Yunan bankaları 2019’da sıkıntı mı çekecek?

  Kredi - Borsa    9 Ocak 2019
Yorum Yok

Yunan bankaları 2019'da sıkıntı mı çekecek?

TFF Başkanı Şimşek Demirören ile TBB Başkanı Hüseyin Açık Fikirli uzun senelerdir borç yükünü çevirmeye çalışan fakat finansal sıkıntıların ağırlığını her geçen gün daha pozitif hisseden kulüpleri düzlüğe içeri almamak adına dev bir proje ilerletti.

Türk futbolu için tarihi bir adım atan TFF ve TBB’nin başlattığı bu proje uzun vadede kulüplerin parasal krizden kurtarılmasını hedefliyor. TFF Başkanı Demirören ile TBB Başkanı Açık Fikirli’ın imzalarını taşıyan açıklamada tarihi proje genel hatlarıyla şu şekilde özetlendi:
“Yalnızca sportif becerilerin yok, idari ve finansal etkinliğin de dahil olduğu bir bütünlük içinde yönetilmesi durumunda futbolun ekonomiye sağlamakta olduğu katkının sürdürülebilir olacağı düşünülmektedir.

Futbolun bir endüstri olduğu gerçeğinden hareketle uzun vadeli taktik ve hedefler daha siklet kazanmaktadır. Bu çerçevede; Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB), uluslararası norm ve standartların da dikkate alındığı, futbol kulüplerinin sıkılaştırılmış parasal kurallar çerçevesinde yönetilmesinin başlıca olacağı bir egzersiz başlatmıştır.

Bu çalışmanın içten temellerde kurgulanması için ilgili bütün taraflarla görüşmeler sürdürülmektedir. TBB, futbol kulüplerinin yoğun ilişkide olduğu finans sektörünü temsilen proje içinde yer almaktadır. İlgili tarafların katılımı ile sürdürülmekte olan bu alıştırma, kulüplerin parasal daha alçak yapılarının güçlendirilmesi, faaliyetlerini kendi gelirleri üstüne kurmaları, kazanç/gider dengelerini daha dinç kurarak sürdürülebilir parasal performansa sahip olmalarını hedeflemektedir. 

Milli ve Milletlerarası platformda sportif başarının devamlılığı için laf konusu parasal kurallar ile kulüplerin parasal yapıları güçlendirilirken daha dinç bilançoya sahip olmaları ve bankacılık sektörü ile daha etkin bir ilişkinin tesisi de amaçlanmaktadır. Kulüplerimizin yeni aktarma döneminde de sıkı finansal disiplin çerçevesinde hareket edilmesini teşvik edici şekilde, mevcut bütçeleri içinde kalınmasının hedeflendiği bu çalışmanın detayları süre içinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

13 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.