Uyku bozukluklarından bazıları

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Uyku bozukluklarından bazıları

Alkol bağımlılığı
Alkolizm, alkollü içkilere hastalık derecesinde düşkün olma ve içmeden duramama durumudur. Alkollü içkiler sebebiyle cisim ve ruh sağlığı bozulan, faaliyetleri sekteye uğrayan, buna karşın içkiden vazgeçmeyen kişilere ise alkolik denir. Alkol bağımlılık yapabilen bir maddedir. Bağımlı hale gelen bir birey içkiyi kısa süreli de olsa bırakamaz. Bıraktığı takdirde baş ağrısı, alev yükselmesi, iç sıkıntısı, yüzde kızarma, bedende titremeler, uykusuzluk, saldırganlık, dehşet ve panik durumu ortaya çıkar. Uzun zaman fazla içki kullanıp bir anda bırakanlarda bu sendromlar daha da güvenli olmayan duruma gelerek alkol çıldırması ortaya çıkar. Hastada görme, işitme ve dokunma varsanıları belirir, bilinç bulanıklasın Hasta derisinde böcekler dolaştığı, duvarda dehşet hayvanlar gördüğü varsanıları ile paniğe kapılır. Bu şekilde ağır nöbet geçiren alkoliklerin yüzde on beşi bir nöbet sırasında hayatlarını kaybederler.

Alkolün neden olduğu en büyük hasar beyinde meydana kazanç. Içki paranoyası, içki bunaması, alkol halüsinozu bunlardandır. aynı zamanda içki, sinir sistemini etkileyerek felçlere, görme ve denge bozukluklarına yol açar.

Uyarıcı ve uyuşturucu madde bağımlılığı
Bazı insanların uyuşturuculara ve uyarıcılara başvurmasına yol açan nedenler, içki bağımlılığında söz konusu olan nedenlerle aynıdır. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin tamamı, sonunda kişide ruhsal çöküntüye niçin olur.

Anında ayrıntıları ile belirtmek gerekir ancak alkole ve uyuşturucuya oysa güçsüz kişilikteki insanlar sığınır. Halbuki sağlıklı bir yapıda insan böyle bir zayıflığa gerek duymaz. Kendisine saygısı gereği böyle şeylerden kuvvetle uzakta durur. Zaten bir sorunu varsa bunu kendisi, bana kalırsa aklıyla çözer. Hiçbir olay karşısında sarsılıp, yıkılmayacağı için alkole ya da uyuşturucu maddelere başvurması, böylesine zararlı alışkanlıklardan medet umması söz konusu olmaz. Dengelenmiş, aklı başında, ruhen çok dinç olan bir insan zaten sorunlarını büyütmez. Bunları dert ya da endişe gibi görmez. Rasyonel bir şekilde değerlendirir, mutlaka bir çözüm yolu bulur. çok büyük gibi gözüken bir sorun deha olsa alkolün veya uyuşturucunun hiçbir sorunu çözmeyeceğini bütün aksine sorunları daha da artıracağını bilir. bununla beraber morali düzelmek için de bunlara gereksinim duymaz. Olumlu perspektif sebebiyle zaten dinç bir insan tekrar tekrar doğal olarak neşelidir. Bu değin zavallı bir şekilde böyle güvenli olmayan maddeler arkasına sığınarak yaşamayı kendisine yakıştırmaz.

Yeme bozuklukları
Yeme tutum bozukluğu, beslenmenin de ötesinde psikolojik boyutu olan bir durumdur. Çoğu hastada, kendini şişman görerek rejim yapmakla başlar. Yüzde 95 gibi yüksek bir oranda hanımlarda bilhassa de genç kızlarda görülür. Gövde kilolarının sürekli kontrol altında tutulması gereken meslektekiler mesela balerinler, jimnastikçiler, dansçılar, mankenler arasından çıkma olasılığı yüksektir. Özellikle genç film yıldızları, mankenler ve fotomodellerde görülmesi gençlere fena misal olmaktadır.

Aneroksiya nervoza
Bu kişiler yemek yemek yeme, karoser kilosu ve zayıflık konularında ciddi takıntılıdırlar. Fazla derecede kilo kaybetseler bile yemek yemeyi kabul etmez, aç olmadıklarını söylerler. Kalorisi hemen hemen en az besinleri tercih ederler. Aneroksiyalar birincil başlarda çevrelerinde ayrım edilmeseler de, zamanla anlaşılırlar. Çünkü kilo kaybı yaşamsal risk doğuracak boyutlara varır. Bunu yakın çevrelerine ve bilhassa ailelerine hissettirmemek için kat kat giyinirler. Yemeklerini yemez, saklar, gizli gizli dışarı atarlar. Takıntılarını belirlenmiş etmemek için yemekler yapar, çevrelerindekilere ikram ederler.

Belirtiler
Aneroksiyalar aç olduklarını kabul etmez, yemek yemeyi kesinkes reddederler.
Tabak içerisine bir dilim domates koyar, kenarından keserek yer ve doyduklarını söylerler.
Yemek Yemek yemedikleri için kısa zamanda fazla kilo verirler.
Ara ara kusarlar, oysa bunu çevrelerine emin etmez, gizlerler.
Fazla kilo kaybetmelerine rağmen kendilerini kilolu görürler. Kilo almaktan fazla korkarlar.
Hiperaktif olurlar. Kesintisiz ağır çalışma yaparlar.
Vücutları zayıf ve sağlıksız olmasına karşın sürekli yürür, koşuya çıkar, evin içinde de hiç oturmazlar.
Rejim listeleri, besinlerin kalori değerlen konuları ile yakından ilgilidirler.
Depresiftirler.
Hastalığın ciddiyetini inkar ederler.

Bilumia nervoza
Bu kişiler ihtiyaçlarının üzerinde yemek yer, sonrasında çıkarırlar. Genelde bol kalorili yiyecekler tüketirler. Sürekli kusmalarının yanı sıra laksatif ilaçlar kullanırlar. Vücutlarında, kusmaya yan iç kanama, istikrarsız kaybı ve organ hasarı gibi önemli sıhhat sorunları ortaya çıkar. Aralıksız kusmayla benzer olarak, asit diş minelerine zarar verir, bozulma olur. Bilumia fazla tehlikelidir, bir takım durumlarda ölümle bile sonuçlanabilir.

Belirtiler
Bulimialar ataklar şeklinde, kontrolsüz olarak, fazla artı yiyeceği kısa sürede yerler.
Kiloları sürekli değişir; kimi süre kilolu kimi zaman da zayıftırlar.
Yiyecekleri el altından satın alır ve yeniden herkesten gizleyerek yemek yemek yerler.
Fazla yeme esnasında açlığının farkında olan olmadıkları gibi doyunca da yemeyi durduramazlar.
Yemekten sonradan yediklerini dışında tutmak üzere, kesin etmeden hemen lavaboya giderler.
Yemek Yemek yedikten sonra suçluluk, eziklik duyarak ruhsal çökme yaşarlar.
Çoğunlukla alkol veya dağıtılmış haplar kullanırlar.
Kulağın aşağı bulunan paratroid bezleri şişer.

10 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.