Türkiye’yi tehdit etmişlerdi! ABD’den sürpriz F-35 açıklaması

  Güncel Haberler    20 Mart 2019
Yorum Yok

Türkiye'yi tehdit etmişlerdi! ABD'den sürpriz F-35 açıklaması

ABD Savunma Bakanlığına alt Iki Taraflı Taarruz Uçağı (JSF) Program Ofisi Sözcüsü Joe DellaVedova, iki F-35 uçağının daha Türkiye’ye teslim edilerek Teksas’taki Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ne eğitim için gönderilmek üzere son hazırlıklarının yapıldığını söyledi. 

 

 

Sözcü DellaVedova, Türkiye’nin F-35 programına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Trump’tan Türkiye’yi kızdıracak F-35 kararı! İmzalayıp o tarihi verdi

 

 

Türkiye’nin şimdi Luke Hava Üssü’nde iki F-35A uçağının bulunduğunu gösteren DellaVedova, “İki uçağın daha Luke’a gitmesi için son hazırlıkları yapılıyor. Şimdilik ilk teslim alınan iki uçağın ise Türkiye’ye kasımda gönderilmesi planlanıyor” dedi. 

DellaVedova, “Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Türk F-35 personelinin devam eden eğitimleri dahil Türkiye’nin F-35 programının ilerleyişi somurtkan söylenmedikçe aynen devam edecek” ifadesini kullandı. 

AA: İKİ UÇAK GELECEK HAFTALARDA TESLİM EDİLECEK

Sözcü DellaVedova, son hazırlıkları yapılan iki uçağı Türkiye’nin ne zaman teslim alacağına dair spesifik bir tarih vermezken, AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, iki uçak gelecek haftalarda Türkiye’ye teslim edilecek. 

Kaynaklar, uçağın son hazırlıkları, teknik durumlar, hava koşuları ve uçuş programı gibi faktörlerden nedeniyle teslimat için belli bir gün belirtilmediğine dikkati çekiyor.

Teslim edilen F-35 uçakları eğitim için Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Türk Hava Kuvvetleri personelinin kontrolüne verilecek.

Program koşullarına kadar, uçakların ABD’de 1 ila 2 yıl eğitim uçuşlarını tamamladıktan sonra Türkiye’ye gönderilmesi gerekiyor. 

Türkiye acilen Türk pilotlarının uçurduğu iki F-35 uçağını geçen sene haziran ayında teslim almıştı. 

ABD KONGRESİNİN MÜDAHALE ETME ÇABALARI

ABD Kongresinde, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasından dolayı Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması girişimleri devam ediyor. 

2019 savunma bütçesine ilişkin Milli Savunma Yetkilendirme Yasası zarfında Savunma Bakanlığından (Pentagon) Türkiye’nin F-35 programına katkısı ve S-400 alımına ilişkin rapor talep edilmişti. 

Pentagon raporu kasım ayında Kongreye teslim etmiş ve raporda, S-400 füzelerini alması halinde Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının düşünülmesinin söz konusu olabileceği kaydedilmişti.

TRUMP İMZAYI ATMIŞ, F-35’LERİN GELİŞİ KASIM AYINA ERTELENMİŞTİ

ABD Kongresinin geçen ay geçirdiği ve ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı geçici bütçe yasasında da Pentagon’un Türkiye’ye ilişkin raporunu güncellemesi, raporun en geç kasım ayına dek Kongreye iletilmesi ve o zamana dek da Türkiye’ye herhangi bir F-35 uçağının gönderilmemesini istek edilmişti. 

Uçağın yapımında manâlı bir iki taraflı olan Türkiye, 100 konvansiyonel iniş kalkış yapabilen F-35A tipi uçağı almayı hedefliyor. 

KAYNAK: AA
8 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.