Uzaktan kumandalı ilk römorkör Tuzla’dan çıktı

  Teknoloji    19 Ocak 2019
Yorum Yok

Uzaktan kumandalı ilk römorkör Tuzla’dan çıktı

Buluş ve gözcülük yapma için geliştirilen insansız hava gemileri, itici güç karşılayan sistem ve teftiş yüzeyleriyle, havada hareket edebilen ‘havadan hafif hava aracı’ olarak tanımlanıyor. Halihazırda dünyada insansız havagemilerini en yoğun kullanan, bu alanda da önemli gelişmelere imza atan ülke olarak Amerika öne çıkıyor. ABD, Nisan 2011’da yere emrindeki hava gemisi Aerostat’ı Afganistan’ın değişik bölgelerinde kullanmaya başladı. Hem Aerostat’ın yanına 60 adet de uzak kumandalı hava gemisi atama yapmaya başladı. Türkiye’de ürün var, ama kullanımı demin değil. Lakin yakın coğrafyamızda, Irak ve İsrail’de de hava gemileri kullanıldığını hatırlatayım.

Türkiye’nin birincil hava gemisini geliştiren Kuzgun Havacılık, 2007 yılında, şu lahza şirketin genel müdürü olan Mühendis Yücel Demir öncülüğünde, bir grup idealist mühendis göre resmileşmiş. Ancak bu mühendisler, havacılık sanayinde 20 yılı aşan bir tecrübeyle yola çıkmışlar. Ve Türkiye’nin iyi üniversitelerinden, başarılarla mezun almak kalmamış, ülkemizin TAI gibi en güzide şirketlerinden de yıllardan beri mesai harcamışlar.

Ciddi bir tecrübe, birikim ve havacılığın geleceğine okuyabilecek öngörüyle yola koyulup, havagemisinin (airship) geleceğini kayda değer uçan araçlarından birisi olacağını öngörmüşler. Ve ülkemizin ilk insansız hava gemisi olan KUZGUN-1 ve birincil yere emrindeki hava gemisi KUZGUN- A1’i tasarlayıp üretmişler ve başarıyla uçurmuşlar. Bu başarıya ise kısa sürede ulaşmışlar. Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na (SSM) KUZGUN- A1, değerleme neticesinde en yüksek notları almış. Ama demin gerisi gelmiş yok.

Hava gemileri (Airships) konusunda yaklaşık 10 yıldır çalışan bu takım, 10 yıl önce dünyada böyle sistemler olmadığı için devletin ilgili yetkilileri göre dikkate alınmamışlar. Ama günümüzde ise Kuzgun Havacılık’ın patentlerini alıp yapıp uçurduğu sistemler, ABD başta olmak üzere bu teknolojiye sahip ender ülkeler kadar kullanılıyor. Kuzgun’un mühendisleri ise hava gemisinin değişik modellerini geliştirmiş, uçurmuşlar. Bir işaretle süratli üretimini yapıp ülkenin hizmetini sokmak için gün sayıyorlar.

HAVA GEMİLERİ NELER YAPIYOR?

1) Havada 14 gün civarında, çok düşük operasyonel maliyetlerle uçuyor.

2) Hudut gözetlemelerinde adeta Türkiye’nin tüm açıklarını kapatıyor.

3) Ayrıntılarıyla yerli ve ulusal imkanlarla üretildiği için yurtdışına bağımlı yok.

4) Geliştirilmiş modelleri havada çok sayıda İHA taşıyabiliyor.

5) Yeniden geliştirilmiş modelleri uydu yerine geçecek şekilde dizayn ediliyor. (Avrupa Uzay Ajansı da böyle bir projeye başladığını 2017’de açıkladı.)

HAVADA OTEL OLUR MU?

Kuzgun Havacılık’ın geliştirdiği sivil amaçlı hava gemisi havada uçan otel de olacak. Öteki bir ifadeyle havada mavi yolculuk yapabileceksiniz. Havada düşük süratte, odanızda yatağınızda uzanarak, dünyaya yukarıdan seyredebileceksiniz.

HAVADAKİ GÖZÜMÜZ OLACAK

KUZGUN serisi havagemileri keşif/gözcülük yapma maliyetlerini 10 ile 20 kat oranında azaltıyor. Çok düşük maliyetle birlikte havada günlerce kesintisiz tayin yapabiliyor. 70 kg faydalı yükle birlikte havada 14 gün sürekli kalabiliyor.

7 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.