Türkiye ekonomisindeki düdüklü tencerenin basıncı azaltılmalı

  Kredi - Borsa    2 Ocak 2019
Yorum Yok

Türkiye ekonomisindeki düdüklü tencerenin basıncı azaltılmalı

SERAP SÜRMELİ – FINANSGUNDEM.COM

Bireysel Emeklilik Sistemlerinde kullanılan yatırım fonlarının yönetimi için geliştirdikleri Akıllı BES platformu ile uyarı çeken Iftihar Yurtsever, yaptığı projeye o kadar inanmış oysa 15 yıllık finans kariyerini,  hayalini yapmak uğruna bir çırpıda son vermiş. Yurtsever,  “Eğer başarılı olamasam en fena olanak annemin yemeklerini yerim”  diyor.

Özyeğin Üniversitesi’ne doktora için başvuran Yurtseven heyecanlı, tez canlı, zehir gibi bir genç. Üniversiteden aldığı moral desteği, arkasından TUBİTAK, KOSGEB hibeleriyle yoluna son sürat devam etmiş. Sonunda da Akillibes.com’u hayata geçirmiş. o kadar gösterişli ancak, “BES’in hak ettiği yere gelmesinde elimizden geleni yapacağız” diyor. Sadece beş dakikanızı ayırıp 56 yaşına kadar hiçbir şey yapmayacaksınız diyen Vatansever’e kadar bu sistem herkesi acayip mutlu edecek.

Onur Vatansever, iki arkadaşıyla çıktığı Akıllı BES serüvenini finansgundem.com’a anlatıyor… 

“BES’İN HAK ETTİĞİ YERE GELMESİNDE ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

-Platformu belirlemek nereden aklınıza geldi? Niçin Akıllı BES? Bundan kimler faydalanacak?

Övünç Yurtsever: Bir inovasyon bir buluş için risk almanız gerekiyor. Bende Özyeğin Üniversitesi’ne doktora için başvurdum. Bölümüm tasarım, teknoloji, toplum. Bu bölüm bir tek Türkiye’de Özyeğin Üniversitesi’nde var. Daha Sonra hayalim olan projem Akıllı BES’ten bahsettim ve beni garip desteklediler. İşte ben bir tehlike alarak, masanın değişik tarafına geçmek için istifa ettim. Başarılı olamasam da en kötü olanak annemin yemeğini yerim dedim. Ben böyle düşünüp hayalimin peşinden koşunca inanın bir şekilde size kapılar açılıyor. TUBİTAK doktora bursu kazandım. Gerisinde İTÜ Teknokent’te bir şirkete danışmanlık yapmaya başladım. Bunun üstüne geçen ay TUBİTAK Ar-Ge ve Reformcu Yardım Programı’na kabul edildik ve 150 bin TL hibe kazandık. Daha yeni bir haber geldi, KOSGEB’in genel pazarlama desteği olan 150 bin TL hibeyi almaya hakkımız oldu. Türkiye’de her türlü olumsuzluğa rağmen enerjik ve ayakta durabilen bir ülke. Bu bizim gücümüzü gösteriyor.  Ve ben de bu sistemin tüm desteklerini alıp ardına kadar tarafsız ve cana yakın bir şekilde kullanmaya çalışıyorum.

Bakın Türkiye’de devlet tabanlı iki tane süper sistem var. Bir e-devlet ki dünyada örneği fazla eksik. dahası Bireysel Emeklilik Sistemi (BES). Devlet katkısının olduğu, bu dek devletin desteklediği ve insanların sahiden geleceği için yatırım yapabileceği bir sistem. Fakat nedense burada bir sorun var.  Bizler bu sorunun ne olduğunu bulduğumuzu düşünüyorum. BES’in yargı ettiği yere gelmesinde elimizden geleni yapacağız. Ben inandığım projelerin peşinde koşarım ve BES’e çok inanıyorum. Onun içinde BES için fazla özel bir başvuru formu geliştirdik. Bu benim en ince ayrıntısına kadar doktora tezimden çıktı. Kullanıcıya ağırlık ve layık veren bir uygulama olan akillibes.com.  Akıllı kelimesiyle BES’i emrindeki yanlamasına koyduğumuzda  insanların yüzünde bir gülüş gördük.  İşte akillibes.com platformu böyle doğdu.

Zeki BES ile bu ihtiyaçların karşılanmasına karşın kullanıcı kolaylığı sağlayan, hızlı ve basit;  şahsi zeki yatırım tavsiyelerinin verileceği ve  daha iyi bilgilendirilmiş finansal kararların alınacağı bir FinTech (Mali Teknolojiler) hizmet platformu sunmaktayız.

Emeklilik Sisteminde yılda 6 kere fon dağılım değişim hakkımız bulunuyor ve biz bu hakların dürüst kullanılmasını sağlayan özel bir finansal algoritma geliştirdik. Bu Nedenle fon yayma değişim haklarının kullanılarak getirilerin optimize edilmesini karşılayan bir yazılım olarak Akıllı BES’i geliştirdik. neticede Zeki BES’i tüm millet görsün, faydalansın istiyoruz. Asıl en önemlisi insanların getirilerini artıran bir sistem.

Kısaca sistemi anlatmam icabında, sadece beş dakikanızı ayırıp 56 yaşına dek hiçbir şey yapmayacaksınız. Bu sistem sizi acayip mutlu ediyor ve getirisi de zaten uzun vadede olduğu için yüzde 50’den artı. Yüzde 50’den pozitif aramak şu, yüzde 100 kazandığınız getiriyi yüzde150’ye çıkartıyor. Zaten sizin yatırdığınız fonların bir şekilde getirisini artırmaya çalışıyoruz.

acilen akillibes.com yayında ve oldukça olumlu tepkiler alıyoruz. Sistemimizi ağır ağır emeklilik şirketlerine anlatmaya çalışıyoruz. Çünkü bu sistemi cümbür cemaat kullansın istiyoruz. Bakın biz küçük bir startup’ız ve tüm sisteme dokunmak istiyoruz.  Özelikle şunu bildirmek istiyorum, biz portföy yönetimine bir alternatif yaratmıyoruz. Biz diyoruz fakat, Türkiye’de 18 tane emeklilik şirketi var ve bir takım piyasa şartlarından dolayı getirileri düşüyor. Onun içinde dışarıdan Ar-Ge inovasyon desteği alarak bir yol kat edebilirsiniz dedik ve bir şirketin 3 yılda yapacağını 3 ayda yapabiliyoruz.

Şu asıl kadar iki bireysel emeklilik şirketiyle görüşebildik. Çünkü üst yönetimlere gelmek çok zorlama. Ürünümüze aldığımız tepkiler fazla olumlu ve ben bunu herkesin kullanmasını istiyorum.

Acilen şöyle düşünün, piyasanın değeri 70 milyar TL ise biz bunun yüzde 50’sini optimize ediyorsak, sıradan getirisi yılda yüzde 30 olsa ancak biz sisteme 3-5 milyar TL daha fazla para gelmesini sağlayacağız. Pasta büyüyor bir risk alınmıyor. O vakit bunun üzerinden emeklilik şirketlerinin geliri artacak ve müşterinin geliri artacak. İkincisi ise, emeklilik şirketlerinin işlem maliyetleri düşecek. hemen bu taraz akıllı öğüt veren ve bu tavsiyesini her tip için değiştiren böyle bir platform değil. 

“BİZİM ÜRÜNÜMÜZ BİR TÜRK FINANSAL“

-Dünyaya açmak gibi bir hedefiniz var mı? Varsa hangi ülkeler öncelikli olacak?

Iftihar Yurtsever:  Bağlı oysa dünyaya açtırmak en büyük hedeflerimizden biri. Aslında bizim sitemimize yurt dışı pazarları daha yerinde. Niçin derseniz? Türkiye’de 350 tane emeklilik fonu varken yurt dışın da 25 bin tane var. Acilen 25 bin taneden ben zaten algoritmam doğruca daha iyisini bulabilirim. Lakin bizim ürünümüz bir Türk malı. Ve bu Türk malı Avrupa’ya açılacak. Tek zorluğumuz ilk olarak bunu herkese ulaştırmak ve anlatmak. 

“15 SENEDİR FİNANS VE YATIRIM SEKTÖRÜNÜN İÇİNDEYİM”

-Hikayenizi anlatır mısınız?

Övünç Yurtsever: Yaklaşık 15 senedir finans ve yatırım sektörünün içindeyim diyebilirim. ODTÜ Ulus Yönetimi mezunuyum. Sektöre Garanti Bankası’nda başladım. İki sene Amsterdam’da çalıştım ve benzer anda İngiltere’de Finans masteri yaptım. Amsterdam’dan döndükten daha sonra da TSKB’yle tanıştım ve TSKB Portföy yönetiminde bana kalırsa fon yönettim. Yatırım Finansman Menkul Değerler peşinde ING geldi. Varlık yönetimi, özel bankacılık, yatırım tüm hepsinin içindeyim. 

“40 YILLIK TECRÜBEMİZ VAR”

-Ekibinizde kaç birey var?

Onur Yurtsever: Biz üç ortağız. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu Abdurrahman ve ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü mezunu Orhan. Bakın bizim toplam 40 yıllık tecrübemiz var ve ortalama yaşımız 35. Sağ olsunlar arkadaşlarım bana inandılar ve biz inandığımız bir yola çıktık. Derhal dört birey olmaya çalışıyoruz ve inanın iyi bir yere içten da gidiyoruz.

26 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.