaran Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, “Günün sıcak saatlerinde güneş aşağıda uzun süre kalınmamalı. Güneş Banyosu Yapmak yada egzersizler ama güneş ışınlarının etkisi yitirdiği akşam saatlerinde ya da daha serin olan sabahleyin erken saatlerde yapılmalıdır.
bunaltıcı hava gövde ısısını da artırır. Vücut sıcak havada soğutma sistemini çalıştırmak için kan damarlarını genişlettiği için kalp atım hızı artar,cilde daha pozitif kan gönderir ve terleme ile ısıyı azaltmaya çalışır. Oysa fazla ıslak havalarda terleme  ile soğutma sistemi etkin çalışamaz. Damar genişlemesi ve yürek hızı artışına eşlik eden akışkan kaybı,kalbi epeyce zorlar ve uzun vakit bu koşullarda çalışan kalpte mevcut problemler belirginleşip ,ağırlaşabilir. Göğüs ağrısı ortaya çıkabilir,kalp yetersizliği kötüleşebilir,tansiyon düşebilir ya da sıcak stresi ve dengenin bozulması ile kan basıncı fazla yükselebilir. Özellikle yaşlı hastalarda bu durumlar önemli sonuçlara yol açar.
bu nedenle ilk kez su,meyve suyu,ılık çaylar edinmek üzere bol akıcı alınmalıdır. Hava sıcaklığı, günlük fizik aktivite ve kaybedilen suyun miktarına tarafından değişmekle birlikte günde en az 2 – 2.5 litre akıcı içilmelidir.
Yağlı yiyeceklerden ve sindirimi zor gıdalardan mutlaka uzak durulmalıdır. Kalp hastaları daima ancak diyetlerini bozmamalı, çokça taze sebze sebze ve meyve tüketilmelidir.Bu besinler hem bol akışkan içerirler,keza de vitamin ,mineraller ve antioksidanlar açısından zengindirler. Alkol ve kafein tüketiminden uzakta durulmalıdır.
Egzersizin türü ve düzeyini atamak üzere yürek doktoru ile görüşülerek ,bir takım yaz sporları ,denize girmek dahil yapılabilir. Yapılan egzersizlerin yürek sağlığını gözetmek için olduğu unutulmamalı ve alıştırma için sınırlar zorlanmamalıdır.

Terlemeyi önleyen giysiler yerine açık renkli,kuytu ,bol,ince kumaşlar seçim edilmeli,şapka giyilmelidir.
Doktorunuzla görüşmeden yürek ilaçlarınızı azaltmamalı,bırakmamalısınız.Uzun tatile, seyahate çıkmadan mutlaka kalple ilgili kontrolleri yaptırmalısınız.
Yukarıdaki öneriler o kadar fazla yürek hastası için geçerli olmakla birlikte ,fazla farklı alanlara yönlendirilmiş ve değişik ciddiyette kalp hastalığı olduğunu , hastalığınıza ve size uygun en doğru önerileri ,takibinizi yapan doktorunuzun verebileceği unutulmamalıdır.” diyerek sözlerine son verdi.

14 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.