Blog

Türkiye genelinde konut fiyatları sürekli yükseliyor

  Blog    17 Ocak 2019
Yorum Yok

Türkiye genelinde konut fiyatları sürekli yükseliyor

Türkiye Istatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması 2017 yılı I. Dönem sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, Türkiye’de 3 milyon 900 bin kişi işsiz. İşsizlerin yüzde 63,1’ini erkekler, yüzde 36,9’unu ise kadınlar oluşturuyor. Toplam işsizlerin yüzde 28,9’u 15-24 yaş aralığındaki gençler…

İşsiz sayısının; istihdam edilenler ile işsizlerin toplamından oluşan işgücüne bölünmesiyle elde edilen işsizlik oranı 2017 yılı I. Döneminde yüzde 12,6 seviyesinde gerçekleşti. İşsizler, 15 ve daha yukarı yaştaki toplam nüfusun yüzde 6,5’ini oluşturmakta. Öteki bir ifadeyle her yüz kişiden yedisi işsiz.

Araştırma sonuçlarına kadar, işsizlerin yüzde 51,2’sini lise altı eğitim düzeyine sahip olanlar, yüzde 23,6’sını yükseköğretim, yüzde 11,8’ini genel lise, yüzde 11,3’ünü mesleki ya da teknik lise mezunları, yüzde 2,1’ini ise okuryazar olmayanlar oluşturuyor.

İşsizlerin meslek aradıkları meslek grupları incelendiğinde yüzde 23,1’i hizmet ve satış elemanı olarak, yüzde 19’u nitelik gerektirmeyen işlerde kastetmek istediğini ifade etti. İşsizlerin yüzde 14,5’ini sanatkarlık ve ilgili işlerde, yüzde 13’ünü ise büro ve tip hizmetlerinde kastetmek üzere iş arayanlar oluşturdu.

İşsizlerin yüzde 21’ini uzun süreli işsiz olarak tanımlanan bir yıldan uzun süredir meslek arayanlar, yüzde 79’unu ise 1 yıldan kısa süredir meslek arayanlar oluşturdu.

7 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.