Türkiyede bir ilk! Bitcoin serverlarını çaldılar

  Teknoloji    3 Ocak 2019
Yorum Yok

Türkiyede bir ilk! Bitcoin serverlarını çaldılar

Macar asıllı meslek adamı George Soros, Davos Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Facebook ve Google’ı eleştirerek iki dev şirket için “Günleri sayılı” dedi.

Soros, Dünya Ekonomi Forumu dahilinde düzenlenen akşam yemeğinde, Google ve Facebook’u “yöneticiler kadar demokrasiye acıtmak için manipüle edilen tekeller” olarak niteledi.

87 yaşındaki ünlü iş adamı, “Facebook ve Google, etkin bir şekilde internetteki reklam gelirlerinin yarısını yoklama ediyor. Sadece bilgi sağlayıcılar olduklarını söylüyorlar, oysa bu alanda az kalsın tekel olmaları, bu kurumların evrensel olarak adaletli ve açık bir erişim için sıkı düzenlemelere tabi olmalarını gerektiriyor” dedi.

Bu teknoloji şirketlerinin Çin gibi pazarlara gelmek için otoriter devletlerle işbirliği yapacağını savunan Soros, “Bu internette, Aldous Huxley ya da George Orwell’ın bile tahmin edemeyeceği devasa bir toteliter kontrol oluşmasına yol açacak” diye konuştu.

neticede devletlerin interneti daha sıkı kontrol etmek zorunda kalacağını kaydeden Soros, “Bu şirketlerin günleri sayılı. Davos bunu bildirmek için iyi bir yer” ifadelerini kullandı.

“Trump dünyaya tehdit”

Konuşmasında Bitcoin’e e değinen Soros, dijital parayı “Bilindik bir balon” olarak niteledi.

Soros, ABD Başkanı Donald Trump için “Dünyaya tehdit” derken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de Rusya’yı bir mafya devleti gibi yönettiğini savundu.

Trump’ın ABD’yi uzun zaman yönetemeyeceği tahmininde yer alan Soros, “Bu durumu 2020’de veya daha önce sona erecek geçici bir şey olarak görüyorum” dedi.

AFP ise, Soros’un geçen sene Davos’taki kehanetlerinin büyük oranda gerçekleşmediğine dikkat çekti. Soros, geçen sene Trump’ın seçilmesi ardından ABD borsasındaki yükselişin sona ereceği tahmininde bulunmuş, Çin’in büyümesinin ise sürdürülebilir olmadığını söylemişti.

Bu öngörülerin tersine ABD borsası rekor kırarken Çin’de de artış devam ediyor.

30 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.