Yukarı bakan köpek duruşu

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Yukarı bakan köpek duruşu

Yararları: Sırt kaslarını güçlendirir, omurga esnekliğini artırır, karnı şekillendirir ve böbreklere kan gitmesini sağ­lar. Böbrek üstü bezlerini çalıştırır. böylece enerji bilgi­ci ve canlandırıcı bir etkisi vardır.

Uyarılar: Belinizi gözetmek için kalça kaslarınızı ve dizkapaklarınızı en ince ayrıntısına kadar sıkın. Dizkapaklarınız öyle gergin durmalı ancak dizleriniz yerden havalanmalı. Belinizde prob­lem varsa bile Kobra duruşunu yapabilirsiniz ama ayakla­rınızı birleştirme yerine kalça genişliğinde açmaya uyarı edin, çünkü bacaklarınızı açmak belinizin üzerindeki bas­kıyı azaltacaktır.

Metot: Bacaklarınızı düz uzatarak, burnunuz yere değe­cek şekilde yüz üstü yatın. Parmaklarınız açık ve orta par­maklarınız birbirlerine paralel duracak şekilde ellerinizi omuzlarınızın altına yerleştirin. Bacaklarınız bitişik (bel probleminiz yahut bitişik, varsa ayaklarınız kalça genişli­ğinde açık olmalıdır) ve gergin bir şekilde arkaya uzatılmış olmalıdır. Dizlerinizi ve kalça kaslarınızı sıkın ve çalışma baştan başa gergin tutmaya çalışın. Bunu yapmak için uzun ve kontrollü nefesler alıp vermelisiniz. Nefes alırken bur­nunuzu yerde ileri doğru kaydırarak ağır ağır başınızı kal­dırın ve ileriye bakın. Omuzlarınızı yerden kaldırın. Bu Nedenle göğsünüzü de kaldırmış olursunuz. Dirseklerinizi düzleştirmeyin, bükülü ve göğüs kafesinize âdeta yapış yapış duracak şekilde tutun. Omuzlarınızı gevşetmeye çalışın. Kulaklarınıza içten çekmediğinizden belli olun.

Bu duruşu nefes alırken, pozisyon alarak ve nefes verir­ken bedeninizi aşağı indirerek devingen bir biçimde yakışır­layabileceğiniz gibi, altı nefes her tarafında pozisyonunuzu ko­ruyup nefes verirken bedeninizi aşağıda indirerek statik bir biçimde de uygulayabilirsiniz. Eğer dinamik kullanım me­todunu yaparsanız, o vakit egzersizi altı kez yeniden edin.

Karşıt-duruş: Apanasana

40 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.