Yaza girerken nasıl beslenmeliyiz?

  Sağlık ve Yaşam    31 Aralık 2018
Yorum Yok

Yaza girerken nasıl beslenmeliyiz?

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Gıda ve Perhiz Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz, sıcak havaların etkisini gösterdiği şu günlerde yaza az bir süre kala özellikle kadınların büyük sorun yaptığı artı kilolardan nasıl kurtulabileceği ve nasıl formda kalabileceğine dair bazı gıda ve perhiz önerilerinde bulundu.

Yaza az bir süre kala kadınlar en büyük sorunları haline gelen pozitif kiloları düşündürmeye çoktan başladı. Özellikle tatile çıkacak olan bayanların en büyük korkulu rüyası istediği giysiyi giyememesidir. İşte yaza kısa bir süre kala Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Besin ve Perhiz Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz, herkesin rahatlıkla uygulayacağı ve kendisini formda tutacağı bir kaç beslenme ve perhiz önerilerini paylaştı. 

Mevsim geçişlerinde çabuk kilo verme heyecanı yaşandığına uyarı çeken Diyetisyen Elanur Yılmaz, kilo vermenin bir işlem olduğunu ifade ederek, bu yüzden dinç bir gıda programı ve hayat disiplinini uygulamaya şimdiden açmak gerektiğini söyledi. Sürecin tek rehberin diyetisyenler olduğunu bildiren Yılmaz,  “Kilo belirlemek için formül doğrusu emin. Dinç ve ölçülü beslenin, kendi besin düzeninizi oluşturun, hareket edin ve bol su için.” dedi.

İşte diyetisyen Yılmaz’dan bazı öneriler; 

EKSIK VE SIK BESLENİN: Ayrıca metabolizmanız sürekli canlı olur, yavaşlamaz hem de kan şekeriniz dengede kalır.

Tüm gün baştan başa tüketilen besinler 6 öğün olarak paylaştırıldığında kilo devretmek de sancılı bir süreç olmaktan çıkacaktır. Az miktarlarda, sık aralıklarla alınan öğünler ile “3 ana 3 ara” öğün kuralına adapte etmek gerekir. Kan şekerinin dengelenmesi için 3 saatten pozitif aç kalmamaya özen gösterilmelidir. Bu sayede gün içinde tetiklenen tatlı krizlerini bastırmak ve tek bir öğünde çok fazla yemek yemek yeme isteğinden kurtulmak kolaylaşacaktır.

SU İÇİN: Su, yaşamın başlangıcıdır ve yaşamın devam ettirilmesi için gereklidir. Günde 10–15 su bardağı su içmelisiniz..

HAFTADA 2-3 DEFA BALIK TÜKETİN: Balık içerdiği omega-3 yağları ile yürek sağlığını korur, bilişsel işlevi güçlendir, metabolizma hızınızı yükseltir. Kişinin jurnal omega-3 ihtiyacını karşılayabilmesi için haftada 2-3 defa balık tüketmesi gerekir.

2-3 KADEH SÜT İÇİN: Süt besinsel kaynaklar içerisinde en iyi kalsiyum kaynağıdır. Günde 2–3 su bardağı süt ve 1–2 dilim peynir tüketmelisiniz.

TAM TAHIL SEÇIM EDİN: Bütün tahıl ürünleri içerdikleri posa nedeni ile en dinç tahıl grubunu oluşturur. Beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeklerini, beyaz pirinç yerine kahverengi pirinci tercih etmeniz hayat kalitenizi yükseltmekle kalmaz, kilo kontrolünde de başarılı olmanızı sağlar.

HAFTADA 2 KEZ KURU BAKLAGİL TÜKETİN: Kuru baklagiller posa ve B vitamini yönünden zengindir. Kan kolesterolünün ve kan şekerinin de dengelenmesinde etkili rol oynayan bu grup, gıda düzeninizde haftada 2 kere olmalıdır.

HER GÜN HAM SEBZE TÜKETİN: Ham sebzeler içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidanlar ile beslenmemizde çok önemli bir yere sahiptir.

TATLI İHTİYACINIZI MEVSİM MEYVELERİNDEN KARŞILAYIN: Ara öğünlerde fındık, fıstık, badem ile taze meyve tüketmek tatlı ihtiyacını karşılar ve beslenmenizin afiyet değerini yükseltir. Metabolizmanızın hızlanmasında etkili olur.

Ve son olarak ta ALIŞTIRMA: Havaların ısınmasıyla beraber her gün asgari 1 saat yürüyüş yapılmalıdır. Aliştirma metabolizmayı hızlandırırarak yağ yakımına tezgâhtar olur aynı zamanda serotonin hormonunu da artırarak mutlu olmanızı sağlar o vakit her kese mutlu bol hareketli fit bir yaz diliyorum.”

22 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.