Blog

Türkler yılbaşını evde geçirecek

  Blog    3 Ocak 2019
Yorum Yok

Türkler yılbaşını evde geçirecek

MasterCard tarafından Türkiye’nin şehirsel nüfusunu temsilci 11 il merkezinde bin kişi üstünde yapılan MasterIndex araştırması Türk Halkı’nın yeni yıl tatilini nasıl geçireceğini ve yılbaşına özel harcama alışkanlıklarını araştırdı. Araştırmaya göre, büyük yetişkinlik yılbaşı tatilini evinde geçirecek (%75), yılbaşını akraba ve aile yanına geçireceklerin de (yüzde 11) eklenmesiyle toplamda (yüzde 86) yeni yılı evlerde karşılayacak. Halkın yüzde 4’ü dışarı çıkmayı planlarken, yüzde 4’lük kesim büyük kasaba dışına tatile, yüzde 1’lik kısım ise yurt dışına tatile gitmeyi planlıyor. Yeni yıla arkadaşlarımla gireceğim diyenlerin oranı ise yüzde 2. Yılbaşına çalışarak gireceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 5. 
Yılbaşı gecesini evde geçirme planı yaş arttıkça kuvvetleniyor. 25- 29 yaş grubunda evde oturma planı yüzde 62 iken, bu oran 53 – 44 yaş aralığında yüzde 76’ya, 45 – 54 ya aralığında yüzde 85’e çıkıyor. Sosyoekonomik seviye azaldıkça, evde oturma oranı da artıyor. Yüksek kazanç grubunun yüzde 57’si yılbaşını evde geçireceğim derken bu oran düşük gelir grubunda yüzde 88’e çıkıyor. Buna karşılık yeni yılı büyük kasaba haricen karşılayacak olanlar üst gelir grubunda yüzde 13’ken, düşük kazanç grubunda yüzde 1’e iniyor. Benzer eğilim yılbaşını yurt açık havada kutlayacaklarda da görülüyor. 
Sonuçlar bölgesel bazda incelendiğinde yılbaşını evde geçireceklerin oranı Marmara Bölgesi’nde yüzde 78’ken, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 88 olduğu görülüyor. 
Çoğunluk Yeni Yıl Alışverişi Yapıyor, Azami Yiyecek / Içecek Alınıyor
MasterIndex’e kadar halkın yüzde 59’u yeni yıl için özel alışveriş yapıyor. Yapılan alışverişin yüzde 47’si gıda / meşrubat, yüzde 25’i armağan, yüzde 10’u giyim, yüzde 9’u davet, yüzde 6’sı film, yüzde 3’ü müzik CD’si alışverişi. 
Yılbaşı Bütçesi Ortalama 165 TL
Türk Halkı’nın yılbaşı gecesi için ayırdığı sıradan bütçe 165 TL. Bu rakam Sonuçlara bakıldığında gelir seviyesi azaldıkça yılbaşı için ayrılan bütçe de azalıyor. Yüksek kazanç grubundakiler yeni yıl gecesi için sıradan 347 TL ayırırken, düşük kazanç grubundakiler 95 TL ayırıyor. 
Yılbaşı İçin 3 Kişiye Sıradan 71’er TL’lik Armağan Alıyoruz
Konu yeni yıl hediyesine gelince, yılbaşı için üç kişiye ve sıradan 71’er TL’lik armağan alındığı ortaya çıkıyor. Bu oran kadınlarda 88 TL’ye çıkarken erkeklerde 55 TL’de kalıyor. Kazanç seviyesi arttıkça, hediye için harcanan miktarda da çoğalma gözleniyor. Yüksek gelir seviyesine sahip kesimin ortalama hediye bütçesi 139 TL iken düşük kazanç grubunda bu oran 44 TL’ye iniyor.

25 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.