Yeni yıl kararlarının ömrü 10 gün

  Sağlık ve Yaşam    6 Ocak 2019
Yorum Yok

Yeni yıl kararlarının ömrü 10 gün

YouGov tarafından yürütülen bir anket, insanların yüzde 20’sinin yeni yılda göstermek için kararlar aldığını ancak bu kararların çoğuna 10 Ocak tarihine değin sadık kalındığını ortaya çıkardı.

Yeni yılda alınan birçok karar meslek ve para harcama alışkanlıklarıyla ilgili. En çok alınan kararlar şöyle:

İşimi bırakmalı mıyım?

Mutsuzsanız ve sevmediğiniz insanlarla çalışıyorsanız, bu sorunuzun cevabı olasılıkla “evet” olmalı.

Açık Konuşmak Gerekirse yeni bir iş çağırmak için “daha iyi bir vakit” değil. İçinde bulunduğumuz yüzyıl, iş olanakları bakımından en iyi zamanlarını yaşıyor. Her 100 işten 2,8’i olanaklı durumda ve işsizlik 1975 yılından bu yanlamasına asgari seviyesinde.

Seven Yatırım’dan Justin Urquhart-Stewart, bireysel finans danışmanlığı yapmak ve mali hizmetlerde kariyer konusunda tavsiyelerde bulunmak için okullara ve üniversitelere ahenkli ziyaretlerde bulunuyor.

Stewart önerilerini birkaç cümleyle şu şekilde sıralıyor:

“CV’nizi canlandırın. Meslek tecrübelerinizin ve yeteneklerinizin yanı sıra, sosyal sorumluluk adı aşağıda ne yaptığınızı mutlaka yazın. İşletmeler giderek çoğalan bir şekilde kurumsal sosyal sorumluluklarını raporluyor. Lokal okullara yardım etmek gibi şeyler yapıyorsanız, bu sizin lehinize bir nokta”

Daha pozitif kazanç hak ediyor muyum?

Bireysel kariyer yöneticisi Corinne Mills, “Ücret zammı için yöneticinizle mali sene bitmeden 3-4 ay önce konuşmalısınız” tavsiyesinde bulunuyor.

Mills, “Bu Vesile Ile gelecek yıl için bütçe yaratabilirler. Konuşmak için geç kalırsanız, size zam yapmak isteseler bile olanaklı olmayabilir” diye belirtiyor.

öte taraftan bilmeniz gereken bir başka şey piyasa değeriniz. İnternete girip, “Maaş Rehberi” yazdığınızda ne kadar maaş almanız gerektiğini görebilirsiniz. veya sizin yaptığınız işteki aynı pozisyonlara bakarak mukayese yapabilirsiniz.

Mills göre yapılan bir başka teklif, geçtiğimiz senedeki başarılarınıza atıfta bulunarak işvereninizle iyi bir hitabe yapmanız gerektiği.

“Kariyer gelişimiz açısından uzun bir tavır yapın ve onlara bu yolda kendinizi adadığınızı gösterin”

Daha fazla para biriktirmeli miyim?

Kuşkusuz evet. Stewart, “Para biriktirmenin tek yolu faturalar geldiği anda ödeme yapmak. Elinizde alışveriş için peşin para olmaması gerekiyor. Faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verin” diye belirtiyor.

Seven Yatırım’dan Justin Urquhart-Stewart keza “Uzun süreli yatırımlar yapmalısınız. Eğer büyük annenizin size çocukken verdiği 100 sterlini borsaya yatırmış olsaydınız, 70 yıl sonradan bunu size dönüşü 190 bin sterlin olacaktı” uyarısında bulunuyor.

Telefonumda daha eksik vakit mı harcamalıyım?

Olasılıkla evet. Bir araştırma insanların sıradan bir günde sıradan 2617 defa telefonuna dokunduğunu ortaya koydu. Dolayısıyla bunun meslek uygun ve evde sorun olduğunu görmek fazla güç yok.

Corinne Mills, kendi yeni yıl kararlarının sosyal medyada daha az vakit tüketmek olduğunu belirtiyor. “Bu bir bağımlılık. Kendinizi meslek uygun sosyal medyada vakit kaybederken bulabilirsiniz. Bu ayrıca çok alıngan bir durum. Online olan bir şey üstünde odaklanmak sizin genel sağlığınız için de iyi yok.”

Kullanıcılara asistan olabilecek öyle fazla tatbik var. “Moment” isimli dilekçe “insanların telefonlarıyla olan ilişkilerini her tarafta düzenleyen basit stratejileri peşine düşüp takip ederek her gün 1 saat kazanabileceklerini” bahis ediyor.

AppDetox ise telefondaki uygulamalara müdahale etme koyuyor ve siz bunları kırdığınızda asap bozucu hatırlatmalar yapıyor.

Fitness salonuna yazılmalı mıyım?

Fitness sevmiyorsanız elbette hayır. Bunu devam ettiremezsiniz ve paranız boşa gider.

Daha dinç hissetmeye başlamanın en kolay yolu, işe yürüyerek ya da bisikletle gitmek. Iş yerindeyken, oturarak ya da ayakta çalışıp çalışamayacağınıza bakın.

Mills fiziki olarak formda kalmaktan daha fazlasının olduğunu şöyle açıklıyor “Ruhsal olarak da dinç kalmak için yapılacaklar var: yoga, meditasyon yerine getirmek ve hatta koroya bulunma”

Daha fazla tatil yapmalı mıyım?

Kuşkusuz evet. Yasalar sizin her yıl 5-6 hafta tatil yapmanıza imkan sağlıyor. İngiliz Hava Yolları kadar yaptırılan bir araştırma yarıdan pozitif çalışanın izinlerinin tümünü kullanmadığını ortaya koydu. Hem çalışanların üçte biri, 2 haftalık tatil yapmak konusunda çekimser. Çünkü iş arkadaşlarının işten kaytardıklarını düşünmelerinden korkuyor.

Mills, “İşinizin çok heyecanlı olduğu ve son derece içine gömüldüğünüz için tatil yapmayı kaçırdığınız zamanlar oluyor. Fakat bu dinç mı? Muhakkak yok. Daha fazlasına ihtiyacınız var. Ara vermeye ve bireysel hayatınıza vakit ayırmaya ihtiyacınız var. Bunlar genel anlamda sağlıklı almak için yapılması gereken şeyler” diye belirtiyor.

öte yandan Steward, tatillerinizi herkesten önce planlayın ve tatil masrafları için para ayırın uyarısında bulunuyor.

“Bir diğer altın kural, yurtdışına gitmeye kalktığınız hafta para birimi değer kaybedebilir. Yeni yılda her ay azıcık döviz alın. Bu Vesile Ile para birimindeki dalgalanmaya karşı tedbirli olursunuz” (BBC Türkçe)

13 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.