Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

  Sağlık ve Yaşam    14 Şubat 2019
Yorum Yok

Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Midenin ve karnın kasılıyormuş gibi hissedilmesi bağırsaklarda gaz olduğunun belirtisidir. Ağrılı bir sorun olan gaz sancısı en çokta orta yaş grubundaki kişilerde husule kazanç. Peki yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer? Bağırsaktaki gazın yok edilmesi için kişiler ne yapmalıdır?

Midenin ve karnın kasılıyormuş gibi hissedilmesi bağırsaklarda gaz olduğunun belirtisidir. Ağrılı bir sorun olan gaz sancısı en çokta orta yaş grubundaki kişilerde husule gelir. Peki yetişkinlerde gaz sancısı nasıl geçer? Bağırsaktaki gazın değil edilmesi için kişiler ne yapmalıdır?

Konuşurken, hatta yemek yemek yerken içimize bir arz gaz girer. sonra geğirerek bir kısmını çıkartırız, diğer bir kısmı da altında, anüse kadar gider. Bir Takım halk konuşurken, yemek yemek yerken çok gaz yutar. Bazılarında da bakterilere emrindeki olarak kalın bağırsaklarında gaz oluşur. Gaz ağrısı ara sıra doğum sancısı gibidir, kesik kesik olarak gelip gider.

Nasıl tedavi edilir? Ne yapılmalıdır?

En dürüst ve kolayı 1 kadeh ılık su içip (yavaş-yavaş), bakımlı bir pozisyon almaktır. Uzanmak en iyisidir. Çünkü bu bir safra kesesi ağrısı da olabilir, karın ağrısı da. Bir şeyler yiyip içmek; mideyi de, safra kesesini de yoracaktır. Ilık su gazınızı da dağıtacağından hepsine iyi gelir.

Aşağıdaki öneriler gaz sorunundan şikayetçi olanlar için:

YAVAŞ YİYİN!

Kendimce işe ilk önce siz de gaz sorunu yaratan yiyeceklerin neler olduğunu araştırarak başlayın. Bir beslenme günlüğü tutarak yediğinizde sizi rahatsız eden yiyecekleri kaydetmeniz, sonra da bu yiyeceklerden kaçınmanız oldukça faydalıdır. Fasülye, soğan, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, kabak, baklagiller, enginar, armut, elma, şeftali, erik, yumurta, şekersiz sakızlar, bütün tahıllı ekmek, bira, soda, süt ve dondurmanın gaz yapma olasılığı olan yiyecekler olduğunu bilmelisiniz. Kızartılmış, yağlı yiyecekler de mide boşalmasını geciktirip, doluluk hissinizi arttıracaktır. Bir süre yüksek lif taşıyan yiyeceklerden uzak durun. Bunları beslenmenize yavaş yavaş haftalar içinde ekleyin. Sütün içindeki laktoza hassassanız veya buğdayda yer alan glutene alerjikseniz de fazla gazınız olabilir. Düşük laktozlu süt ürünleri, yoğurt tüketin.

DOĞAL ÇÖZÜMLER

Gaz sorununuz için doğal bir çözüm arıyorsanız nane çayını deneyebilirsiniz. Nane yağı içindeki mentol’un spazm çözücü etkisi olduğundan sindirim sisteminizdeki yumuşak kasları rahatlatacaktır. Oysa reflü sorununuz varsa nane çayı yerine papatya çayı da deneyebilirsiniz. Yiyeceklerinizi lezzetlendirmek için zerdeçal, zencefil ve rezene kullanmanız da şişkinliğinizi azaltacaktır. Probiyotikler kalın bağırsakta yaşamış arkadaş bakterilerdir. Bu bakterileri taşıyan yoğurt veya kapsüller kalın bağırsakta gaz üretimi yapan bakterileri sınırlayarak gaz sorunuyla mücadelede size asistan olacaktır. .

Tüm bu önerilere rağmen gaz sorununuz devam ediyorsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurmalısınız. Gaz sorununun daha önemli afiyet sorunlarının habercisi olabileceğini bilmelisiniz. Reflü sorunu, divertikülit, Crohn ile Ülseratif kolit gibi enflamatuar hastalıklarda gaz sorunu altta yatan hastalığa dikkat çekici edebiliyor. Bilhassa bağırsak alışkanlığında değişiklik yaşayanlar, kronik ishal ya da kabızlık sorunundan yakınanlar ve ailesinde kalın bağırsak hastalığı hikayesi olan kişilerin gaz sancılarını ciddiye almalarında avantaj var. Bu durumda doktorunuz altta yatan bir sorun olup olmadığını kavramak için bir takım araştırmalar yapacak ve uygun tedavi planını oluşturacaktır. şikayetleriniz devam ederse süt ürünlerini beslenmenizden adamakıllı çıkarmanız da gerekebilir. Aynı şekilde gluten alerjiniz varsa buğdaydan kaçınmalısınız. Bu önerilere minik porsiyonlar halinde yemek yemeyi, yediklerinizi adamakıllı çiğnemeyi de ekleyin. Heyecanlı, sinirli ve aceleyle yok, yavaş, keyifli, gizli bir şekilde yemek yemeği alışılmışlık haline getirin. Sakız çiğnemekten, sert şekerlemelerden ve içeceklerinizde kamış kullanmaktan kaçının. Sorbitol ve mannitol gibi suni tatlandırıcılardan uzak durun. Bunlarla birlikte sigara içmemek ve uyumlu egzersiz yerine getirmek da probleminize iyi gelecektir.

 

 • afiyet
 • 22 June 2018 – 14:59:26
 • Açıklama Yok
 • alkış
  Yorum yaz
  14 okunma

  Etiketler : , , , ,

    Benzer Yazılar


    Yorumlar

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.