Yeni doğmuş bebeklerde salgın ishal

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Yeni doğmuş bebeklerde salgın ishal

Eritroblastoz nedir ?
aynı zamanda Rh faktörü olarak da adlandırılmış olan eritroblastoz anne ve çocuğun kanlarının birbirine uymayışından nedeniyle yeni doğan çocuğun kırmızı kan hücrelerinin yıkılmış olmasıdır.

Eritroblastoz başka hangi isimlerle adlandırılır ?
a. Rh faktörü hastalığı.
b. Eritroblastoz fetalis.
c. Yeni doğan çocuklarda had sarılık.
d. Yeni doğan çocuklarda had kansızlık (kansızlık).
e. Yeni doğan çocuklarda hemolyfic hastalık.

Rh faktörünün anlamı nedir ?
Bütün ahali ya Rh pozitif ya da Rh negatif dirler. Bunun anlamı şudur: Rh artı insanların kanında bir madde (Rh maddesi) vardır ki bu Rh negatif insanlarda bulunmamaktadır.

İnsanların ne kadarı Rh pozitifdirler ?
Yüzde 85′i. Geriye Doğru kalan yüzde 15′i Rh olumsuz dirler.

Bu kan faktörleri irsî midir ?
Evet.

Hangi koşullar “aşağı bir ceninin veya yeni doğan “çocuğun Rh problemi olmaz ?
a. Anne Rh pozitifse.
b. Baba ve anne de Rh olumsuz ise.
Bir Rh olumsuz anneden ve Rh fazla babadan doğacak bütün çocuklarda eritroblastoz gelişir mi ?
Hayır. Bu rahatsızlık fazla az bir oranında gelişir.

Bu durum neden ileri gelmektedir ?
Rh olumsuz bir anne rahminde Rh fazla bir bebek taşımaktadır. Rh artı bebeğin kanından bir kısmı annesinin kanına karışarak Rh pozitif antikorların gelişmesine yol açmaktadır. Sırayla bu antikorlar bu sefer çocuğun kan dolaşımına girecekler ve bebeğin kendi kan hücrelerini mahvolmuş edeceklerdir.

Bu şart yeni doğan çocuğa nasıl etki eder ?
Çocuğun kırmızı kan hücreleri mahvolmuş olduğundan çocukta önce anemi yani kansızlık ve bunun sonucunda da sarılık görülür.

Sarılık neden ileri gelmektedir ?
Bebeğin karaciğeri kan dolaşımı ile gelen bütün harap olmuş hücreleri atamadığından bu durum kan dolaşımına büyük miktarda safra boyasının girmesine yol açmaktadır.

Bu şart nasıl anlaşılıyor ?
Çocuğun hayatının birincil yirmi dört saatinde rengi solarak sarımtırak bir renk alır. bir de çocuğun karaciğeri ve dalağının pozitif şişirilmiş olduğu görülür. Kan testleri çocuğun kanında antikorların bulunduğunu gösterir.

Rh faktörü hastalığından ileri gelen sarılık yeni doğumlarda rastlanan sıradan sarılıktan nasıl ayrılır ?
Çok had safhada olmasından ve doğumdan daha sonra fazla erken (ilk yirmi dört saat içinde) belirmesinden.

Hamilelik esnasında rahimdeki çocukta bu hastalığın olup olmadığı tespit edilebilir mi ?
Evet Her anne doğumdan önce Rh fazla mi ya da Rh negatif mi olduğunu öğrenmelidir. Eğer kanı Rh negatif ise hamileliğinin son aylarında ve haftalarında kanı sıkça tetkik olmalı ve kanında antikor bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir. Eğer antikorlar mevcutsa çocuğun bu hastalığa yakalanması ihtimali vardır.

Eritroblastozun tedavisi nedir ?
Doğumdan hemen sonradan bebeğin kanı değiştirilmelidir.

Kan değiştirilmesinin anlamı nedir ?
Bebeğin bütün, ya da bütüne yakın, kanı alınır ve bunun yerine bir vericinin kanı nakledilir. Vericinin kanında bu tehlikeli antikorlar bulunmadığı evvelden saptama edilmelidir. Bu ameliyat ancak bir uzmanın nezaretinde ve kontrolü aşağı yapılmalıdır.

Kan değiştirilmesinde pozitif kan verilmesi gerekebilir mi ?
Evet. Bir Takım hallerde sarılık iki ya da üç gün daha sonra tekrar kendisini gösterebilir. Bu durumda ikinci bir kan değişimi ve bazı nadir hallerde bir üçüncü metamorfoz bile gerekebilir.

Kan değiştirmeyle eritroblastoz çare edilebilir mi ?
Evet. Çok erken yapıldığı takdirde az daha her olgu tedavi edilebilir.

