Yapı Kredi Leasing’den bir ilk

  Kredi - Borsa    6 Ocak 2019
Yorum Yok

Yapı Kredi Leasing'den bir ilk

Coface Türkiye ve Garanti Factoring’in 3 yıl önce başladığı işbirliği, yeni bir anlaşmayla ihracatçılara finasman ve alacak yönetimini birarada sunacak şekilde genişletildi. Bu kapsamda “Ticari Alacak Sigortası ve Factoring” uygulamasına ihracat yapan firmalara da finansman çözümleri eklendi. Yapılan yeni uzlaşma ile firmalar, keza yurt içi ticaretlerinde hem de ihracatlarında en kayda değer ihtiyaçlarından olan finansman sağlamaya yönelik, büyük bir fayda elde edebilecekler. Basın toplantısı ile açıklanan Coface Türkiye – Garanti Factoring işbirliğine göre; Coface Türkiye’den ticari alacak sigortası poliçesine sahip firmalar, Garanti Factoring’deri finansman hizmeti alabilecekler.

İşbirliğine eklenen yeni hizmetler ile firmalar, yurtiçi satmak ve ihracattan doğan alacaklarını haciz, iflas, temerrüt risklerine aleyhinde garanti altına alırken, aynı zamanda finansman olanağından da yararlanabilecek. Keza factoring, keza de sigorta sektörünün farklı paketler halinde verdikleri hizmetleri tek poliçede birleştiren bu işbirliği, sektördeki önemli bir boşluğu doldururken, firmaların ihtiyaçlarına da çözüm getiriyor.

Konuyla ilgili bir tanımlama yapan Coface Türkiye Genel Müdürü Emre Özer, tek bir poliçe ile fazla sayıda hizmeti bir araya toplayarak müşterilerine avantaj yarattıklarını söyledi. Özer, sigorta yaptıran şirketlerin sorunlarını yakından peşine düşüp takip ettiklerini de belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önce Garanti Factoring ile hayata geçirdiğimiz ve firmalarımızın ticaret hacmine katkı maddesi karşılayan Ticaret Alacak Sigortası ürünümüz sektörde önemli bir fark yarattı. Bunun üstüne, işbirliğimizi firmaların finansman sorunlarına da çözüm temin etmek amacı ile geliştirdik. Böylece firmalarımız ayrıca sigorta ile tehlikesiz ticaret yapacak hem de sağladıkları finansman ile işlerini büyütebilecekler. Bu tip destekler bilhassa ihracatçılarımıza global rekabette de destek oluyor. Hem bize sıkca gelen tek ya da birkaç alıcının sigortalanması talebini de Garanti Factoring ile birlikte karşılayabileceğiz.”

Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara ise sözkonusu işbirliği ile ilgili yaptığı açıklamada, Garanti Factoring’in Coface ile 2013 yılında başlayan iş ortaklığının bu sene 4. Yılına girdiğini belirtirken,bu iş birliğinin her geçen sene genişlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Son 3 yılda sadece yurtiçi alacaklar için yürüttükleri iş birliğini, bu yıl ihracat alacaklarını da kapsayacak şekilde genişlettiklerini gösteren Hulki Kara,şöyle dedi:

“Garanti Factoring ve Coface işbirliği ile, firmalar lüzum yurtiçi gerekse yurtdışı ticari faaliyetlerinde çoğunlukla karşılaştıkları vadesinde ödememe riski, finansman ihtiyaçlarının çözümü ve tahsilata ilişkin zorluklara ait çözümleri tek bir üründe temin edebilecek, yeni pazarlara ve müşterilerine odaklanarak satmak hacimlerini artırabileceklerdir.”

28 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.