Yaşamınız için doğru yiyin

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Yaşamınız için doğru yiyin

Kilo devretmek için gaye yaratmak aldatıcı olabilir. Çok fazla kilo vermeyi hedeflemek hayal kırıklığı riski taşır. Çok eksik bir kilo vermeyi amaçlamak ise sizi tam anlamıyla sağlı­ğınıza kavuşturmaz. Lisedeki ölçülerinize dönmek veya ilk önce gebe kalmadan önce giydiğiniz pantolonları her tarafta giyebilmek sizin için uygun olmayabilir. Eskiden dinç ve formda olsanız bile, sizin için en dinç gövde ve şekil çok daha farklı olabilir.

Gövde ağırlığını boyla bağlannlı olarak belirleyen ve ye-tişkinlerdeki karoser yağ oranıyla son derece ilgili olan gövde kütle indeksini (VKÎ) kullanarak sağlıklı kilonuzu hesapla­mayı öneriyorum. Sıradaki çizelgede boyunuza ve kilonuza bakarak işe başlayın. Eğer VKÎ’niz 25′ten yüksekse, bu aşırı kilolusunuz ve istenmeyen etkilerin (yürek hastalıkları ve vefat gibi) riski altındasınız demektir. 30 üzeri obez, 40′ın üzeri ise aşın obez olduğunuz ve risklerin giderek arttığı anlamına gelir.
Kilonuzu, boyunuza yerinde aralığa getirmeye çalışın, 25 VKÎ’nin altı her durumda geçerlidir.

(18.5′deri daha eksik bir bedel normalden zayıf demektir ve daha pozitif aşağıya inmek, daha pozitif yukarı çıkmakla aynı oranda tehlikelidir.)

Bel ölçünüzü de göz önünde bulundurarak VKÎ beklen­tilerinizi kendinize kadar belirlemek isteyebilirsiniz. Karın bölgesindeki aşın yağlanma -bel ölçünüz dinç bir sinyâl­tir- da yüksek oranda hastalık ve ölüm riski ile ilgilidir. Er­keklerde 101 cm, kadınlarda ise 89 cm’den fazla olan bel öl­çüsü, VKİ25 ile 35 aralarında olanlar için bile büyük risk teş­kil eder. Bel ölçünüzü bu sınırların alnna getirmeye çalış­malısınız. Bazı ırk ise VKİ değerini kuvvetlendirmek yerine düşürmeyi de isteyebilir.

Vücut Kütle Endeksi (VKİ)

VKİ
18.5 ya da daha az Çokzayıf
18.5-24.9 Alışılagelmiş
25.0-29.9 Kilolu
30.0-39.9 Obez
40 ve üstü Aşırı Obez

Adım atmak üzere olduğunuzu unutmayın. Gelişiminiz, kendi sorumluluğunuz ve göstereceğiniz çabanız yanı sıra; amacınıza, başlangıç noktanıza ve ilerleyeceğinizi planladı­ğınız yola da bağlıdır. Yediklerinizi tamamıyla bazik ya­pan ve en başından itibaren günde 5-6 litre yeşillik meşrubat­leri içen (sonra bu arz arttı) ve 90 günde 41 kilo ve­ren müşterilerim vardı. Ve vücutlarını dürüst bir şekilde su­landıran, ara sıra yeşillik içeceği içne fakat arada sıra­da asidik gıda yemeye sürekli, böylece de daha uzun sürede daha az kilo veren müşterilerim de oldu.

Şimdi kendinize, istediğiniz şeyi niçin istediğinizi sorun ve detaylı ve doğru cevaplarınızı anekdot edin. Kapsamınızı eliniz­den geldiğince genişletin. bütünüyle ne amaçla 10 kilo ver­mek istiyorsunuz? Bu yolculuktaki amacınız nedir? Amacınız kendinizi iyi hissetmek mi? İyi görünmek mi? Gücünüzü artır­mak mı? Daha dinamik olmak mı? Kendinize güveninizi artır­mak mı? Daha uzun yaşamak mı? Daha seksi olduğunuzu his­setmek mi? Sağlıklı edinmek mı?

Tek bir içten cevap yok. Doğrusu, hiç kimse için tek bir se­bep değil. Lakin ardındaki olduğunuz şeyi niçin istediğinizi bil­mek fayda sağlar. Bir şeyi neden istediğinizi bildikten sonradan na­sıl olacağı pek da zorlama değildir. Nedenlerinizi bir kere netleş­tirdiğinizde, hiç tereddüt etmeden ilerleyebilirsiniz. Mecburi bir sebep, ilerlemeniz için sizi harekete geçirir.
Hemen, bir hareket planının ince ayrıntılarını planlamak ve onları bir yere yazmak için hazırsınız. Ve sadece “pH Mucizesi Programı Talimatları”m hazırlamaktan bahsetmiyorum. Yapa­cağınız şeyleri, ne süre ve nasıl yapacağınızın tam olarak planını çıkarmalısınız. Yani, minimum haftada bir kere alışveriş za­manı belirlemeyi, dinç gıda marketlerini, bilhassa yağla­rı ve takviyeleri alacağınız yerleri bilmeyi, derhal tüm asidik yiyecekleri kesmeyi, bu hafta tatlı, bir dahaki hafta makarnayı kesmek gibi dereceli bir yaklaşım belirlemeyi, kendiniz için eg­zersiz zamanlan belirlemeyi kastediyorum. İlerleme sürecinde başvurabileceğiniz kaynaklan belirleyin: varmak istediğiniz noktaya dürüst ilerlerken size takviye edebilecek, sevilen bir dost ve jimnastik salonu gibi… Gündelik yaşamınızda planı­nızın uygulanabilirliğini sağlamak için elastikiyet yarattığınıza muhakkak olun.

Sonuç elde etmek için böylece çok yo) vardır; bu nedenle, iste­diğiniz şey üstünde odaklandığınız sürece, sizi itekleyecek bir amacınız olduğu sürece ve tutumunuzda elastik kaldığınız sü­rece, yolunuzu bulacaksınızdır.

Jurnal
Gördüğünüz gibi, böylece çok şeyi yazmaya ihtiyacınız olacak. İnsan olarak, eğer aralıksız hatırlatılmazsanız, en manâlı şeyleri bile 3-5 gün içinde unutmaya eğilimlisiniz. böylece eğer hâlâ yapmadıysanız, ayrıca ilerlemenizdeki ayrıntıları izleyebil­meniz ayrıca de 11. Bölüm’de anlatıldığı gibi zihinsel ve duygu­sal yolculuğunuzu takip edebilmeniz için günlük tutmaya baş­lamanızı öneriyorum.

Bu bölümün başından beri sizden yazmanızı istediklerime ek olarak, kaleminizi kullanmanız gereken birkaç konu daha var: Aslında kilo atamak ve sağlıklı almak istiyor musunuz? Amacınıza gelmek size ne hissettirecek? Eğer denerseniz ka­zancınız ne olacak? NE kaybedeceksiniz (kilolar hariç!)? Sağlık Durumu­lı ve kuvvetsiz almak günlük yaşamınızı kısa ve uzun vadede nasıl etkileyecek? Eğer başarısız olursanız yaşamınız bundan nasıl etkilenecek? Başarabileceğinize inanıyor musunuz? Amacınıza ve planınıza ne değin bağlısınız? Sağlıklı ve formda olmayı yargı ettiğinizi düşünüyor musunuz?

Günlüğünüz, kilo verme sürecinde size yardım etmelidir. İlerlemelerinizi, ölçülerinizin detayları gibi bilgileri peşine düşüp takip et­mek için günlüğünüzü kullanabilirsiniz. Keza, bir gıda günlüğü tutmanızı ve ne yediğinizi, nerede yediğinizi ve niçin yediğinizi (o anki ruhsal durumunuzu) anekdot etmenizi öneriyo­rum. Bunu sık sık gözden geçirin; hem içten yiyecekleri seçip seçmediğinizi bakmak keza de yanlış seçimler yaptığınızda bu­nun nedenini ortaya çıkaracak bir model meydana getirmek için. Eğer yiyecekleri kendinizi hafifletmek veya mükâfatlandırmak için kul­lanıyorsanız, daha sağlıklı alternatiflere yönelin.

Ayrıca, günlüğünüz düşüncelerinizin, duygularınızın, inançlarınızın ve ruhunuzun hazırlanmış olduğuna ve sizi yol boyun­ca destekleyeceklerine belli edinmek için size destek edecektir. Keza maddi hem de ruhsal değişimleri anekdot edin. Günlüğünüze her gün birazcık zaman ayırın – eğer yeni bir şey yazmayacaksa-nız, oraya kaydettiğiniz bilgi ve esin kaynaklarını gözden geçi­rin. veya her ikisini de yapın! Ne elde etmek ve neyi elde etmek is­tediğinizi aralıksız olarak gözden geçirmenize takviye edecek­tir. Kilo verme yolculuğunuzda belgelediğiniz nedenleri gör­mek motivasyonunuzu artıracaktır.

Haydi başlayın
En kuvvet kısım başlamaktır. bir defa başladığınızda, bu prog­ramı takip etmek gün geçtikçe kolaylaşacaktır. Bu kitaptaki ve bu bölümdeki ilkeleri uygulamaya başladığınızda maddesel, psi­kolojik ve ruhsal düzeyde sonuç olarak karşınıza çıkacak deği­şiklikleri göreceksiniz. Kendinizi daha iyi hissetmeye (ve gö­rünmeye!) başladıkça, daha iyi düşüneceksiniz ve daha iyi dü­şündükçe daha iyisini başaracaksınız. Yalnızca kilo vermeye başlamakla kalmayıp, daha devingen olacak, daha az sızı çeke­cek, daha az hasta olacak ve genel anlamda bir sevinç hissi yaşayacaksınız. Bütün bunların tümü, içten yolda olduğunuz konusunda kanıt oluşturacak.

Eğer arada trenden düştüğünüzü hissederseniz, derhal ge­ri atlayın. Ne dek trende kalırsanız öyle az düşersiniz. Fakat­lo saptamak yalnızca bir sonuç yok bir ilerlemedir. Bir kerede, tek bir adım atmalısınız. Bu kolay olmayabilir ama buna değer. Siz buna değersiniz.

26 okunma

Etiketler :

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.