Yabancı yatırımcı rekora doymuyor

  Güncel Haberler    19 Ocak 2019
Yorum Yok

Yabancı yatırımcı rekora doymuyor

REIDIN-GYODER Yeni Ev Fiyat Endeksi’ne kadar eylül ayında, markalı ev projeleri dahilinde gerçekleştirilen satışların yüzde 18’lik kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı gözlemlendi ve böylece tanıdık olmayan yatırımcı oranı endeks tarihindeki en büyük sıçramalarından birini yapmış oldu. Yabancı yatırımcıların tercih noktasında ağırlıklı olarak 2+1 (yüzde 34) özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi. Onu yüzde 25 ile 3+1, yüzde 20 ile 1+1 ve 4+1 konutlar izledi. Son altı aylık ortalamanın yüzde 11 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar mayıs ayında yüzde 7, haziran ayında yüzde 10, temmuz ayında yüzde 9, ağustos ayında ise yüzde 11 oranında gerçekleşmişti.

Türkiye genelinde ev satmak fiyatları son bir ayda yüzde 0,07 düştü

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Ev Fiyat Endeksi’ne göre Türkiye genelinde ev satış fiyatları son bir ayda yüzde 0,07 düşerken, son üç ayda yüzde 0,82, son altı ayda yüzde 2,56, son bir yılda yüzde 8,08, son üç yılda yüzde 33,82, son beş yılda ise yüzde 82,46 oranında arttı. Konut kira değerleri ise son bir ayda yüzde 0,04, son üç ayda yüzde 2,51, son 6 ayda yüzde 4,99, son 1 yılda yüzde 7,39, son 3 yılda yüzde 26,52, son 5 yılda ise yüzde 65,86 oranında çoğaltma gösterdi.

Bitmemiş konutların satmak oranı eylülde 7 puan birdenbire arttı

Eylül ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 35’i her yerde ev stoklarından oluşurken, yüzde 65’i ise tamamlanmamış ev stoklarından oluştu. Bitmemiş konutların satış oranında 7 puanlık bir büyüme olurken, tekrar konutların satış oranında ise 7 puanlık bir düşüş yaşandı. Böylece tamamlanmamış konutların satmak oranında mart ayından beri süren düşüş ve baştan konutların satış oranındaki artma trendi birincil kez kırılmış oldu. Hem Yeni Ev Fiyat Endeksi, eylül ayı stok erime hızı değerlendirildiğinde adet bazlı yüzde 6,1 oranında, metrekare bazlı ise yüzde 5,4 oranında erime gözlemlendi.

Yeni Konut Fiyat Endeksi eylülde 3+1 konutlarda yüzde 0,65 düştü

Yeni Konut Fiyat Endeksi eylül ayında bir önceki avuç içi kadar 1+1 ev tipinde yüzde 0,61 oranında; 2+1 ev tipinde yüzde 0,27 oranında; 4+1 ev tipinde yüzde 0,25 oranında artarken, 3+1 ev tipinde yüzde 0,65 oranında düştü. Metrekare bazında ise 51-75 m2 büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,62 oranında; 76-100 m2 büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,34 oranında; 101-125 m2 büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,27 oranında; 151 m2 ve daha büyük alana sahip konutlarda yüzde 0,19 oranında artarken; 126-150 m2 büyüklüğe sahip konutlarda ise yüzde 0,65 oranında düşüş gösterdi.

Yeni Konut Fiyat Endeksi 8 yılda yüzde 82,40 oranında arttı

Yeni Konut Fiyat Endeksi, eylül ayında bir önceki avuç içi göre yüzde 0,05 oranında, geçen yılın aynı dönemine kadar yüzde 3,05 oranında, endeksin açılış dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre ise yüzde 82,40 oranında büyüme gerçekleşti ve endeks değeri 182,4’e ulaştı. Yeni Konut Fiyat Endeksi eylül ayında bir önceki aya göre, İstanbul Asya Yakası’nda yer alan markalı ev projelerinde yüzde 0,10 oranında artarken; İstanbul Avrupa Yakası’nda bulunan markalı konut projelerinde ise yüzde 0,06 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine kadar ise İstanbul Asya Yakası’ndaki projeler Avrupa Yakası’na kıyasla 10,80 puan artı artış gösterdi.

