Yay

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Yay

Yararları: Bedenin kıvrılarak kavis yapmasını karşılayan bu duruş, omurgaya elastikiyet kazandırır. Göğsü açar ve omuzları ve kuadrisepsi (ön uyluk kasları) esnetir. Kanın böbreklere atak etmesini sağlar ve böbrek üstü bezlerini çalıştırır. Bu neden­le enerji verici ve canlandırıcı bir etkisi vardır.

Uyarılar: Omurganızda veya belinizde problem varsa tedbirli olun. Aynı şekilde sezaryen ameliyatı olduysanız ve karnınız hâlâ alıngan durumdaysa da itinalı olmanızda fayda vardır.

Metot: Yüz üstü yatın ve dizlerinizi kıvırın. Diz­lerinizi kalçalarınıza dürüst kaldırın (1). Ellerinizle arkaya içten uzanın ve ayak bileklerinizi kavrayın (2). Nefes alın ve nefes verirken ayaklarınızı kalça­larınızdan uzaklaştırın, göğsünüzü kaldırın ve başı­nızı kaldırarak ileriye bakın (3). Kollarınızı düz tu­tun. Bu duruşu altı nefes boyunca koruyun ve son­ra ayaklarınızı bağımsızlık bırakarak göğüs kemiğinizi (sterinim) yere indirin. Eğer kendinizi fiziksel açı­dan formda ve güçlü hissediyorsanız, o vakit yay pozisyonundayken sallanmayı deneyin. Bu duruşu iki veya üç defa tekrarlayın.

Karşıt-duruş: Apanasana

21 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.