Türkiye’den flaş Yeni Zelanda hamlesi! Lenova’dan isteyecek

  Güncel Haberler    21 Mart 2019
Yorum Yok

Türkiye'den flaş Yeni Zelanda hamlesi! Lenova'dan isteyecek

Elindeki silahlarla camiyi basan, masum insanların üstüne vefat yağdıran ve 50 Müslümanı şehit eden terörist Brenton Tarrant’ın Yeni Zelanda dışındaki bağlantıları, gezdiği ülkeler ve buralarda neler yaptığına dair sis perdesi her geçen gün birazcık daha aralanıyor.

 

 

Tarrant’ın Türkiye’de neler yaptığına dair epeyce geniş detaylı bir egzersiz yürüten Türk istihbaratı, katilin ülkemizde yeni bir hat almak yerine kendi hattını kullandığını, Türkiye’den herhangi bir grupla telefon üzerinden irtibat kurmadığını belirlemişti.

Emniyet güçlerinden elde edilen bilgiye takriben terörist Tarrant, Türkiye’de Lenova marka telefonunu etkin olarak kullandı. Katilin yüz yüze irtibat kurup kurmadığı ve kurduysa bu isimlerin kim olduğu noktasında geniş ayrıntılı araştırmalar yürütülmeye devam ediyor.

 

 

TELEFONUNDAN GELECEK BİLGİLER YENİ BİR IŞLEM BAŞLATABİLİR

Tarrant’ın kendi hattı kurduğu telefon trafiği ve Türkiye’deyken çektiği fotoğraflar, videolar, uygulamalar, diğer haberleşme programları gibi detayları da araştıran güvenlik güçleri bu kapsamda Yeni Zelanda’nın kapısını veri-belge paylaşımı için çalmaya hazırlanıyor.

ATILACAK ADIMLARIN YASAL ZEMİNİ VAR

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selami Kuran, Yeni Zelanda’daki terör saldırısında Türk vatandaşlarının da yaralandığını hatırlatarak, bu kapsamda Türkiye’nin de davaya müdahil olabileceğini söyledi.

Türk Ceza Kanunu 12.madde hükmü uyarınca katilin Türkiye’de yargılanmasının zeka olası olduğuna şive yapan Kuran, “Keza teröristin Türk kanunlarına tarafından cezalandırılması da söz konusu olabilir” dedi.

TÜM DELİLLER TÜRKİYE İLE PAYLAŞILMALI

Türk emniyet güçlerinin Yeni Zelanda’da teröristin telefon imajını istemesi durumunda nasıl bir işlem gelişebileceği sorusunu da yanıtlayan Kuran, şunları söyledi:

Burada işlenen durum banal bir adli durum yok. Maalesef yaşananlar bir toplu cinayet, insanlığa karşı bitmiş ağır bir suç. Suçun ağırlığı ve vahşeti sebebiyle Yeni Zelanda adli makamlarının olaya ilişkin bütün veri ve belgeleri, buna katilin telefonunun imajı dahil, hatta bütün delilleri Türk adli makamlarıyla paylaşması gerekir.

APPLE İLE LENOVA ARASINDA FARKLI BİR YAKLAŞIM OLACAK MI?

Daha önce bu gibi durumlarda Apple’ın emniyet güçleriyle data paylaşmaması sık sık tartışılmış, şirket lüzum dünya genelinde ve lüzum Türkiye’de işlenen ve ciddi sonuçları olan olaylarda kanıt olabilecek bilgileri paylaşmaya yanaşmamıştı.

Lenova’nın böyle bir durumda nasıl bir yol izleyeceği de bu olayla birlikte görülmüş olacak.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.