Vücut tansiyonu ve göz nedir? Hakkında bilgi

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Vücut tansiyonu ve göz nedir? Hakkında bilgi

Göz vücudun da aynası fiilen… Gözlerinin içine bakıp “ceset tansi­yonunuz yüksek sanırım” dediğim bir tonton hastam beni kahin ilan etmişti. Çünkü dediğim çıktı. Ama daha sonra torununun üniversite sınavında kaç puan alacağını bilemedim!

Yüksek tansiyon favori de etkin olabilir mi?
Göz damarları birleşmiş kaplar sistemi gibi tüm cisim dolaşımının bir parça­sı olduğu için göz damarları da yüksek tansiyondan etkilenebilir.

Yüksek tansiyon favori ne gibi sorunlara yol açabilir?
Göz içindeki damarlar vücudun en ince çaplı damarları olduğu için basınç deği­şikliklerine en aklıselim damarlardır, he­men etkilenirler. Önce toplardamarlar genişler, atardamarlar daralır. Daha Sonra göz içinde kanama ve gıda bozukluk­ları olabilir; tıpkı şeker hastalığına yan göz sorunlarında olduğu gibi.

Gözleri hareket ettiren kaslarda, ve yüz kasları nı besleyen damarlarda da tıkanma olabilir.

Göz siniri de açlıktan nedeniyle şişebilir (Afrikalı aç çocukların şişkin karınlarını dü­şününüz). Göz içindeki atar veya toplardamarlarda ya da göz sinirini besleyen atar ya da toplardamarlarda tıkanıklık olabilir.

Yüksek Tansiyonluların Göz Açısından Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?
* Katiyen ilacınızı doktor söylemedikçe bırakmayın. İlacı bırakınca tansiyon tekrar yükselir.
* Büyük tansiyonun sınırı yaşa tarafından değişir ama minik tansiyon katiyen 9′u geçmemelidir.
* Geçici görme kaybı, kararması olursa tansiyonunuzu ölçün. Bunlar önem­selme işaretidir.
* Gözde kanama olursa tansiyonunuzu ölçün. Bu, artma işaretidir.
* Kan Basıncı hastalan 10 yıla dek yılda bir defa, 10 yıldan daha sonra her 6 ayda bir göz muayenesi olmalıdır.
* Tansiyon ilacınızı durum değilse akşam almayın, şartsa erkence almaya çalışın.
* Tansiyonunuzu kendiniz ölçmeyi öğrenin.

Yüksek tansiyonun gözdeki etkileri çare edilebilir mi?
Eğer kan basıncı normale düşerse ve geri dönülmez şansın dönmesi meydana gelmemiş­se çare edilebilir. Tedavinin bir parçası da kan sulandırıcı Aspirin gibi ilaçlardır.

Tansiyon ilaçlarının tatbik şekli gözü etkileyebilir mi?
Evet, özellikle gece alınanlar. Bir sabahleyin kalktığında aniden bir görmesini kaybet­tiğini anlayan böylece fazla, o kadar fazla ileri yaşta hastam var ancak, neredeyse ileri yaştakilere gece uyumayın diyeceğim. sorun uykunun kendisi ya da süresi de­ğil, vücut tansiyonunun normalde sabaha karşısında düşmesidir. Şöyle düşünün, tansi­yon zaten sabaha aleyhinde düşer, çünkü uyku sebebiyle kanın bütün basınçla vücutta dolaşması gerekmez. Lakin eğer kişinin hipertansiyonu varsa ve kan basıncı ilacını ge­ce almışsa o süre tansiyon sabaha karşısında güvenli olmayan düzeye dek inebilir ama, bu da göz damarlarında tıkanıklık ile uyanmanın nedenidir.

Yüksek tansiyonun gözdeki etkileri erken dönemde anlaşılır mi?
Ilk sinyâl gözde kıpkırmızı kanama olabilir. Minik kan basıncı 9′u geçince olur. Bu olmaksızın da, erken dönemde tansiyonun yüksek olduğu göz içine bakılarak anlaşılır (ta­bii ama ne kadar yüksek olduğu yok). Cöz vücudun aynası denmesinin nedenlerinden biri de budur. Özel ışıklandırılmış aletlerle gözün içine bakılarak göz damarlarının durumu incelenebilir ve durumlarından beden tansiyonunda sorun olduğu kavranabilir.

Kıpkırmızı göz: Gözün akında bu şekilde bir kanama sahiden göz açısından bir tehlike taşımaz.

Düşük kan basıncı da favori sorun oluşturabilir mi?
Her düşük tansiyonu olanda gözde sorun olmaz. Lakin özellikle parmak uçların­da aralıksız soğukluk ve solukluk olan, sık migren geçiren, sık baş dönmesi olan kişilerde kan yeterince basınçla göze ulaşamayabilir ve yeniden damar tıkanıklıkla­rı olabilir. Bu kişilerde göziçi basıncı olağan de olsa artı gelebilir. Hatta sıradan basınçlı glokom hastalığı olabilir. Bu yüzden bazen sıradan basınçlı glokom has­talığı olmaksızın adi olan göziçi basıncını damlalarla daha da pozitif düşürmek gerekiyor.

6 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: