Yukarı bakan köpek duruşu

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Yukarı bakan köpek duruşu

Yararları: Omurgaya esneklik kazandırır, kollan güçlen­dirir, kanın böbreklere hücum etmesini sağlar ve böbrek üstü bezlerini çalıştırır. bu nedenle enerji verici ve canlan­dırıcı bir etkisi vardır.

Uyarılar: Belinizi gözetmek için dizlerinizi ve kalça adale­larınızı gergin bir şekilde sıkmanız gerekir. Eğer belinizde problem varsa, ayaklarınızı kalça genişliğinde açın.

Metot: Bacaklarınız bitişik ve yüzünüz yere dönük du­rumdayken düz olarak yüz üstü yere yatın. Parmaklarınız açık ve orta parmaklarınız birbirlerine paralel duracak şe­kilde ellerinizi göğüs hizasına yerleştirin. Ayak parmakları­nızı içeriye doğru kıvırın. Böylelikle ayaklarınız yere dik dura­caktır (1). Duruş boyunca gergin olmaları için dizlerinizi ve kalça kaslarınızı sıkın. Nefes alın ve başınızı kaldırın (2). Daha Sonra kollarınızı düzleştirerek bedeninizi yerden kaldırın. (3). Yalnızca elleriniz ve üçgenin taban olmayan kenarı tabanlarınızın üstteki kısımları yerde olmalıdır. Kalçalarınız yere yakın durmalıdır. Böyle­ce geriye doğru hafif bir kavis oluşabilir. Omuzlarınızı ku­laklarınıza doğru çekmediğinizden muhakkak olun.

Normal nefes alışverişlerinize devam ederek sıcacık etti­ğiniz sürece duruşunuzu koruyun. Sonradan nefes verirken bedeninizi yavaş yavaş yere indirin.

Karşıt-duruş: Apanasana

Yukarı bakan köpek duruşundan altında bakan köğek duruşuna geçiş
Metot: Nefes alırken Yukarı Bakan Köpek Duruşuna girin. Nefes verirken ellerinizle kendinizi geriye doğru itin ve kalçalarınızı havaya kaldırın. Bu Nedenle yavaş yavaş Aşağıda Bakan Köpek Duruşu pozisyonuna girmiş olursunuz. Nefes alın ve ye­niden Yukarı Bakan Köpek Duruşu’nu yapın. Ritmik ve ahenkli nefesler alıp vermeye devam ederken, dö­nüşümlü olarak iki ayrı köpek duruşunu yapmaya devam edin. Nefesiniz kontrollü ve hareketleriniz yavaş olmalı. Bu egzersize “Karaciğer ve Dalak” adı da verilir, çünkü bu iki organ üzerin­deki yararları son derece büyüktür.

Karşıt-duruş: Çocuk Pozunda dinlenin.

21 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.