Yaşamınızdaki sonbaharın tadını çıkarmalısınız

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Yaşamınızdaki sonbaharın tadını çıkarmalısınız

Menopoz sıkıntıları sadece bedensel değildir; bununla beraber şehvetli niteliği de vardır. Kimse yaşamının değiştiğini bakmak istemez. Eğer bir kadın her şeyini güzelliğine bağlamışsa, ya da, kendini yalnızca anne figürü olarak görüyorsa, bu dönem onun için gerçekte çok çetin geçebilir.

Her ne dek annelik yaşla bitmese de, doğurganlık biter. Bu kimliğe gereksinim duyan kadınlar elli, hatta, altmış yaşında yapay döllenmeyle çocuk sahibi oluyorlar. Diğerleriyse, bir dizi estetik ameliyatla yüzlerini gerdiriyor, yağlarını aldırıp, saç ektiriyor, veya, benzer önlemlerle yaşlılıkla savaşmaya çalışıyorlar. Bu kadınlar kendilerine yalnızca görünümleri için layık verildiğini hissederler ve yaşlanma süreci başladığı anda buna karşı savaşırlar. Başlıca korktukları şey, güzelliklerini yitirdikleri anda “görünmez” almak, yani fark edilmemektir. Hayatları boyunca güzellikleriyle her kapıyı açacaklarına inanan kadınlar vardır. Eh, şöyle bir geçmişe baktığımız zaman sahiden de insanların güzelleri daha basit kabul ettikleri doğrudur. genellikle, bu koşul gençlikte daha önemlidir. Ne var ama, insan olgunlaştıkça dış görünüşün her şey olmadığını, kişinin hakiki değerinin fiziksel güzelliğe yan olmadığını anlar. Fazla arkadaşı olan, toplum etkinliklerinde çalışan kadınlarla, aile bağları kuvvetli veya, iş sahibi olan kadınların yaşlılıkla daha basit başa çıktıkları gözlenmiştir. Yoğun bir iş hayatı süren kadınların çoğu olgunlaşmanın onlara, içten karar vermelerinde çok faydalı olduğuna inanır. Hatta, yaşlanmak yüzünden hızlarını kesmeyi muhakkak istemezler.

Fakat belli başlı acı olan aklını gençlikle bozmuş, kimlik bunalımında olan kadınların yaşamlarının sonbaharını doya doya yaşayamamalarıdır. İlkbahar ve yazın kendilerine özgü nasıl güzellikleri varsa, sonbaharım da vardır. Sonbaharı yok saymaya hedeflemek başka bir mevsimin sunduğu güzellikleri yok saymak demektir.
Netice

Menopoza girerken vermeniz gereken çoğu karar var. Bu kitabın yazılma amacı, üstünde düşünmeniz gereken bazı konuları ortaya koymaktır. Hiçbir şey yapamadımsa bile, size hormon takviyesi tedavisi ve mümkün diğer seçenekleri araştırmanız için gerekli bilgileri sunduğumu umarım.

Menopoz çok doğal bir olaydır. Bir yıkım olarak algılanmamalıdır ve zaten, birçok kadın da bu süreci sorunsuz atlatmaktadır. Sizin de bu kadınlardan biri olduğunuzu ve yaşamınızın bu dönemini benim dek ilginç ve heyecanlandırıcı bulacağınızı umarım. Karşıma çıkacak birincil köşeyi döndüğüm süre beni nasıl bir serüvenin beklediğini görmek için sabırsızlanıyorum. Hâlâ New York maratonunu koşmak istiyorum ve hâlâ sevgi batmış bir kalbim ve kullanabileceğim dünya dek enerjim var; Bir sonraki tepeye tırmanmak için can atıyorum. Siz de böyle hissetmelisiniz!

30 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.