Yeme bozukluklarından kaynaklanan sorunlar

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Yeme bozukluklarından kaynaklanan sorunlar

Halk her sene, her tür hapa milyarlarla açıklama edilebilen miktarda para harca­maktadırlar. Vitamin hapları kapsül, toz ya da akışkan şekillerde bulunabilir. Bunlar; otlar, ur, lif, aminoasitler ve özler yanına vitamin ve mineralleri de içerir. Birçok insan, bu haplardan almayı tercih eder çünkü içten yiyecek türlerinden tatmin edici miktarda yemedikleri konusunda endişelenirler ve bu hapları bir “sigorta poliçesi” olarak nitelendirirler. Diğerleri, rahatsızlık ve hastalıkla savaşmakta daha fazlası daha iyidir düşüncesiyle, koruyucu yararları için alırlar. Bazıları ise hâlâ bir hapın afiyet sorunlarını iyileştireceğini veya azaltacağını düşünerek “mucize hap” olarak alırlar. Harcanan bu paralar rasyonel mıdır? Bu haplar reel­deri zorunlu midir?

Doğal veya yapay vitamin, mineral hapları iyi bir seçim midir?
Kimyasal olarak hiçbiri bir diğerinden daha pozitif yarar sağlamaz. Doğal ve suni haplar vücutta aynı biçimde çalışır. Vücudunuz bu iki değişiklik arasında ayırım yapamaz.

Vitamin/mineral hapları sadece bir “ilavedir”. “Mucize hap” değildirler, ener­jiyi artırmazlar ve yetkisiz beslenmeyi telafi etmezler. Yapabildikleri tek şey, laf konusu olan vitamin veya mineral kaynağını karşılamak ve onun yetersizliğini önle­meye muavin olmaktır.
Her vitamin ve mineral için tüketicilerin jurnal olarak her besinden ne değin gerektiğini anlayabilecekleri “Günlük Önerilen Doz” mevcuttur. Bir çok ilaç, bu günlük ölçülerden çok daha fazlasını verir. Suda eriyen vitaminler için bu manâlı bir sorun oluşturmaz çünkü pozitif tedarik idrarla atılır. Lakin yağda eriyen vitaminler söz konusu olduğunda artı arz depolanır ve ölçü haddinden artı olursa tok-sik ayla gelebilir. Herhangi bir ürünü almadan önce tekrar tekrar dozajı teftiş edin ve doktorunuz tarafından bambaşka bir şekilde önerilmediği sürece herhangi bir vita­ufak veya minerali aşırı miktarlarda almayın.

Haplar pahalıya mülk olabilir. Enerji veya yakıt, lif, tat ve doygunluk vermez­ler. Size geniş çeşitlilikteki yiyeceklerde yer alan hiç bir faydayı sağlamazlar. Siz de bu vitamin ve mineralleri yediğimiz yiyeceklerden almanın fazla daha faydalı olacağına katılmıyor musunuz?
yine de, bazı durumlarda bu haplar zorunlu olabilir. Bir hekim; hastalık, kronik bir durum, gebelik dönemi, ameliyat sonrası iyileşme veya emzirme dönemleri gibi durumlarda, gereklilik daha fazlaysa vitamin hapları önerebilir. Haplar, katı vejetaryen diyetlerini takip edenler ya da güneş ışığına çok eksik maruz kalanlar için de zorunlu olabilir. Ama bir fazla durumda, bütün başlıca besin gruplarından mantıklı por­siyonda yiyeceklerden oluşan bir perhiz, önerilen vitamin ve mineral gereklilik­lerini yerine getirmek için yeterli olacaktır.

15 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.