Türk profesör geliştirdi! Kanser tedavisinde önemli gelişme

  Güncel Haberler    23 Mart 2019
Yorum Yok

Türk profesör geliştirdi! Kanser tedavisinde önemli gelişme

EÜ Nükleer Bilimler Enstitüsü Nükleer Uygulamalar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Perihan Ünak ve ekibi, dünya çapında bir buluşa imza attı. Incelemeler sonucunda patenti alınan buluşta, şeker molekülü olan flodeoksiglukoz (FDG) manyetik özelliği olan demiroksit tabanlı nanoparçacıklarla birleştirildi. Geliştirilen sistem, kanser tedavisinde manyetik hipertermia (manyetik alanla oluşan yüksek ısı etkisi) ile kanser görüntülemesinde MR ajanı olarak kullanılabilecek.

 

 

Aldıkları patenti destekleyen gözenekli olan ve hayvan üzerinde bambaşka kanser hücrelerini hedefleyen araştırmalar yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Ünak, Bundan sonradan yapılması gereken iki şey var; birisi sanayi ölçeğinde çalışmaların yapılıp sanayicilerin bu konuyla ilgilenmesi. Daha sonraki faz ise mevzuata uygun olarak çalışma ve testlerin yapılması. Çalışmalarımızı milletlerarası iş birliğimiz olan İngiltere ve Amerika’daki bir takım üniversiteler ve merkezlerle birlikte yürütüyoruz. Araştırmalarımız doğru tümörü imha ettiğini hem ast etkilerinin manâlı derecede olmadığını ve sağlıklı dokuya zarar vermediğini gösterdik dedi.

‘TÜM KANSER TİPLERİNDE KULLANILABİLİR’
Geliştirdikleri molekülün hap haline gelebilmesi için mevzuata yerinde testlerin yapılarak onay alınması gerektiğine değinen Prof. Dr. Ünak, Türkiye’de bu molekülle manyetik alana tatbik yapabilmesi için konuyla ilgili çalışan gruplar var. Onların da bunu uygun bir sistem haline getirip ve bu amaçla kullanılabilecek bir cihaz haline getirip üretebilmesi için amaçlamak gerekiyor. Tüm çalışmalar sonucunda geliştirilen sistem yaygın olarak tüm kanser tiplerinin tedavisinde ve görüntülenmesinde kullanılabilir diye konuştu.
Geliştirilen molekül doğruca görüntüleme açısından bir bıkkınlık olmayacağına uyarı çeken Prof. Dr. Ünak, fazla artı sağlık malzemesi ithal edildiğine ve bir kriz derhal can sıkıntısı yaşandığını hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü

 

 

Artık kendi kaynaklarımızı kullanmalıyız. Türkiye’de tatmin edici bilimsel birikimin olduğunu düşünüyorum. Aynı şekilde iş adamları ve sanayi bu konuya el attığı süre yerli olarak imal yapabileceğimizi düşünüyorum. Bilim insanın bunu tek başına insana uygulanabilir ışık halkası getirmesi mümkün değil. Yapılması gereken yatırımlar ve kurumsal çalışmalar var. Bilim insanının görevi bir şeyleri yapıp ortaya dışında tutmak. Daha sonraki aşamada uygulamacıların, bununla ilgili çalışan sanayicilerin ve kurumsal kimliklerin desteklemesi lazım. Ancak o vakit insana uygulanabilen birer mahsul olabilir.
Ekibi ziyaret eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Egeli akademisyenlerin sürat kesmeden yaptıkları çalışmalarla bilim dünyasına katkı maddesi sağladıklarını belirterek, Kanser çağımızın en büyük sorunu, Perihan hocamız ve ekibi kanser tedavisi ve görüntülenmesinde kullanılacak dünya çapında bir buluş yaptı. Kanser hücrelerinde demir ve şeker içeren moleküllerin manyetik bölge oluşturulmasını karşılayan bir model hazırlayarak berat aldılar. Ege Üniversitesi olarak çağrımız, özellikle yerli ve milli olarak kendi bilim adamlarımızın geliştirdiği kanser tedavisi ve görüntülemeye karşın hocalarımızın aldığı patente sanayicilerimizin yatırım yapması dedi.

15 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.