Yabancılara konut satışında büyük beklenti

  Güncel Haberler    9 Ocak 2019
Yorum Yok

Yabancılara konut satışında büyük beklenti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Palandöken Dağı’ndaki bir otelde kentin yerel yöneticileriyle bir araya gelerek, şehrin sorunları, çözüm önerileri ve mevcut projelerle ilgili data aldı.

Toplantının arkasından TOKİ kadar Yıldızkent’te yapımı devamlı konutlarda incelemelerde bulunan Kurum, sonradan büyük kasaba merkezindeki Tarihi Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese ve Erzurum Kalesi’ni gezdi.

Kurum, kale önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kentte yapımı süren ve yapılması planlanan projeler hakkında bilgi verdi.

Bakan Kurum, ülkedeki hava kirliliğine ilişkin soru üstüne şunları söyledi:

“Türkiye genelinde 339 hava izleme istasyonumuz var, internetten de anlık peşine düşüp takip edebiliyoruz. Buraya gelirken Erzurum’un hava kirliliğine baktık, seviyesi iyi oranda. Erzurum’da da 5 bölgede hava kirliliğini anlık takip ediyoruz fakat kış aylarının gelmesiyle düşük kalite kömür kullanımından kaynaklı bir kirlilik söz konusu fakat bu kömürün kalitesini valimizle konuştuk. İnşallah daha kaliteli bir kömürü veya doğal gazı bu alanlarda kullanarak il merkezi için böyle bir düzenlemeye gidecekler. İnşallah il merkezinde daha nitelikli kömür kullanarak kent merkezindeki hava kalitesini daha iyi seviyelere çıkaracağız.”

Bakan Kurum, imar barışıyla ilgili bir soruya yanıt verirken de “Türkiye genelinde şu ana dek 8 milyon 900 bin vatandaşımız imar barışı sürecine başvurdu. Gelir olarak yaklaşık 7 milyar 511 milyon lira kazanç laf konusu. Aralık ayı ardına kadar başvuru süresi ve ödeme süreci devam ediyor. Erzurum genelinde dilekçe sayısı 45 bin adet, 15 milyon lira tatbik bedeli dargın durumda.” dedi.

“İmar barışından yararlanan birey sayısı 10 milyonu aşacaktır”

İmar barışının bu yıl yapılan yapıları kapsamadığına dikkati çeken Kurum, “İmar barışı 31 Aralık 2017 tarihine değin yapılmış yapıları içeriyor. Bu noktada belediye başkanlarımızı, valilerimizi uyarıyoruz, bu tarihten daha sonra yapılan yapıların hiçbir şekilde kayda alınmaması ve imar barışına dahil edilmemesi noktasında takipçi oluyoruz, buna ilişkin bakanlık denetleme birimlerimiz de sahada zorunlu incelemeleri yapıyor.” ifadeleri kullandı.

Bakan Kurum, imar barışına uygulama beklentilerine ilişkin soruya da “Bizim buradaki beklentimiz, 14 milyon vatandaşımızın imar barışından faydalanması. Şu esas dek imar barışına başvuru sayısı 9 milyona yaklaştı, aralık ardına kadar devam edecek, inşallah 10 milyon seviyelerine gelip aşacaktır diye düşünüyoruz.” yanıtını verdi.

26 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.