Blog

Yeni kriz mi bekleniyor?

  Blog    2 Ocak 2019
Yorum Yok

Yeni kriz mi bekleniyor?
Piyasalarda devam eden borç krizinde bütün anlamıyla sona gelinmeden yeni bir kriz spekülasyonu daha dolaşmaya başladı.
Krizin nedeninin dolar olacağı ifade ediliyor.
ABD’de 2013’ün ikinci yarısında Fed’in gevşek para politikasını sonlandırması bekleniyor. Bu Vesile Ile piyasadaki fazla dolar arzı ortadan kalkacak ve dolarda önümüzdeki beş sene boyunca sürecek bir bedel artışı yaşanacak.
Morgan Stanley bankasının eski ekonomisti olan ve acilen egemen danışmanlık yapan Andy Xie, doların değerinin artmasının gelişmekte olan ülkelere olan sıcak para akışını durduracağını ve ülkelerde yeni bir krize niçin olacağını söyledi.
DAHA ÖNCE DE YAŞANMIŞTI
Xie, daha önce de yine doların değerinin artmasıyla gelişmekte olan ülkelerde kriz yaşandığını bunun tekrarlanma ihtimali üstünde durulması gerektiğini vurguladı.
Morgan Stanley’nin eski ekonomisti, “Dolarda başlayacak hızlı alım süreci gelişmekte olan ülkelerde yeni bir krizi tetikleyecek. 1980’li yıllarda Latin Amerika’daki borç krizinde, 1997’deki Asya Mali Krizi’nde olduğu gibi dolar öteki para birimleri karşı değerlenecek ve bu da devletlerin dış borç ödeme maliyetlerini artıracak” diye konuştu.
Xie ek olarak, “Son on yılda doların değerini düşüren para politikaları gelişmekte olan ülkelere sıcak para akışını hızlandırdı. Ama dolarda görülecek zıt yönü olan bir hareket,likiditenin de yön değiştirmesi anlamına geliyor” dedi.
Doların değerlenmesiyle birlikte en büyük riski Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerin yaşayacağının da altını çizdi.
ABD EKONOMİSİ CANLANIYOR
ABD ekonomisi yeni yılla birlikte canlanma işaretlerini artırdı. Ocak ayında fabrika üretimleri son dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkarken işsizlikten de iyi haberler geldi.
Uzmanlara kadar bu gelişmeler Fed’in ekonomiyi canlandırmak için aldığı özendirme önlemleri ve parasal genişleme politikalarını sonlandırması sürecini hızlandırabilir.
 

32 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.