Türk Telekom, Yeni Havalimanı’nı dünyaya bağlayacak

  Teknoloji    6 Ocak 2019
Yorum Yok

Türk Telekom, Yeni Havalimanı'nı dünyaya bağlayacak

İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk fazı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete açılacak.

AA muhabirinin derlediği bilgiye takriben, İstanbul Yeni Havaalanı’nın KDV dahil 26 milyar 140 milyon avroluk yapım, işletme ve tahsis bedeliyle ihalesini şampiyon Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/Kalyon Iki Taraflı Teşebbüs Grubu’nca İstanbul Grand Airport (İGA) ismiyle şirket kuruldu.

Toplamda 76,5 milyon metrekarelik bir bölge üstüne yapı edilen havalimanının ilk fazının hizmete açılması için 6 milyar avroluk yatırım yapıldı. Havalimanının diğer etapları da gezgin artışlarına alt olarak 2023’e dek tamamlanacak.

Havalimanının inşaatında dolgu ve sondajla bölgede kurulan onlarca şantiyede, 3 bine yakın ağır iş makinesi çalıştı. Takriben 10 bin kişinin çalıştığı İstanbul Yeni Havaalanı’nda, 7 gün 24 saat esasına tarafından olağanüstü bir çalışma sürdürüldü.

Dünyanın en büyüğü olacak
Özel sektörün kaynaklarıyla yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşa edilen havalimanı tamamlandığında 6 egemen pisti, 500 uçak kapasitesi, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkı ve yıllık 200 milyon gezgin kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak.

İstanbul’un kültürel ve mimari birikimini odak noktasına koyan yeni havalimanının master plan çalışmaları için oluşturulan tasarı ekipleri içinde, alanlarında bilirkişi yerli ve yabancı 250’nin üzerinde mimar ve 500’den fazla mühendis çalışıyor.

Açılışına fazla sayıda yabancı konuğun da katılması beklenen havalimanının hizmete girmesinin ardındaki şirket, takvim KDV dahil 1,1 milyar avro olmak üzere 25 yılda KDV dahil 26 milyar avro kira ödeyecek.

Havaalanı 250 havayolu şirketine hizmet verecek
Birincil etapta günlük 5 kalkış ve 5 inişin olacağı havalimanında, THY iç hatlarda 31 Ekim’de Ankara, 1 Kasım’da Antalya, 2 Kasım’da İzmir’e ilk uçuş gerçekleştirilecek.

Ilk yurt dışı uçuş ise 1 Kasım’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve 8 Kasım’da Azerbaycan’a yapılacak.

Yıl ardına kadar taşınmanın tamamlanmasının arkasında günde 2 bin uçak iniş-kalkış yapabilecek. 350’den artı destinasyona uçuş gerçekleştirilecek. Havalimanı, 250 havayolu şirketine hizmet verecek.

Havaalanı dünya çapında ödüller aldı
Daha açılmadan çoğu alanda ödül bölge havalimanının, data merkezindeki elektrik sistemleri 2N, soğutma sistemleri N+1 yedekli yapıyla dizayn edildi ve Uptime Institute kadar “Design (Tasarım)” sertifikasıyla sertifikalandırıldı.

Proje ilk ödülünü, hava trafik kontrol kulesi ve teknik binasıyla Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Dizayn Müzesi ve Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Çalışmalar Avrupa Merkezi’nden 2015’te düzenlenen yarışmada aldı.

Pininfarina ve AECOM imzasını içeren, Türk-İslam kültürünün ve İstanbul’un kültürel mirasının manâlı motiflerinden laleden ilham alınarak yapılan tasarım ödüle layık görüldü.

İngiliz Scott Brownrigg firmasının öncülüğünde Grimshaw, Nordic, Haptic, Fonksiyon ve TAM/Kiklop’un desteğiyle tasarlanan İstanbul Yeni Havalimanı terminal binasına, dünya çapında mimar ve tasarımcıları bir araya getiren Dünya Mimarlık Festivali’nde “Gelecek Projeler-Altyapılar” kategorisinde tasarım ödülü verildi.

Belli Başlı terminal binası, 1 milyon 300 bin metrekareyle tek çatı aşağıda dünyanın en büyük terminal binası olacak. Hem içindeki inşa ve kültür tamamen Türk mimarisini andırırken çatı, Mimar Sinan’ın eserlerinden esinlenilerek yapıldı. Terminal binasında İstanbul’un Boğaziçi görüntüsünün verileceği duty-free alanı olacak.

İGA göre Sosyal Yatırım Programı zarfında hayata geçirilen “Roman Çocukları Sanatla Eğitime Dokunuyor” projesi, Genç Liderler ve Girişimciler Derneğince Milletlerarası Kurumsal Sosyal Yükümlülük Ödülü’ne layık görüldü.