REIDIN-GYODER Yeni Ev Fiyat Endeksi, eylül 2018 sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışlarda, tanıdık olmayan yatırımcılara yapılan satışların önemli oranda arttığını görüyoruz. Son dönemde yaşanan kur artışıyla beraber, tanıdık olmayan yatırımcı için Türkiye’de yerleştirmek çekici ışık halkası geldi. Bu gelişmelerin etkisiyle yabancılara yapılan konut satışları, eylül ayında, son 6 aylık ortalamanın yüzde 7 üzerine çıkarak, yüzde 18’e ulaştı. Hem 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı yapan tanıdık olmayan yatırımcıya ‘yurttaşlık hakkı’ tanınması şartında limitin 250 bin dolara indirilmesinin de, önümüzdeki dönemde tanıdık olmayan yatırımcıya yapılan satışları olumlu etkileyeceğini öngörüyoruz.” dedi.

REIDIN CEO’su Kerim Alain Bertrand eylül ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: “Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi (TR-81) eylül ayında birincil kez olarak düşüş eğilimi göstererek, endekste yüzde 0,07 oranında değerinde kaybı yaşandı. Endeks değerindeki yıllık başkalaşım geçen yılın aynı dönemine tarafından yüzde 8,08 oranında çoğalma yönlü olarak gerçekleşse de yüzde 24,52 olan takvim TÜFE değişiminin fazla aşağı kaldı. Aylık bazdaki değerinde azalışı ve takvim bazda TÜFE değişiminin aşağı kalınmasının bilhassa kredi faiz oranlarının seri yükselişinin yarattığı istek azalmasının bir sonucu olduğunu düşünmekteyiz. Fakat yeni döneme ilişkin açıklanan Orta Vadeli Mali Plan ve Enflasyonla Topyekûn Uğraş Programı kapsamında alınan teşvikler ve önlemler sayesinde bugünlerde yaşayan olduğumuz talepteki azalmanın sona ereceğini ve fiyatlarda düşüşün yaşandığı bu ortamın bununla birlikte gelecek dönemler için de bir alım fırsatı yaratabileceğini söyleyebiliriz.”

Eylül ayı kira artışında Antalya, satış fiyatları artışında Zonguldak öne çıktı 

Eylül ayında Zonguldak’ta metrekare başına ev satmak fiyatları yüzde 1,32 oranında arttı ve Zonguldak, satmak fiyatlarının en fazla yükseldiği kent oldu. Aynı dönem içerisinde Adana’da metrekare başına ev satış fiyatları yüzde 0,75 oranında azaldı ve Adana, satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir halkı oldu. Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde eylül ayında bir önceki avuç içi kadar yüzde 0,04 oranında ve geçen yılın aynı dönemine tarafından ise yüzde 7,39 oranında büyüme gerçekleşti. Eylül ayında Antalya’da metrekare başına ev kira değerleri yüzde 1,29 oranında arttı ve Antalya kiraların en çok yükseldiği büyük kasaba oldu. Benzer dönem içerisinde Artvin’de metrekare başına ev kira değerleri yüzde 2,58 oranında azaldı ve Artvin kiraların en çok azaldığı büyük kasaba oldu.

En yüksek yıllık kira getirisi sunan iller 6 aydır değişmiyor: Açık Fikirli, Van ve Kırklareli

Satın alınan konutların kiraya verilmesi durumunda, alış fiyatının kaç sene içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini belirten değerini düşürme süresi verilerine tarafından, eylül ayının en kısa amortisman süreleri altı aydır olduğu gibi yine Aydınlatılmış, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü. Kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranının en yüksek olduğu şehirler de yeniden Açık Fikirli, Van ve Kırklareli oldu.

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: