Uçuk mikrobuna bağlı göz hastalıkları

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Uçuk mikrobuna bağlı göz hastalıkları

Bir Anda görmesi bozulan hastalarımın birçok, nasılsa geçer diye bekler­ler. Ola Ki ben de olsam benzer şeyi düşürüm; insan inanmak istemez, görme kaybının geldiği gibi gideceğini düşünür. Tanrı misafiri gibi aniden gelen daimi değildir, geldiği gibi illaki aniden çıkar gider? Hayır, maa­lesef tekrar tekrar değil, aniden gelen hastalık ara sıra tedaviye rağmen kalıcı­dır, o nedenle bu hastalıkları gelir gelmez hemencecik kapı dışarı etmek, gecik­meden çare etmek gerekir.

Aniden görme kaybı olduğunda hangi hastalıklar bu duruma neden olabilir?
Ani görme kaybına niçin olabilecek birçok hastalık vardır. bu nedenle bu bölüm azıcık tıp kitabı gibi olacak. Bu hastalıklar şunlardır:
1. Gözün saydam kısmının iltihapları (Keratit): Tek ya da çift çevrili ağrılı ve batma hissiyle beraber görme kaybı yapabilirler.
2. Ani göz tansiyonu yüksekliği (Akut glokom krizi): Fazla ağrılı ve kırmızı bir göz olur. Sıcacık göz açısı olan kişilerde bu açının ani olarak kapanması göziçi basıncının yükselmesine niçin olur, keza beslenme bozukluğu ayrıca de gö­zün transparan kısmının (kornea) bulanıklığı görme kaybının nedenidir. Acele olarak müdahale edilmesi ve göziçi basıncının düşürülmesi gerekmektedir.
3. Göziçi iltihabı (Üveit): Tek veya çift kenarlı sızı ve kızarıklıkla görme kaybı yapan bir hastalık göziçi iltihabı olan üveittir. Nedene yönelik tedavi yapılır.
4. Gözü besleyen atar ya da toplardamar tıkanıklığı: Tek favori tam görme kaybı olur ama sancı ve kızarıklık yoktur. Felç gibi, ivedi olarak tedavi edilmelidir. Bir sabahleyin kalktığında bir anda bir görmesini kaybettiğini anlayan pek çok, pek fazla ileri yaşta hastam var oysa, yaklaşık olarak ileri yaştakilere gece uyumayın diyeceğim. Tabii başlıca sorun, uykunun kendisi veya süresi yok, vücut tansiyo­nunun normalde sabaha karşı düşmesidir. Şöyle düşünün, kan basıncı zaten sa­baha karşısında düşer, çünkü uyku sebebiyle kanın bütün basınçla vücutta dolaşması gerekmez. Lakin eğer kişinin hipertansiyonu varsa ve tansiyon ilacını gece al­mışsa o süre kan basıncı sabaha karşısında güvenli olmayan düzeye değin inebilir ama, bu da göz damarlarında tıkanma ile uyanmanın nedenidir.
5. Göz içinde ya da gözün görebilen noktasında (maküla) kanama: Sadece ani gör­me kaybı değil bazen de çevreyi kırmızı görme yakınması olur. Ilk Önce, neden şeker veya kan basıncı hastalığı ise bunlar düzene konulmalıdır. Kanama emildikten sonradan icabında lazer tedavisi veya bir göz ameliyatı (vitrektomi) yapılması gündeme gelir.
6. Gözün gören noktasında sıvı toplanması (Maküla ödemi): Tek favori sızısız ani görme kaybının bir nedeni olabilir. Genel Olarak stresle ilgilidir ve kendiliğin­den geçer.
7. Göziçi tabakalarının birbirinden ayrılması (Retina dekolmanı): Sızısız tek gözde görme kaybı yapabilen bir durumdur. Önce ışık çakmaları ve sinek-örümcek manzarası olabilir. Arkasında bir alan adamakıllı karanlık görülür.

Ani görme kaybı nedenleri?
* Ani göz tansiyonu yüksekliği (Akut glokom krizi)
* Göziçi iltihabı (Üveit)
* Göziçi tabakalarının birbirinden ayrılması (Retina dekolmanı)
* Göz içinde veya gözün görebilen noktasında (maküla) kanama
* Gözü besleyen atar veya toplardamarlarda tıkanıklık
* Gözün görebilen noktasında akışkan toplanması
* Gözün saydam kısmında cerahat (Keratit)

Ani görme kaybının nedeninin bulunması için hangi muayeneler yapılır?
Öncelikle tam göz muayenesi ve gözbebeği büyütülerek gözün içine bakılma­sı gerekir. Ek olarak, bulgulara tarafından görme alanı testi veya göz anjiyosu yapılma­sı gerekebilir. Dolayısıyla böyle bir yakınmanız olduğunda, göz muayeneniz olur ya de yarım gün sürebilir ve eve dönerken otomobil kullanamayabilirsiniz.

35 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.