Blog

Türkiye’nin Hepatit B haritası çıkarıldı

  Blog    3 Ocak 2019
Yorum Yok

Türkiye'nin Hepatit B haritası çıkarıldı

Millet arasında sarılık olarak aşina ve karaciğerin iltihaplanmasıyla meydana gelen bu hastalığa erkeklerin daha çok yakalandığı saptandı. Dernek Başkanı Prof. Dr. Nurdan Tözün, bu duruma, müşterek kullanılan tıraş malzemelerinin yol açtığına dikkat çekti. Tözün’ün verdiği bilgilere tarafından Hepatit B virüsü azami Güneydoğu Anadolu, en düşük Ege ve İç Anadolu Bölgesi’nde görülüyor. Çoğu kişi, bu hastalığa yakalandığını bilmiyor. Virüsü daha fazla 50-59 yaş arası kişiler taşıyor.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) kadar 23 ilde yapılan araştırmaya tarafından 3 milyon kişinin karaciğer iltihabı B’li olduğu ortaya çıktı. 730 bin civarında insanın karaciğer iltihabı C geçirdiği saptama edilirken, hastalığa erkeklerin daha çok yakalandığı görüldü. Prof. Dr. Nurdan Tözün, bulaşıcı ve öldürücü olan karaciğer iltihabı B’nin erkeklerde daha çok görülmesinin sebebinin iki taraflı kullanılan tıraş malzemeleri olduğuna uyarı çekti.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) yaptığı araştırmayla Türkiye’nin hepatit haritasını çıkardı. 23 ilde gerçekleştirilen araştırmada 3 milyon kişinin karaciğer iltihabı B’li olduğu tespit edildi. Afiyet Bakanlığı tarafından da desteklenen çalışmada bununla birlikte 730 bin civarında da hepatit C’li birey bulunduğu ve toplumun yüzde 93’ünün kara sarılık A geçirdiği ortaya çıktı. Hepatit, diğer adıyla sarılık, karaciğerin iltihaplanmasıdır. Hepatit virüslerinin sebep olduğu hastalığın A, B, C, D, E, G almak üzere 6 çeşidi bulunuyor. En tehlikelisinin hepatit B olduğunu söyleyen Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurdan Tözün, dünyada her yıl takriben 1 milyon kişinin kara sarılık B ile ilgili sebeplerden nedeniyle hayatını kaybettiğini açıklama ediyor. Yapılan araştırmada ülkemizde de 3 milyon kişinin hepatit B’li olduğunun ortaya çıktığını belirten Tözün, “Maalesef birçok birey hepatit B olduğunu bilmiyor. Araştırmaya baktığımızda hepatit B virüsü erkeklerde daha pozitif rastlanılmakta. En büyük nedeni karşılıklı kullanılan saç sakal tıraş malzemeleridir. Ayrıca kaynatılan şırınga kullanımı, kan nakli, ağız içi ve diş tedavisi, enfekte kişilerle yakın temas öteki faktörlerdir.” diyor. Araştırmaya kadar karaciğer iltihabı B virüsü en fazla Orta ve Güneydoğu Anadolu, en az ise Ege ve İç Anadolu Bölgesi’nde görülüyor. Ayrıca virüsü daha çok 50-59 yaş arası kişiler taşıyor. Tözün, bu yaş arası kişilerde virüsün daha çok rastlanmasının nedenini çocukluk dönemlerinde aşı yapılmamasına bağlıyor. Araştırma; Adana, Amasya, Ankara, Kültürlü, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Konya, Malatya, Manisa, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Yozgat, Kırıkkale ve Yalova illerinde yapıldı.

Hepatit B ne dek güvenli olmayan?

Kronik karaciğer iltihabı B nedir?

Kronik kara sarılık B; siroz, karaciğer yetmezliği ve kanserine yol açabilen viral (virüs) etkenli bir hastalıktır. Kara Sarılık B virüsü (HBV) tütünden daha sonra en yaygın ikinci kanser sebebidir.

Kronik karaciğer iltihabı B yaşamı tehdit eden bir rahatsızlık mıdır?

HBV bulaşan dinç yetişkinlerin birçok iyileşir ve vücudunda kara sarılık B enfeksiyonlarına karşısında koruyucu antikorlar gelişir. Hastaların yüzde 5�10 kadarında ise virüs vücuttan temizlenemez ve kronik enfeksiyona dönüşür. Kronik enfeksiyon gelişenlerde siroz ya da karaciğer kanserinin ortaya çıkma riski çok fazladır. Özellikle de siroz ortaya çıktıktan sonradan, tedavi artık mümkün değildir ve hasta en geç 5 yıl içinde hayatını kaybeder.

Hepatit B önlenebilir bir hastalık mıdır?

1982’den beri tehlikesiz ve etkili aşılar doğruca önlenebilir bir rahatsızlık olmuştur. Ama aşı, enfeksiyon geliştikten sonradan kronik hepatiti tedavi etmemekte; aşının bağışıklama yüzdesi yüksektir.

Kimler özellikle tehlike altındadır?

Çoğu kişi, bilhassa gelişmekte olan ülkelerde, çocukluk çağı esnasında kara sarılık B enfeksiyonu geçirmektedir. Hepatit B ile enfekte olan kişilerle yakın temastakiler ve virüslü kanın bulaştığı eşya veya materyallerle teması olanlar risk altındadır.

Hastalık nasıl bulaşır?

Virüs genellikle doğum esnasında anneden bebeğe, kişiden kişiye, güvenli olmayan enjeksiyon, kan veya organ nakli ve cinsel yolla bulaşır.

Bulgu ve bulguları nelerdir?

Halsizlik, iştah kaybı, kusma, ateş, bulantı, karın ağrısı, sarılık (cilt ve göz akında sarımsı renk oluşması), arada bir de olsa eklem ağrıları belirtilerdir. Bu belirtiler haftalarca sürebilir ve tamamen geçmeleri birkaç ay ila bir sene değin zaman alabilir. Bazen de haberdar olmadan karaciğer iltihabı geçirilmiş olunabilir. Bu da ama raslantı bir check up sırasında veya başka nedenler araştırılırken ortaya çıkabilir.

Tedavisi nasıldır?

Karaciğer Iltihabı B aşısı ile ilgili incelemeler enfekte olmamış çocuk ve yetişkinlerde aşının kronik enfeksiyon gelişimini yüzde 95 oranında önlediğini ortaya koymuştur. Ayrıca tedavi için değişik ilaçlar mevcuttur.

Hastalar kronik karaciğer iltihabı B kontrolünde aktif rol edinmek için ne yapabilir?

Karaciğer Iltihabı B’nin takvim tedavi giderleri bin ile 22 bin TL arasındadır. Karaciğer naklinin maliyeti ortalama 100 bin TL civarındadır. Buna karşılık karaciğer iltihabı B’den korunmak için yapılması gereken üç dozluk aşının fiyatı ise yalnızca 75 TL’dir ve Afiyet Bakanlığı tarafından aile hekimleri yoluyla ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Ayrıca orta yaşlardan itibaren karaciğer kanseriyle ilgili ahenkli taramalardan geçilmelidir.

Hastalığın yayılmasını alıkoymak amacıyla herhangi bir önlem dargın mıdır?

Ülkemizde 1998’den beri kara sarılık aşısı çocuk aşılama programına dâhil edildi.

SÜRE

59 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.