Blog

Türkiye’nin altın gerçeği

  Blog    1 Ocak 2019
Yorum Yok

Türkiye'nin altın gerçeği
Türkiye’nin İran ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne olan altın ihracatı son aylarda sıcak tartışmalara niçin olurken son gelen ihracat rakamlarında İran ile BAE’nin yerini İsviçre’nin almasıyla Türkiye’nin altın ihracatı her yerde gündeme geldi.  Çin, Hindistan ve ABD’nin ardından dünyanın en büyük altın ithalatçısı ülkeler aralarında yer alan Türkiye’nin dış dengelenme sürecinde altın ihracatının rolü sorgulanır hale geldi. Goldman Sachs’ın ”Altın Gerçeği” başlıklı raporunda, Türkiye’de altının manâlı bir bölümünün yastık aşağıda saklanmaya devam ederken, 100-200 milyar dolar aralarında olduğu varsayım edilen rakamın kesinkes bilinmediği belirtildi.
Merkez Bankası’nın geçtiğimiz ay yayınladığı “Mali Istikrar Raporu”nda yer alan bilgilere göre, 2012 yılı ağustos ayı itibariyle Türkiye’nin altın stokunun 2 bin 819 ton, bunun mali karşılığının ise 115 milyar dolara tekabül ettiği bilgisine yer verildi.
Dünya altın rezervlerinin 1950-1960’lı yıllarda önemli bir artış kaydettiğinden yola çıkarak, Türkiye’de aynı bir örneğin görülmesinin olası olduğunun dile getirildiği raporda, altın stokunun Merkez Bankası’nın tahminlerinin iki katı üzerinde olmasının muhtemel olduğu belirtildi.
Muhazakar olarak tahminde bulunup yüzde 50 düşük hesaplansa deha stokların 175 milyar dolar seviyesinde olduğu görüşüne yer verildi. Türkiye’de toplam mevduatın 390 milyar dolar civarında olduğu, yerleşiklerin bakımlı servetlerinin resmi depozitoların yüzde 40’ı civarında olabileceği bildilrildi.
Türkiye’nin aylık İran’a ortalama ihracatının 2011 yılında 300 milyon dolar civarında olduğu, laf konusu trendin Mart 2012’den daha sonra değişerek hızlandığı ve Ocak-Ekim ayı arasındaki süreçte İran’a 6.5 milyar dolarlık altın ihracatı yapıldığı belirtildi.
Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapılan toplam altın ihracatının 3.2 milyar dolar seviyesinde olduğu tahminine yer verilen raporda, bu bağlamda, Türkiye’nin aylık sıradan altın ihracatının 13 milyar dolar seviyesine yaklaştığı kaydedildi.
Türkiye’nin altın ihracatında yakın zamanda süratli bir normalleşme görüleceği görüşüne yer bahşedilen raporda, altın ihracatının, dış ticaret açığını aylık bazda olduğundan düşük gösterse de makro bazda büyük resimde kayda değer bir değişimin olmadığı ifade edildi.

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: