Blog

Yeni insan türü keşfedildi

  Blog    1 Ocak 2019
Yorum Yok

Yeni insan türü keşfedildi

Bilimciler, Sibirya’daki Altay Dağlarında yer alan Denisova Mağarası’nda buldukları 30.000 yaşındaki buluntuların diş ve parmak kemiklerinden aldıkları DNA örneklerini çözümleme ettiler ve bunun eski ve öbür bir insan türüne ait olduğunu açıkladılar.
Bulunduğu mağaranın adına atfen Denisova’lı anlamına gelen ‘Denisovan’ adı verilen cins, çağdaş insanın taş aletler, takı ve sanatı geliştirmekte olduğu son Buzul Çağı’nda yaşamış. Bu bulgu sonucuna göre, insan soyağacında yakın dönemde yaşamış olan üç tür gündeme geliyor: Çağdaş insan, Neandertal ve Denisovan.
Analizlerin kaynağı olan kemikler ‘X-bayan’ olarak adlandırılan genç bir kıza ait. Bu yılın başında yayınlanmış olan geçici testler kemiklerin ayrıntılarıyla yeni bir türe ait olabileceğini söylüyordu. Şimdilerde bitirilmiş olan bütün DNA analizi, kemiklerin gitgide karışık bir hal almakta olan insan cet ağacındaki yerini kesinleştiriyor.
X-kadın’ın bulunuşu, bir Endonezya adasında 2004 yılında ortaya çıkarılmış olan ‘Hobit’ lakaplı ve 90 santimlik tartışmalı potansiyel yeni türün keşfini takip etmişti. Bir fazla analist Hobit’i, kemiklerin gelişim bozukluğu yaşamış bir insana ait olduğunu söyleyerek reddediyor.
Denisovanlar, iki ayakları üstünde yürümüş olmalarına karşın Neandertal ve modern insanlardan fiziki açıdan çeşitlilik gösteriyor. Diş şekli insanın çok daha eski bir akrabası olan ve yaklaşık bir milyon yıl önce ortadan kalkan Homo erectus’unkileri andırıyor. Makaleye kadar parmak kemikleri ve dişler öbür bireylere ait.
Almanya Leipzig’teki Max Planck Evrimsel Antopoloji Enstitüsü’nden ve çalışmanın yazarlarından Dr. Richard Green, insanın erken dönem atalarından bir grubun 300.000 ila 400.000 yıl önce Afrika’yı terk ettiğini ve tez parçalanarak yayıldıklarını düşünüyor. Green’e göre bu parçalardan bir dal Neandertaller’e evrilirken diğeriyse doğuya yönelerek Denisovanları meydana getirmiş. 70.000 yıl kadar önceki bir diğer göç dalgası esnasında da modern insan Afrika’yı terk etmiş. Çağdaş insan gruplarından bir tanesi Denisovanlar ile temas etmiş ve bunların DNA’sının izlerine Melanezya’da rastlayabilmek muhtemel.
NTVMSNBC

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: