Yaşam tarzınızı değerlendirmek

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Yaşam tarzınızı değerlendirmek

Portakal dahil birçok meyvede bulunan C vitamininin damar tıkanıklıklarına iyi geldiği ve kan basıncı düşürücü özelliğe sahip ol­duğu tanıdık bir gerçektir. Ahenkli tüketilen C vitamininin yürek kri­zi, felç ve erken ölüm riskini azalttığı saptanmıştır.

John, Güneybatı Teksas’taki bir turunçgiller çiftliğinde doğ­muştu. Çiftçilik deneyimlerinin iyisini ve kötüsünü hâlâ hatırlamak­tadır.

Birkaç kuşaktan beri ailesi çiftçilik yapıyordu fakat meslek iş seçimine geldiğinde John çiftlikten ayrılıp öğretmen olmaya karar vermişti. Okulda öğrencilerine çiftliği matematikten fene kadar uzanan tüm derslerde örnek vermeye başlamıştı. “Bu örnekten öğrenilecek pek fazla şey var ancak,” dedi John. Keza öğrencilerine en dinç meyve olduğuna içten inandığı portakal yemelerini de hatırlatıp duruyordu. Babası çiftlikte çalışırken John da ona elinden geldiğince yar­dım ediyordu. Bir vakit daha sonra da turunçgiller çiftliğinin başına gele­bilecek en büyük felaket geldi ve ürünler dondu. Bölgede uzun za­mandan beri öncelikle böylesine yoğun bir ayaz yaşanıyordu. Soğuk­tan tüm ağaçlar donmuştu. Bu durum aleyhinde fazla üzülen John’un babası sonunda kendini emekliye ayırmaya karar verdi.

John emekli olunca çiftliğe ne olacağı konusunda endişelen­meye başlamıştı, ama öte taraftan da öğretmenliği bırakmaya kendi­ni hazırlanmış hissetmiyordu. Sonunda her iki işi de birden yürütmeye ka­rar vererek çiftliğin yönetimini eline aldı. “paha biçilmez iki işi birdenbire yapıyorum. Laf konusu olan bu her iki meslek de farklı bağlamlarda in­sanların yaşamlanna bir şekilde katkıda bulunuyor ve onlann esas gereksinimlerini karşılıyor.”

Cambridge Üniversitesi doktorlarına kadar, C vitamini içeren meyvelerin jurnal tüketimi erken ölüm riskini yüzde 10 azalt­maktadır.

27 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.