Blog

Turizm gelirleri düştü

  Blog    3 Ocak 2019
Yorum Yok

Turizm gelirleri düştü
Türkiye Istatistik Bilimi Kurumu, yapılan revize sonucuna kadar 2013 yılının ilk iki döneminde turizm gelirinde 630 milyon dolar düşüş olduğunu açıkladı.
TÜİK’ten yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:
“Suriye’de başlayan ve 2012 yılı başından itibaren aşırılık kazanan iç savaş, bu ülkeden gelenlerin sayılarında dikkate bedel nitelikte artışa niçin olmuştur. Büyük çoğunluğu turizm amaçlı olmayan bu geliş/gidişlerin özellikle Gaziantep Kargamış, Hatay Cilvegözü ve Yayladağı, Kilis Öncüpınar ve Şanlıurfa Akçakale sınır kapılarından yapıldığı ve 2012 yılı 3. döneminden itibaren aralıksız yükselme gösterdiği saptama edilmiştir.
Türkiye Istatistik Bilimi Kurumu, turizm istatistikleri kapsamında yaptığı çalışmalarda Güvenlik Genel Müdürlüğü (EGM) hudut rakamlarını kullanmaktadır. Söz konusu rakamlar, turizme konu olmayan geliş/gidişleri de kapsadığından, hesaplamalarda 2013 3. döneminden başlayarak, yukarıda açıklanmış sınır kapılarından çıkış yapan Suriye vatandaşı sayısının EGM hudut rakamlarından çıkartılmasına karar verilmiştir. Hem, karşılaştırılabilirliği temin etmek amacıyla sorunun başladığı dönem olan 2012 3. dönemine değin, laf konusu veriler geriye doğru dönük revize edilmiştir. Konuya ilişkin gerekli izah etme, 31 Ekim 2013 tarihinde yayımlanan “Turizm İstatistikleri, III. Çeyrek: Temmuz-Eylül, 2013” haber bülteninde yer almaktadır.
aynı zamanda, son günlerde kamuoyunda yer alan haberlerde, yapılan bu revizenin cari açıkta umulmadık bir artışa niçin olduğuna ilişkin haberler yer almaktadır.
Yapılan revize sonucuna kadar  2012 yılı III. döneminde 119,6 milyon $ ve IV. döneminde ise 224,8 milyon $ almak üzere 2012 yılında toplam turizm gelirinde 344,4 milyon $ bir düşüş olmuştur. 2013 yılında ise I. dönemde 268,7 milyon $ ve II. döneminde ise 361,3 milyon $ edinmek üzere 2013 yılının ilk iki döneminde turizm gelirinde 630 milyon $ düşüş meydana gelmiştir.”
 
 

30 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.