Blog

Türk kadınları Avrupa’yı bastırdı

  Blog    5 Ocak 2019
Yorum Yok

Türk kadınları Avrupa’yı bastırdı

Türkiye’nin kadın idareci karnesi Avrupa’yı geride bıraktı. Milletlerarası denetim, aidat ve danışmanlık şirketi Grant Thornton göre, 39 ülkede gerçekleştirilen ‘Kadın Yöneticiler’ araştırması sonuçlandı.
Yüzde 45 ile bayan yönetici oranı en yüksek ülke Tayland’ın oldu. Dünya ortalaması olan yüzde 20’nin 5 puan üstüne meydana çıkan Türkiye İngiltere, Fransa ve Almanya’yı solladı.
Türkiye’nin dünya ortalamasının üzerine çıkmış olmasının sevindirici olduğunu söyleyen Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit, “Dünya ortalamasında 2009 yılına tarafından yaşanan düşüşün ise en kısa zamanda yerini gerçek bir artışa bırakmasını umuyorum” açıklamasında bulundu.
Araştırmaya tarafından, şirketlerin bayan yönetici ortalaması 2009 yılında 24, 2004 yılında ise 19’du.
Uzakta Doğu uzaktan ara fark attı
Kadınların şirketlerin üstteki kademelerinde tahsis alma oranlarına ışık tutmayı amaçlayan araştırmaya 39 ülkeden 11 bin işyeri katıldı. Tayland’ın lider olduğu araştırmada Uzak Doğu ülkeleri göz doldurdu. Tayland’ın ardından yüzde 40 ile Gürcistan, yüzde 36 ile Rusya’nın yer aldığı sıralamayı, yüzde 35’erlik oranla Hong Kong ve Filipinler peşine düşüp takip etti.
Global olarak ele alındığında ise araştırma, şirketlerin yüzde 8’inde bayan CEO olduğunu ortaya çıkardı. Bu kategoride lider yine Tayland oldu. Çin ve Vietnam da dünya ortalamasının açık ara önünde. Araştırma, Tayland’da CEO rolünde bayan yöneticiye sahip şirket oranının yüzde 30, Çin’de yüzde 19 ve Vietnam’da yüzde 16 olduğunu ortaya koydu. 
Türkiye Avrupa’ya fark attı Japonya şaşırttı
Dünya ortalaması baz alındığında ise yüzde 20 oranının yakalayan ve üstüne meydana çıkan ülke sayısı 27 olurken 12 ülke de çizginin aşağıda kaldı. Yüzde 25’lik oran ile, çizgi üzerinde kalmayı başaran Türkiye’yi, yüzde 24 ile Brezilya, yüzde 23’erlik oranlarla Vietnam, İngiltere ve Ermenistan, yüzde 22’lik oranlarla İspanya ve İtalya ve yüzde 21’lik oranla Fransa peşine düşüp takip etti.
Araştırmanın en çarpıcı sonucu ise Japonya’dan geldi. Yüzde 8 oranıyla Japonya, şirketlerinde kadın yöneticiye asgari laf veren ülke konumunu Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte paylaştı.
Yönetimde kadın istemeyen şirket sayısı arttı
Araştırma, yönetiminde bayan çalışana yer vermeyen şirket sayısında ise büyüme olduğu ortaya çıkardı. Şirketinde kadın çalışan olmayan ülke sayısı 2009’da yüzde 35 iken, 2011’de bu oran yüzde 38’e tırmandı.
öte yandan, üstteki yönetimde kadın çalışanların yer aldığı şirketlerde kadınların yüzde 22 ile daha fazla CFO ya da finans direktörü, yüzde 20 ile insan kaynaklarından sorumluluk sahibi direktör ve yüzde 9 ile pazarlama ve satış direktörlüğü pozisyonlarında yoğun istihdam edildiklerini gösteriyor. 
Bambaşka ülkeye bambaşka usul
Grant Thornton’un 39 ülkede 11 bin şirket ile gerçekleştirdiği araştırma, sıradan 15 dakika süren telefon görüşmeleri kanalıyla gerçekleşti. Kültürel bir takım farklılıklardan dolayı gerçekte farklı yöntemler kullanıldı. Japonya’da posta, Filipinler’de yüz yüze görüşmeler ve Çin’de ise yüz yüze ve telefonla röportaj yöntemleri bir arada kullanıldı. Araştırma Grant Thornton International araştırma şirketi Experian Business Strategies şirketi göre gerçekleştirildi.
Üretim ve hizmet sektörü de var perakende de
Araştırmanın hedef kitlesi CEO’lar, yönetici direktörler, idare heyeti başkanı ve öteki kıdemli yöneticilerden oluştu. Araştırmaya katılan sektörler ise oranlarıyla birlikte şöyle: Yüzde 25 üretim, yüzde 25 hizmet, yüzde 15 ile perakende, yüzde 10 inşaat, yüzde 25 ise diğerleri.

68 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.