Yeni doğmuş bebeklerde kanamalı hastalık

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Yeni doğmuş bebeklerde kanamalı hastalık

Yeni doğmuş bebeklerde atelektazi nedir ?
Bu hastalık yeni doğan çocuğunun akciğerlerinin bazı kısımlarının genişleyememesidir. Bu kısımlarda hava ve oksijen bulunmamakta ve akciğerin o kısmı kana oksijen ulaştıramamaktadır.

Atelektazinin sebebi nedir ?
Solunum kanallarının balgamla veya (amniotic) yani rahim içinde gelişmekte olan bebeğin içinde bulunduğu su gibi sıvılarla tıkanmasından ileri gelmesi muhtemeldir. Ya Da akciğer dokularının gelişmemiş olmasından hava keseciklerinin gerektiği derecede genişlememesinden meydana gelebileceği de ileri sürülmektedir.

Atelektazinin belirtileri nelerdir ?
Çocuk ivedi tez ve soluyarak nefes alır. Nefes alırken homur-danır. Oksijen eksikliğinden mavimtırak bir renk alır. Nefes almaya çalışırken kaburga bölgelerinde ve boynuna yakın kesimde göğsünü içeriye çeker.

Bu durumun tam teşhisini gerçekleştirmek muhtemel müdür ?
Göğsün sıkı bir muayeneden geçirilmesiyle ciğerlerin bir takım kısımlarına hava girmediği tesbit olunabilir. Yeniden göğüsün röntgen filmin, de ciğerlerin bir takım kısımlarına hava giremediği açıklanmış bir şekilde görülebilecektir.

Yeni doğmuş bebeklerde atelektazi nasıl tedavi edilir ?
Eğer solunum kanallarında tıkayıcı bir madde varsa, bu emme usulüyle dışarı çıkarılmalıdır. Bazı ciddî vakalarda tıkayıcı maddeyi dışında tutmak için bronkoskopi yapılması gerekebilir. dahası hasta bebeğin pozitif nemli olan ve oksijen muhteviyatı yüksek, erken doğan bebekler için kullanılan «Bakteri Üretmeye Yarayan Alet» denen bir aygıt içerisinde tutulması gerekecektir. Bir De hasta çocuğun derin nefes almasını tedarik maksadiyle sürekli olarak, bazen birkaç dakika süreyle, ağlatılması icab eder.

Bu durumun sonucu ne olur ?
Atelektazi hafifse birkaç gün içerisinde ciğer bayağı şekilde genişleyerek çocuk iyileşir. Eğer vaka ciddiyse beyne dışarı giden oksijene engel olabileceğinden beyin hücrelerinin zedelenmesine yol açabilir. En ciddî vakalar çocuğun bir veya iki gün içerisinde ölmesine niçin olabilir.

12 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.