Eritroblastoz çare görmediği takdirde ne meydana gelebilir ?
Doğan çocuk kanının fazlasıyla mahvolmuş olmasından birkaç gün içerisinde ölebilir veya had sarılık beynin bir takım kısımlarını tedavi edilemeyecek ölçüde zedeleyebilir.

Beyinde ne gibi arızalar meydana gelebilir ?
Çocukta izpazmos (spacticity) ve had uyuşukluk meydana getirebilir. Bunlar sonradan geri zekâlılığa, ihtilâçlara ve beyin felcine dönüşebilir.

Kan değişimleri beyin zedelenmelerini önleyebilir mi ?
Evet. Kandan antikorları ve sarılığa niçin olan maddeleri çıkarmakla beynin zedelenmesi önlenmektedir. Oysa bu kan değişimi çok erken yapılmalıdır ve sarılık tekrarladığı takdirde yenilenmelidir.

Rh faktörü hastalığı ölü doğumlara niçin olabilir mi ?
Evet. Bazı hallerde bu rahatsızlık çocuğun daha rahimdeyken ölmesine, ya da doğumdan derhal önce ölmesine niçin olmaktadır. Bazı Rh olumsuz kadınlarda bu hastalıktan dolayısıyla ile birkaç ölü doğum olduğu görülmüştür. Doktorlar acilen bu gibi ölü doğumları önlemek için doğumdan önce annenin karnını açarak rahimdeki çocuğa kan değişimi yapmaktadırlar.

Bu hastalığı olan çocukların canlı olarak doğması gerçekleşebiliyor mu ?
Evet. Hastalık doğumdan önce tespit edilebilinmişse çocuk, zamanından önce sezaryenle veya erken doğum yaptırmakla, canlı olarak dünyaya gelebilmektedir. Bu gibi hallerde çocuk doğar doğmaz kanı değiştirilmektedir veya bu çocuğun da ölü doğacağı korkusu mevcutsa o vakit kan değişimi doğumdan önce yukarıda gösterildiği şekilde yapılacaktır.

ilk doğan çocuklarda eritroblastoza rastlanmakta mıdır ?
Genelde hayır. Fazla vakalarda bu hastalık ilk çocuktan sonradan doğacak çocuklarda .görülmektedir. Eğer anneye Rh fazla kan ihtiva eden bir kan nakli veya enjeksiyonu birincil doğumundan önce yapılmışsa o vakit hastalık birincil dünyaya gelecek çocukta da görülebilecektir. Bunun nedeni de doğumdan önce annenin kanma yapılan Rh fazla kan nakli veya enjeksiyonu ile kanında güvenli olmayan antikorların gelişmiş olabileceğidir.

Rh faktöründen diğer eritroblastoz getirebilecek mekanizmalar var mıdır ?
Evet. Fazla hallerde «ABO uyuşmazlığı» faktörü bu hastalığa niçin olabilmektedir. Bu halde annenin kanı «O» grubundayken, çocuğun kanı «A» veya «B» grubundandır. Bu Nedenle bu hastalık diğer bir nedenle meydana gelmiş olur.

Bu hastalığın ABO uyuşmazlığından ileri gelme oranı nedir ?
% 5 ile 10 arası.

Kan değişimi yapıldıktan sonradan bebeğin ne dek zaman hastanede kalması gereklidir ?
Bir hafta dek. Bu Nedenle anemi veya sarılığın tekrarlamaması garanti altına dargın olacaktır. Başka özel çare usullerine neden yoktur.

Eritroblastoz hastalığından iyileşen bir çocuğa annesi süt verebilir mi ?
Evet. Eskiden bu antikorların (bunların bir kısmı anne sütünde bulunabilir) memeden emzirme yoluyle çocuğun kanma ulaşmalından korkulmaktaydı. Derhal bu yolda çocuğa bulaşsalar bile, bu antikorların herhangi bir hasar vermeyeceğini tespit .edilmiştir.

Rh negatif kanı olan” bir annenin rahminde bulunan ve büyük bir ihtimalle Rh faktörü hastalıkla doğabilecek bir çocuğun tedavi usulü var mıdır ?
Evet, bu çocuk annesinin rahmindeyken kendisine kan nakli yapma yöntemleri mevcuttur.

Rh’e alıngan olan bir annenin daha sonraki hamileliklerinin eritroblastoz ile sonuçlanmasını önleyebilmek için hassasiyet getiren antikorların gelişmesini önlemenin çareleri var mıdır ?
Evet. Günümüzde mevcut metotlarla bir Rh negatif anneyi ceninin Rh fazla faktörüne aleyhinde muaf kılmak için usuller vardır. Ilk çocuk doğduktan 72 saat sonra Rh olumsuz, anneye Rhogam olarak adlandırılan bir madde enjeksiyon aracılığıyla verilmektedir.İkinci bir hamilelikten önce bu enjeksiyon yapılan annelerin, bundan daha sonra doğacak çocuklarında Rh faktörü hastalığı bulunmayacaktır.

15 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.