Vejetaryen olmak

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Vejetaryen olmak

Yağı yemekten dahil etmemek
Yağ, yemeğimizden çıkarması şiddet bir gıdadır. Yalnızca jurnal besinin gerekli bir bileşeni değildir; yemeklerimize tat, kıvam, katılık ve lezzet katar. Uygun artış ve gelişme için diyetimizde yağa ihtiyaç vardır ve yağ, genel sağlığın iyi şekilde korunması için önemlidir. Ek olarak yağa, yağda eriyen vitaminlerin (A, D, E, K vitaminleri) vücudun her yerine taşınması ve onların emilimine yardımcı olması için gereklilik duyarız.

yine de gıda imalatçıları bu pazara girme ihtiyacı hissetmektedirler ve yiyecek ürünlerimiz arasına çoğunlukla yağ yerine kullanılanlar olarak adlandırılan yerinde yağ ikame maddeleri sunarlar. İyi bir us gibi görünüyor! Yağın gerçek yararını, fazla kilo almaya yol açan tüm o kaloriler olmadan arzetmek harika olmaz mı?

Son yıllarda az yağlı, yağı azaltılmış ve yağsız ürünlerde bir bereket yaşanmak­tadır. Ana niyet, bu ürünlerin kullanımıyla yağ alımının (ve belki aşırı kalori ve kilonun) azaltılmasına asistan olmaktı. Ama nüfusumuz son yıllarda inceleceği yerde tam tersi kalınlaştı. Bu neden oldu?

Gelin, yağ yerine kullanılan maddeler hakkında daha fazla şey öğrenelim.

Yağ yetine kullanılan madde çeşitleri
Tıpkı şeker yerine kullanılan maddeler gibi yağ yerine kullanılan maddelerin de birkaç çeşidi pazara sunuldu. şimdi üç farklı türde ikame maddesi bulun­maktadır: karbonhidrat, protein ve yağ kökenli maddeler. Yağ yerine geçen bu maddeler yağ yemenin lezzetini, tadını ve duygusunu verirken gıdanın toplam yağ içeriğini azaltmaya muavin olması için yapılmıştır. Oysa şu zamana değin hiç kimse, yağın kendisinin sunduğu önemde bir ikame maddesinin özelliklerini kanıtlamamıştır.

Karbonhidrat kökenli yağ yerine kullanılan maddeler
Beslenme dengeleyicisi olarak kullanılan ve eski bir selüloz-jel olan yağ ikame maddesi (1960′ların ortalarında) Avisel adı verilen karbonhidrat kökenli bir üründü. Bir deniz yosunu türevi olan Karagenan, Lites ile Dektsrin, sakız ve nişas­ta gibi ürünler de kullanılmaktaydı. Karbonhidrat kökenli ikame maddeleri, gün­lük besine yağ gibi hacim veren koyulaştırıcılardan yapılır. Karşılaştırabilir miktarlar tüketildiği sürece, yağ kalorilerinin yarısından çoğunu azaltmak suretiyle, gram başına yağdan gelen 9 kalori ile karşılaştırıldığında bu ikame maddelerinin kalori değerleri gram başına 0 ile 4 kalori aralarında değişir. Bu ikame maddeleri öğle yemeği eti, salata sosu, dondurulmuş tatlı, fırınlanmış ürünler ve bonbon gibi dağıtılmış yiyeceklerde kullanılır oysa kızartmalar için uygun değildir.

Protein kökenli yağ yerine kullanılan maddeler
Protein kökenli yağ yerine kullanılan maddeler, 1990′ların başında bulundu ve yalnızca yiyeceklerdeki yağın yerini alması için tasarlandı. Bu ürünler, yumurta beyazı ya da yağsız sütten yapılır ve alışılagelmiş yağın yarısı dek kalori sağlar. Çoğu tüketiciye ticari ismi olan Simplesse ile bilinen gelecek olan bunun gibi ürünler, bilhassa yağ çıkarıldıktan sonradan yiyeceğe kremsi bir kıvam katmaya muavin olur. Bu nesil yağ yerine kullanılan maddeler tereyağı, lor, peynir, salata sosu, mayonez, fırınlanmış ürünler, cips, dondurulmuş tatlı, kahve kreması ve şekerleme gibi yiye­ceklerde bulunur.

