Windows 7 yeniden zirvede

  Teknoloji    8 Ocak 2019
Yorum Yok

Windows 7 yeniden zirvede

Idareli İşbirliği ve Yeniden Yapılanma Teşkilatı (OECD) göre yayınlanan son rapor, robotlar yüzünden işsiz kalma riskinin gelişmiş ülkelerde daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Raporda 32 ülkede işlerin sadece yüzde 14’ünün iyice otomasyona dayalı olması nedeniyle gelecekte robotların eline geçme riski taşıdığı aktarılarak, “Bu da 66 milyon kişinin işsiz kalması anlamına geliyor” denildi. Daha önce Oxford Üniversitesi’nden Carl Frey ve Michael Osborne adlı iki analist, sadece ABD’de yüzde 47 oranında işin gelecekte robotların eline geçme riski taşıdığını belirtmişti.

OECD’ye göre hesaplamalarında oranın daha düşük çıkmasının nedeni benzer titri içeren çalışanların görevlerinin yere göre farklılık göstermesi. Rapor aynı zamanda yeni teknolojilerle beraber icra edilen mesleklerin de metamorfoz göstereceğini ifade etti.

ROBOTLARDAN KORKMAYIN

OECD, çoğu işin kompleks sosyal ilişkiler, yaratıcılık, derin fikir yürütme ve uyumlu olmayan bir ortamda maddi aktivite gerektirmesinden ötürü makineleşmesinin zor olacağını öngörüyor.

OECD’nin istihdam ve sosyal ilişkiler direktörü olan Stefano Scarpetta, büyük bir fabrikada çalışan araba tamircisi ile egemen bir atölyede çalışan araba tamircisi arasındaki farka vurgu yaparak, ikincisinin tamamen makineleşmesinin zor olacağını ama işinin bir kısmının değişebileceğini söylüyor.

Scarpetta’ya kadar teknoloji yüzünden kitlesel bir işsizliğin ortaya çıkacağını söylemek abartılı. “Belli Başlı tehlike yüksek maaş ödenen işler ile görece daha eksik para ödenen ve acayip olmayan işler arasında kutuplaşmanın artacak olması” diyen Scarpetta, bazı insanların hüner sıralamasında daha da aşağı düşebileceğine uyarı çekiyor.

İngilizce konuşan ülkeler, İskandinav ülkeleri ve Hollanda otomasyondan asgari etkilenecek ülkeler olarak görülürken Almanya, Japonya, Güney ve Doğu Avrupa risk altındaki ülkeler olarak tanımlanıyor.

Bunun sebebi ise bu ülkelerde sanayinin gelişmiş olmasına yok, benzer işlerin farklı bilişsel ve sosyal yetenek seviyesinde gerçekleşmesi. Daha eksik eğitim gerektiren yiyecek hazırlığı ve temizlik gibi alanlar ile madencilik, inşaat ve sanayi sektörlerinde çalışan işçilerin makineleşmeden en çok etkileneceği belirtiliyor.

ROBOTLAR HANGİ İŞİ, NE ZAMAN ÇALACAKLAR?
– 2024-Çeviri yapabilecekler.

– 2026-Kompozisyon (lise düzeyinde) yazacaklar.

– 2027-Kamyon sürecekler.

– 2029-Tıpatıp halk gibi  koşu müsabakalarına katılabilecekler.

– 2031-Perakende sektöründe çalışacaklar.

– 2049-Gazetecilik yapacaklar.

– 2053-Cerrah olacaklar.

13 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.