Uyku eğitimine dikkat!

  Sağlık ve Yaşam    23 Mart 2019
Yorum Yok

Uyku eğitimine dikkat!

0-6 yaş arası çocuklardaki uyku düzeni bozukluklarını onarmak ebeveynlerin elinde.

Uyku koçluğu, 0-6 yaş arası çocuklarda uyku düzeni bozukluklarının giderilmesine karşın olarak, çocuğun uyku düzeninin, uykuya dalma alışkanlıklarının, nitelikli uyku için uyku ortamının şartlarının oluşturulmasının, uykuyu etkileyen tıbbi sebeplerinin semptomlarının tespit edilmesinin tamamını içerir. Uyku Danışmanı ve Koçu Seride Samurkaç Karaç, uyku eğitimi hakkında önemli bilgiler verdi.

Uyku eğitimi denildiğinde çoğu uzmanın aklına, yıllardır bambaşka bir boyutu görmedikleri, bilmedikleri ve de yenilikleri takip etmedikleri için sadece uykuya dalma alışkanlıklarının değiştirilmesi gelir. Uyku alışkanlıklarının değiştirilmesi, uyku eğitiminin sadece parçalarından biridir.

Uykuya dalma alışkanlıklarını başkalaştırmak için dünya üstünde uygulanan metotlar iki ana psikolojik kuruma dayanır; uyaranı kademeli kes ve uyaranı aniden kes. Burada hangisinin dürüst olduğu polemiğine girmeyeceğim zira kesintisiz uyku açısından tek manâlı olan uykuya uyaran olmadan dalabilmeyi öğrenmektir. Hangi uygulamanın içten olduğu uzmanın benimsediği ekole, takip ettiği araştırmalara ve kendi görüşüne kadar değişir. Dolayısıyla, mutlak dürüst diye bir şey yoktur ve olamaz da. İki bebekten birini bir metotla, ikincisini diğer metotla uyutup fanusa koyup yaşları büyüdüğünde fanustan çıkarıp anneleriyle aralarında güven bağı zedelendi mi, kendilerine güvenleri eksik mı ve bunun gibi soruları cevaplayamayacağımıza ve bütün bebekler maruz kaldıkları tutum biçimlerinin tamamından etkilenerek büyüdükleri için mutlak dürüst yok, ancak varsayımlardan ve yorumlardan oluşan bambaşka fikirler olabilir.

NEREDE YATTIĞI MANÂLI Mİ?
Hayır. Ailenin tercihine tarafından bebek kendi odasında, anne odasında bulunan yatağında ya da anne yatağında yatabilir. Eğer tek başına anne yatağında uzanmak gece boyu sürekli uykuyu getirseydi, tüm ebeveynlerin işi çok basit olurdu. Ancak ne var oysa benzer yatakta yatmalarına rağmen gecede birçok kez kalkan annelerin olduğunu da biliyoruz.

GECE BESLENMEYİNCE GÜNDÜZ EMMEDEN KESİLİR Mİ?
Hayır. Çocuklar, gece uyutulma şekilleriyle, gündüz uyutulma şekillerini birbirinden ayırt ederler. Dolayısıyla, gündüz emzirerek uyutmaya devam ederken akşam uyuturken ve gece içinde emmenin araç olmadığı bir düzende bebeğinizi uyutabilirsiniz.

Uykuya yatarken, içten uykuya dalma alışkanlığının olması çağrıda bulunmak, gündüz bebeğinize sarılmayacağınız, emzirmeyeceğiniz, sevginizi vermeyeceğiniz anlamına gelmez. Zaten eğer açıkgöz olduğu zamanlarda bu ihtiyaçlarını karşılamıyorsanız gece istediğiniz kadar yanınızda yatırın, emzirerek uyutun, hep bir tarafı eksik kalacaktır. Her şeyin doğru zamanı vardır. Bebeğinizin kurnaz olduğu zamanlar aranızdaki sevgi ve güven bağının sağlam temellere oturmasını temin etmek için size birçok olanak tanır.

DELİKSİZ UYMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?
Bunun onlarca cevabı var. Bunlardan en önemlisi, yorgunluk hormonu olan kortizol, uykusuzluk durumunda da salgılanır. Kortizol seviyesi yukardayken melatonin hormonu yani mutluluk, ölçülü olma hormonu doğal olarak salgılanamaz. böylece de gece kaliteli bir uyku uyumayan bebeklerde ve çocuklarda gündüz genel olarak fazla hareketlilik, hırçınlık, mız mız olma halleri görülür. Ayrıca, uykunun kesintiye uğraması sebebiyle yalnızca uykunun belirtilen safhalarında salgılanan, bazı artma hormonları da dahil çoğu hormon salgılanamaz. Bu da bebeğin sağlığına kutup olmasa bile dolambaçlı olarak tesir eder. En basitinden kortizol hormonu bağışıklık sistemini zayıflatır ve bebekler hastalıklara daha açık ışık halkası gelirler.

Altı aydan büyük çocuklar gece kesintisiz uyuyabilir. Bunu ne şekilde sağlayacağına ebeveynler karar verir. Burada önemli olan beslenmeden sonraki en kayda değer gereksinim olan kaliteli uykunun dürüst bir şekilde karşılanmasının sağlanmasıdır.

29 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.