YSK kararları Resmi Gazete’de

  Güncel Haberler    19 Ocak 2019
Yorum Yok

YSK kararları Resmi Gazete'de

Devlete Ait Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararlarına kadar, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne katılacak siyasi partiler belirlendi.

Kararda, 298 Sayılı Seçimlerin Esas Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun uyarınca siyasi partilerin, milletvekili, belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine katılabilmeleri için illerin en düşük yarısında, oy verme gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmaları ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya TBMM’de gruplarının bulunması gerektiği belirtildi.

Bir ilde teşkilatlanmanın, merkez ilçesi dahil o ilin ilçelerinin en düşük üçte birinde teşkilat kurma anlamına geldiği hatırlatılan kararda, 2820 Sayılı Kanun uyarınca da ilçe teşkilatının varlığından bahsedilebilmesi için ilçe kongresinin yapılarak ilgili organların oluşturulması gerektiği kaydedildi.

Seçime 13 siyasi parti katılabilecek

Kararda alfabetik sıralamaya kadar Adalet ve Yeniden Yapılanma Partisi (AK Parti), Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP), Demokratik Sol Parti (DSP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Özgür Dava Partisi (HÜDAPAR), İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi (TKP) ve Vatan Partisi’nin ilgili mevzuata tarafından seçime katılma yeterliliğine sahip partiler olduğu bildirildi.

Keza, TBMM’de grubu bulunan partilerin AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti olduğu belirtildi.

Karara tarafından, 31 Mart’ta yapılacak mahalli idareler seçimlerine 13 siyasi parti katılabilecek.

Seçmen kütüğü örneği için seçmen başına 6 kuruş ödenecek
YSK’nın bir diğer kararında ise seçime katılma yeterliliğine sahip 13 partiye seçmen kütüklerinin verilebileceği belirtildi.

Seçmen kütüğü örneği istemeye siyasi parti genel merkezleri yetkili olacak fakat yetki verilmesi koşuluyla il ve ilçe başkanları da kendi seçim çevreleriyle ilgili istemde bulunabilecek.

Kağıt ortamında verilecek seçmen kütüğü örneklerinin gideri karşılığı ödenecek bedel, 2019 yılı için her seçmen başına 6 kuruş olarak saptandı.

Partilerin kağıt ortamında istek edecekleri seçmen kütüğü örnekleri için Hazine ve Maliye Bakanlığı veznesine seçmen başına 6 kuruş yatırması gerekecek ve bunlara ait fotokopi masrafları ise seçim ödeneğinden karşılanacak.

Fakat partilerin seçmen kütüğü örneği talepleri elektronik ortamda da karşılanabilecek ve bunun karşılığında herhangi bir ödenti istek edilmeyecek.

Seyyar sandık kurullarının ödev ve yetkileri

Devlete Ait Gazete’nin mükerrer sayısında bulunan iki bambaşka kararda ise seyyar sandık kurulu için tescil ve güncelleme işlemlerine ilişkin yöntem ve esaslar ile seyyar sandık kurullarının tayin ve yetkileri belirlendi.

Buna kadar, seyyar sandık kurulu seçmen listelerine, hastalığı ya da engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerden yalnızca il ve ilçe merkezlerinde ikamet edenler kaydedilebilecek.

Seyyar sandık kurulu seçmen listesine kaydedilen seçmenlerin büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği seçimleri için oy kullanabilecek, muhtar, yaşlı meclisi ve heyeti üyeliği seçimleri için oy kullanamayacak.

Görme ve işitme engelli olan seçmenlerin yalnızca bu engelleri nedeniyle seyyar sandık kurulu seçmen listesine eklenemeyecek.

Köyler ve beldelerde belirtilmiş seçmenler ile köy veya beldeden mahalleye dönüşen yerlerdeki seçmenler seyyar sandık kurulu seçmen listesine kaydolmak için talepte bulunamayacak.

Bir sandıkta oy kullanacak maksimum seçmen sayısı ise 30 olarak belirlendi. Bu sayının üstünde seyyar sandık tespit yetkisi ise ilçe seçim kurulu başkanına ait olacak.

Yatağa bağımlı seçmen için başvurular 4 Ocak’ta başlıyor

Tercih takvimine göre hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin bir yakını kadar “www.ysk.gov.tr” internet adresinden temin edilecek “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu” ile 4-17 Ocak tarihleri aralarında ilçe tercih kurulu başkanlığı veya buraya gönderilmek üzere muhtarlıklara dilekçe yapması gerekiyor.

Laf konusu başvuruda talep formu ile “engeli sebebiyle yatağa bağımlı olduğu” ya da “hastalığı nedeniyle yatağa bağımlı olduğu” ibaresinin yer aldığı sağlık raporu takdim edilecek.

Sağlık raporlarında yatağa bağımlılığın tıbbi sebebi, yatağa bağımlılığın daimi olup olmadığı ve yatağa tiryakilik süresinin belirtilmesi isteniyor. Raporların nemli imzalı ya da elektronik imzalı ve barkodlu şekilde düzenlenmesi ve kararsızlık halinde barkod kontrolünün ilçe tercih kurulu başkanlığınca yapılması gerekiyor.

Bir önceki seçimde kalıcı olarak yatağa bağımlı bulunduğu saptama edilerek seyyar sandık seçmen listesine dahil edilmiş olan seçmenden tekrar sağlık raporu istenmeyecek.

YSK’nin kararında seyyar sandık kurullarının tayin ve yetkilerine ilişkin de genelge yayımlandı.

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: