Yaza girerken nasıl beslenmeliyiz?

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Yaza girerken nasıl beslenmeliyiz?

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Gıda ve Perhiz Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz, sıcak havaların etkisini gösterdiği şu günlerde yaza eksik bir zaman kala özellikle kadınların büyük sorun yaptığı fazla kilolardan nasıl kurtulabileceği ve nasıl formda kalabileceğine dair bazı besin ve perhiz önerilerinde bulundu.

Yaza az bir zaman kala kadınlar en büyük sorunları haline gelen fazla kiloları düşündürmeye çoktan başladı. Bilhassa tatile çıkacak olan bayanların en büyük korkulu rüyası istediği giysiyi giyememesidir. İşte yaza kısa bir vakit kala Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Besin ve Perhiz Uzmanı Beslenme Uzmanı Elanur Yılmaz, herkesin rahatlıkla uygulayacağı ve kendisini formda tutacağı bir kaç beslenme ve perhiz önerilerini paylaştı. 

Mevsim geçişlerinde çabuk kilo verme heyecanı yaşandığına dikkat çeken Diyetisyen Elanur Yılmaz, kilo vermenin bir süreç olduğunu açıklama ederek, bu yüzden dinç bir beslenme programı ve yaşam disiplinini uygulamaya şimdiden başlamak gerektiğini söyledi. Sürecin tek rehberin diyetisyenler olduğunu belirten Yılmaz,  “Kilo tahsis etmek için formül gerçekte kesin. Dinç ve ölçülü beslenin, kendi beslenme düzeninizi oluşturun, hareket edin ve bol su için.” dedi.

İşte diyetisyen Yılmaz’dan bazı öneriler; 

EKSIK VE SIK BESLENİN: Keza metabolizmanız sürekli canlı olur, yavaşlamaz hem de kan şekeriniz dengede kalır.

Bütün gün boyunca tüketilen besinler 6 öğün olarak paylaştırıldığında kilo saptamak de sancılı bir süreç olmaktan çıkacaktır. Eksik miktarlarda, sık aralıklarla alınan öğünler ile “3 belli başlı 3 ara” öğün kuralına uymak gerekir. Kan şekerinin dengelenmesi için 3 saatten pozitif aç kalmamaya itina gösterilmelidir. Bu sayede gün içinde tetiklenen tatlı krizlerini bastırmak ve tek bir öğünde fazla artı yemek yemek yeme isteğinden kurtulmak kolaylaşacaktır.

SU İÇİN: Su, yaşamın başlangıcıdır ve yaşamın devam ettirilmesi için gereklidir. Günde 10–15 su bardağı su içmelisiniz..

HAFTADA 2-3 KEZ BALIK TÜKETİN: Balık içerdiği omega-3 yağları ile kalp sağlığını korur, bilişsel işlevi güçlendir, metabolizma hızınızı yükseltir. Kişinin jurnal omega-3 ihtiyacını karşılayabilmesi için haftada 2-3 kere balık tüketmesi gerekir.

2-3 BARDAK SÜT İÇİN: Süt besinsel kaynaklar içerisinde en iyi kalsiyum kaynağıdır. Günde 2–3 su bardağı süt ve 1–2 dilim peynir tüketmelisiniz.

TAM TAHIL SEÇIM EDİN: Tam tahıl ürünleri içerdikleri posa nedeni ile en dinç tahıl grubunu oluşturur. Beyaz ekmek yerine bütün tahıl ekmeklerini, beyaz pirinç yerine kahverengi pirinci seçim etmeniz hayat kalitenizi yükseltmekle kalmaz, kilo kontrolünde de başarılı olmanızı sağlar.

HAFTADA 2 KEZ KURU BAKLAGİL TÜKETİN: Kuru baklagiller posa ve B vitamini yönünden zengindir. Kan kolesterolünün ve kan şekerinin de dengelenmesinde etkin rol oynayan bu grup, beslenme düzeninizde haftada 2 defa olmalıdır.

HER GÜN ÇIĞ SEBZE TÜKETİN: Ham sebzeler içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidanlar ile beslenmemizde fazla manâlı bir yere sahiptir.

TATLI İHTİYACINIZI MEVSİM MEYVELERİNDEN KARŞILAYIN: Ara öğünlerde fındık, fıstık, badem ile taze meyve harcamak tatlı ihtiyacını karşılar ve beslenmenizin sağlık değerini yükseltir. Metabolizmanızın hızlanmasında etkin olur.

Ve son olarak ta ÇALIŞMA: Havaların ısınmasıyla beraber her gün minimum 1 saat yürüyüş yapılmalıdır. Aliştirma metabolizmayı hızlandırırarak yağ yakımına tezgâhtar olur aynı zamanda serotonin hormonunu da artırarak mutlu olmanızı sağlar o vakit her kese mutlu bol hareketli fit bir yaz diliyorum.”

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.