Yağ kökenli yağ yerine kullanılan maddeler
Okan da denilen yağ-kökenli ikame maddesi Olestra, özellikleriyle doğal yağa en yakın ikame maddesi olduğu için şimdiye kadarki en iyi seçenek olarak düşünüldü fakat kullanımı ile ilgili tartışmalar, onun umulduğu değin popüler olmasını engelledi. Asıl olarak şeker ve nebati yağdan yapılan yağ yerine kul­lanılan bu madde, sindirilmesi fazlasıyla şiddet olan moleküllerden yapıldı. Hiçbir sindirim, emilimi olmuş yağ kalorisi ile sonuçlanmaz. Olestra içeren beslenme kay­nakları, kek karışımları ve süt, süt ürünleri ile beraber patates cipsi, mısır cipsi, peynirli puf böreği ve kraker gibi tuz atıştırmaları kapsar. Olestra, kızartma yiye­ceklerde de kullanılabilir.
Piyasaya sürüldüğünden beri sindirim sorunları, karın kasılmaları ve bağırsak rahatsızlıkları ile ilgili emrindeki etkiler ortaya çıktı. Keza, Olestra’nın yağda eriyen zorunlu vitaminlerin (A, D, E, K vitaminleri) emilimini azaltıcı etkisi ile ilgili kaygılar oluştu. Bu kaygılardan dolayı, çalışmaların Olestra içeren gıdaların uzun zaman tüketiminin güvenliğini izlemeye devam etmeleri gerekecektir. giderken, gıda ürünlerinin şu anki güvenlik kaygılarını gösterecek şekilde etiketlenmesi gerekir.

Yağ niçin yiyeceklerden çıkartamıyor?
Yağ, yiyeceğin tadı ve besin dokusunun korunması için gereklidir. Yağın yiyeceği gevrek ve kıtır yapmayı sağlamasında ve pişirme esnasında doku katmasında da önemli yeri vardır. En Ince Ayrıntısına Kadar ortadan kaldırıldığında, yiyeceğin tüm özelliği değişecektir ve tadından daha az şımartma alınacaktır.

Hem yağ yerine kullanılan bu ilave maddeler, pazarda yerlerini buldular ve daha birçoğu önümüzdeki yıllarda muhtemelen yükseklik gösterecekler. Alıcı talebi yeni seçenek ve yeni çeşitlerin ortaya çıkmasına neden olur. şimdi çoğu yağ yerine kullanılan madde, geliştirme aşamasında ancak tüketici ilgisi sürdüğü müd­detçe bunlar büyük bir muhtemelen yemeklerimizde de yerlerini alacaklardır.

Güvenlik kaygıları
Tüketiciler, şeker ve yağ yerine kullanılan maddelerin güvenliği konusunda kaygılanmaya devam ediyorlar. Amerikan Gıda ve Ilaç Yönetimi (FDA) her yeni kul­lanılan ikame maddesi üzerinde kapsamlı çalışmaları gerekli kılmaktadır. Ürünler, amaçlanan kullanımı ve amaç kitlesi baz alınarak çalışılır. Zehirlilik, güvenlik sorunları, üreme, metabolizma, alerji ve kanser ile ilgili sorunlar FDA çalışmaların­da ele alınır. Buna ilave olarak FDA, ürünün nasıl yapıldığı ile nasıl işleneceğini ve kullanılacağını inceler. Bütün bu testler aracığıyla bu ürünlerin kullanımlarında makul sınırlarla ilgili saptama ve yönlendirmede bulunulur.

Tüketicilerin kendi mahsul tüketimlerinden sorumlu olduklarını da aklınızdan çıkarmayın. Bir mahsul güvenli olarak sunulsa ve reklamı yapılsa da hangi ürünlerin kendileri için işe yarayıp yaramayacağına karar belirlemek tüketicilere kalmıştır. Belirtilmiş bir ürünün kullanımının ardındaki zıt tepkiler gözlenirse tüketiciler nedenini belirlemek için yeterli özeni göstermelidirler.

Ancak çok şekerli ve yağlı yiyecekleri de taşıyan diyetlere ilave olarak yok de yalnızca bir ikame maddesi olarak kullanılan bu besinler, doğrusu birçok alıcı için yararlı olabilir. yine de bütün bir sağlıklı yeme planının parçası olarak bu ikame maddeleri jurnal beslenmedeki toplam kaloriyi ve yağı düşürecek etkin bir yol sunabilirler.