Havalimanının yapımını üstlenen işyeri, Türkiye’de havacılık sektöründe ve öteki karşılaştırmalı sektörlerde yenilenen ISO 14001:2015 Çevre Idare Sistemi Belgesi’ni almaya yargı şampiyon birincil şirket oldu.

Yeni Havaalanı raylı sistemle şehir merkezine bağlanacak
İstanbul Yeni Havalimanı’nın raylı sistemle şehir halkı merkezine bağlanması için bir kolu Gayrettepe, bir kolu da Halkalı tarafına uzanan metro temas çalışmaları devam ediyor. Gayrettepe-Yeni Havalimanı kesiminin öncelikli olarak hizmete alınması hedefleniyor.

İstanbul Yeni Havaalanı’nın gezgin deneyimi konusunda “dünyanın en manâlı havaalanı” haline getirilmesi hedeflenirken, taksi hizmeti için İstanbul 34 No’lu Taksiciler Kooperatifi ile anlaşma imzalandı. Sözleşmeyle yeni bir taksi hizmeti sunulması için böylece fazla yeni standart belirlendi.

Yeni havalimanı için müşterek altyapı kuruldu
Yeni Havaalanı’nda irtibat noktasında Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell iş birliğiyle müşterek altyapı kuruldu. Böylece yeni havalimanında cep telefonu, siber altyapılar ortak kullanılacak.

İstanbul Yeni Havaalanı’nda yer alan bilişim teknolojileri sisteminin altyapı ve yazılım hizmetlerini karşılamak üzere de İGA Havalimanı İşletmesi AŞ tarafından İGA Bilişim şirketi kuruldu. İGA Bilişim, yerli mühendislerin geliştirdiği ulusal sistemleri kullanacak.

“Teknoloji üssü gibi hizmet verecek ve dünyanın en akıllı havalimanlarından” biri olacak havalimanı, Türkiye’nin teknolojik kalkınma sürecine de büyük ivme katacak.

Güvenlikte son teknoloji kullanıldı
Güvenliğin üst düzeyde ve son teknolojilerle sağlanacağı yeni havalimanında öncelikle yer radarları kullanılacak.

Hareketlilik 2,5 kilometre mesafeden başlayarak saptama edilecek. 60 metrede bir değişmez kameralar, 360 metrede bir PTZ kameralar, 720 metrede bir kurulan termal kameralar ve fiber optik sensörler bir uçtan bir uca hareketin kaynağı bulunacak. İki farklı istasyonda konuşlanan güvenlik güçleri olay yerine tez intikal edecek.

Terminal ve otoparklardaki 9 bin zeki kameraya 8 kusurlu hareket tanımlandı. Bu hareketlerden birini yapanlar hemencecik belirlenecek.

Plaka tanınma sistemlerinin de olduğunu havalimanında, yüz tanınma için altyapılar kuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 29 Ekim’de birincil fazı hizmete alınacak İstanbul Yeni Havaalanı böylece büyüklüğünden altyapısına, emniyet sistemlerinden mimarisine dek pek çok alanda dünyaya örnek olacak.

Keza sene sonuna kadar İstanbul Yeni Havalimanı’ndan şehir merkezine toplu nakliye ücretlerinde yüzde 50 indirime gidilecek, havaalanı otoparkı da ücretsiz kullanılabilecek.

Başlangıç törenine çok sayıda devlet başkanı katılacak
Açılışa, Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Katar Devleti Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Prof. Gjorge Ivanov, Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sudan Cumhurbaşkanı Feldmareşal Omar Hassan Ahmad Al Bashir, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı (Başbakan) Dr. Denis Zvizdic, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve İletişimden Sorumluluk Sahibi Bakanı, Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Altyapılar Bakanı Alenka Bratusek, Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani (heyet başkanı), İran Dışişleri Bakanı Dr. Muhammed Cevad Kibar (heyet başkanı), Moldova Cumhuriyeti Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah katılacak.

Açılışta, keza çoğu ülkenin ulaştırma bakanları ile davetli devlet ve hükümet başkanlarına eşlik edecek dışişleri bakanları da yer alacak.

İSMİNİ ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Hürriyet’teki habere tarafından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün açılışını oluşturacağı İstanbul Yeni Havalimanı’nda Cumhuriyet Resepsiyonu verecek. Erdoğan’ın yeni havalimanının ilgiyle beklenen ismini de törende açıklaması bekleniyor. Erdoğan, 50’den fazla devlet ve hükümet başkanının katılımıyla Üçüncü Havalimanı’nın açılışını yapacak. Havalimanının ilk fazının açılış töreni saat 16.00’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın konseriyle başlayacak. Konuşmaların ardındaki Erdoğan, konuklarla birlikte havalimanının başlangıç kurdelesini kesecek. Erdoğan’ın açılış töreninde Yeni Havaalanı’nın merakla beklenen ismini de açıklaması planlanıyor.

11 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.