Türkiye tarihinde bir ilk! Petrol çok kaliteli…

  Güncel Haberler    21 Mart 2019
Yorum Yok

Türkiye tarihinde bir ilk! Petrol çok kaliteli...

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Diyarbakır ve Siirt’teki petrol arama faaliyetlerine ilişkin heyecanlandıran açıklamalarda bulundu.

 

 

Diyarbakır’daki ‘Mermer-1’ sahasında, yerin 3 bin 500 metre altı çatlatılarak Türkiye petrolleri tarihinde ilk kez bu yöntemle petrol keşfi yapıldığına dikkat çeken Bakan Dönmez sözlerini şöyle sürdürdü;

”Dünyada son yıllarda hızla yaygınlaşan yeni bir üretim tekniği olan hidrolik çatlatma yöntemiyle hidrokarbon üretimi yapan ülkeler arasında artık Türkiye de var.
Kayaların gözeneklerine hapsolmuş petrolü bundan böyle bu şekilde üretebileceğiz.”

 

 

11,22 MİLYON VARİL REZERV BULUNDU

Siirt’te de geçen ay ‘Demirkuyu-1’ sahasında 11,2 milyon varil yerinde rezerv kapasitesine sahip yüksek kalitede petrol keşfedildiğini de ifade eden Bakan Dönmez,

”Artık ‘Demirkuyu-1’ sahamızda beygir başları Türkiye’nin büyümesi, kalkınması, gelişmesi için dönecek. Kuyuda günlük üretimimiz bugün itibarıyla 450 varil oysa üretim artırma testlerimiz devam ederken, bu miktarı inşallah 1000 varile çıkaracağız. Üç sahamızdan günlük bin 560 varillik ilave jurnal üretim gerçekleştireceğiz. Bugünkü piyasaya değeriyle sahalarımızdan yapacağımız üretimin değeri 220 milyon liraya eşit geliyor.” diye konuştu.

KAYNAK: AA
8 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.