Yağ yerine geçen maddeler, uygun olarak kullanılırsa yardımsever olabilirler. Mesela bir yemek yemek kaşığı bayağı mayonez yerine yağsız mayonez kullanılırsa kalori miktarı 100 kaloriden 10 kaloriye ve yağ miktarı 11 gramdan 0 grama düşebilir.

Toplam şeker ve yağ kalorisini devirmek
uygun olarak planlanılırsa diyetteki toplam şeker ve yağ miktarını azaltmak mümkündür. Ama sizin iyi gıda alışkanlıkları ile ilgili bilginiz bu ürünleri seçerken aklınızdan çıkarsa bu muhtemel olmaz. Daha eksik şekerli ve daha az yağlı yiyeceklerin daima düşük kalorili olduğunu sanmayın Gerçekten çoğu yiye­cek, lezzeti, yapıyı ve dokuyu telafi etmek için çoğunlukla toplam kalori bedel küçük değişikliklere yol açan ve şekerin diğer biçimleri ya da şekerin kendisi gibi diğer kalori üreten gıdalardan tatmin edici ölçüde sağlar. Bal ya da fruktoz, nehir şekeri­nin yerine konulursa kaloriniz değişmeyecektir. “Light” yazan ürünlerin tekrar tekrar düşük kalorili olduğu sonucuna varmayın. Bazen yalnızca rengi veya dokusu açısından daha light olabilir. farklılaştırmak için gıda etiketlerini karşılaştırın.

Porsiyonlara uyarı edin
Keza, porsiyon büyüklüklerine dikkat edin. Bir ürünün sadece daha eksik şe­kerli veya daha eksik yağlı olması, iki kat fazla yemenize yeşil ışık yakmaz. Bu en ilk kez amacınızı boşa çıkarmayacak mıdır? Eğer bir yiyecek sizi memnun etme etmiyorsa bu yiyeceği sırf daha az yağlı olduğu için yemeyin. Salatanızda sevmediğiniz az-yağlı salata sosundan 2 yemek kaşığı göstermek ve kendinizi salatayı yemeye baskı­lamak ya da olur ya hiç yememek yerine 1 yemek yemek kaşığı sıradan salata sosu katarak salatadaki sebzelerin tadının ve çeşitliliğinin keyfini çıkarmak daha akılcı olur.

Resmi kurumlar, her yaşta insan için şeker ve yağ yerine kullanılan maddelerin güvenliğini araştırır. Çocuklar büyüdükleri ve yağ taşıyan dağıtılmış gıdalara gereklilik duydukları için diyetlerine çokça ikame maddesi dahil edilmemelidir. İkame maddesi içeren gıdaların mantıklı tüketimi zararlı olmayacaktır ancak bu gıdalar, gerekli tüm besin gruplarında yer alan besinlerin dengelenmiş bir bileşiminin yerini almamalıdır.

Jurnal besinimizdeki şeker ve yağ miktarını azaltma talebinden nedeniyle şeker ve yağ yerine kullanılan maddeler kesintisiz araştırılmaktadır. Düşük-kalorili tat­landırıcılar ve yağ yerine kullanılan maddeler, toplam kalori ve yağ tüketimini denetlemek üzere misyonunuzda farklı bir yere sahiptir. Fakat tüketicilerin neyin, nasıl en iyi şekilde kullanıldığını anlamaları gerekir. Yalnızca bir ürün de şeker veya yağ yerine geçen madde kullanılması, bunu bir perhiz yiyeceği veya bol miktarlarda yenebilen bir yiyecek yapmaz.

İkamelerle yapılan birçok yiyecek, eksik miktarda doygunluk değeri ile birlikte beslenme içeriği sağlamaz ya da fazla az gıda içeriği sağlar ve sıklıkla kişinin genel iştahını artırır. Tipik olarak ikame maddesi içeren birçok yiyecek; hazırlanmış yiyecekler, cips, fırınlanmış ürünler, tatlılar ve meşrubatlar gibi eksik beslenme değeri içerenlerdir. Bu yiyecekler yağsız protein kaynakları, her çeşit tahıl, meyve, sebze ve süt ve süt ürünleri gibi daha dinç seçimlerin yerini almamalıdır. Bu tipte yiyeceklerin fazla tüketimi daha büyük miktarlarda yemeyle sonuçlanır veya daha fazla yemeye niçin olabilir. Tüketiciler ne yediklerinin haberdar olmalı ve bütün diyetlerine uya­cak zeki seçimler yapmalıdırlar.

12 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.