Yağ sizin dostunuzdur

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Yağ sizin dostunuzdur

Bu bölümün başındaki istatistikler musluk suyunuzun ne değin dinç olduğu konusunda kuşkularınızın oluşmasına tatmin edici olmuştur. Fakat şişe suyuna yönelmek de fiilen iyi bir suyun garantisi değildir. Kuzey Amerika’da, halkın %70′inden fazlası şişe suyu içmektedir, bu oran her sene 13 milyar litre su eder. Dünya çapında seçebileceğiniz yedi yüzden fazla su markası var. Ama seçiminiz memba suyu, artezyen suyu, ma­den suyu, kuyu suyu ya da belediye içme suyu (ki öyle fazla şişe suyu, belediye sularını içeriyor] olsa da, koskocoman bir ihtimal­le protona doymuş asidik su içiyorsunuz. Enerjisi olmayan su, sağlık vermesi gereken yerde, sahiden vücudunuzdan enerji ça­lan sudur.

Şişe suyu markalarının az daha %80′i işlenmiş su, yani kimyasalları ve pislikleri arıtmak için filtrelenmiş belediye suyu veya musluk suyudur. Mesela keza Aquafina (Pepsi mar­kası) keza de Dasani (Coca Cola markası) yalnızca belediye su kaynaklarından küskün şişe sularıdır. Belediye su kaynakların dan küskün şişe sularının yarısından fazlası hükümet standart­larına uymamaktadır; musluk suyunun düzenlendiği küçük­mum standartlara bile erişemezler. Şişe suyu almanın, musluk suyu içmekten daha sağlıklı veya güvenli olduğunun hiçbir ga­rantisi yoktur. Ve bir takım durumlarda, musluk suyunuz bile daha iyi bir tercih olabilir. Suyunu aldığınız herhangi bir şirketten, sizin için iyi olup olmadığını görmek için sularının bütün anla­mıyla bir laboratuvar analizini isteyin. Şirket size bu bölümde bahsedilen özelliklerden hepsinden bile söz edemeyecektir, fakat insanların sorduğunu anlamak onlar için iyi olacaktır ve en azından size sudaki bazı kimyasalların ve metallerin (milyonda bir oranındaki) ölçümlerini vereceklerdir.

Dünya çapında en popüler ve en iyi (güya!) şişe sularının yüzde altmıştan fazlasını, pH ve elektron aktivitesi kriterlerine uyup uymadığını görmek için deneme ettim. Aşağıdaki tabloda gösterilen sonuçlar, bir sonraki bölümle (filtreleme, yükleme ve suyunuzu kendiniz yapılandırmanız ile ilgili birim) ilgilen­meniz için yeterince ikna edici olacaktır: yalnızca iki tanesinde pozitif yük ve 9.5′in üzerinde pH vardır. Gerçekte, olumsuz yüklü olan da sadece bir tane buldum! Ve tabii ki sizden bunların hepsi için para ödemeniz bekleniyor. Fakat hiçbiri muhakkak eşdeğer şekilde üretilmiyor. Artırılmış enerji için elektronu ve pH oranı yüksek su içtiğinizden muhakkak olmalısınız.

İÇME SUYU
İnsanların tüketimine sunulan suda, toplam ağırlığın yüzde birinden daha pozitif miktarda tatlandırıcı, kimyasal katkı maddesi maddeleri, aromalar veya esanslar olmamalıdır (Aksi takdirde, buna su değil içecek denir), içme suyu şeker içermemeli, tuzsuz olmalı veya düşük oranda sodyum içermelidir.

8 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: