Tüm enerjiniz bebeğinize gider

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Tüm enerjiniz bebeğinize gider

Her toplumun yeni anneleri sarmalayan ayrım­lı bakım biçimleri vardır. Toplumdan topluma değişim belirten yenilmesi ve yenilmemesi gereken şeyler, kaç saat uyunması gerektiği, do­ğumdan kaç gün sonradan dışarı çıkılabileceği, ça­lışma hayatına ne süre geri dönülebileceği gibi bir sürü kaide vardır. Genellikle bir kültür­de varlık bulmuş bu kurallar, bir diğer kültürde geçerliliğini yitirir. A toplumundaki doğru, B toplumunda yapılmaması gerekenler listesinin başında yer alabilir. Fakat hepsinin buluştuğu müşterek bir pay da vardır: Yeni annelere özen gös­terilmesi gerekir.

Biz, kendi ayakları üstünde durabilen, bağımsızlık 21. yy kadınları olarak, doğum yapıp tarla­ya çapa yapmaya koşan atalarımız kadar kuvvetli olduğumuzu düşünüp, bebeğimizi kucağımıza aldıktan kısa bir süre sonradan çalışma hayatımıza geri dönmeyi planlarız. Bu yeni bir anne olarak plan listenize eklemeniz gereken son şey olma­lı. Zira keza siz, keza de bebeğiniz kesinlikle da­ha iyi ve yoğun bir başlangıcı adalet ediyorsunuz.

Bebeğiniz için yapmanız gereken en manâlı şeylerden bir tanesine de, annesine iyi bakmanızdır. Bunu muhakkak hafife almamalısınız. Sizin için fazla yeni ve stresli olan bu dönemde sağlıklı beslenip, iyi bir şekilde dinlenerek hayatınız­daki değişikliklere düzen sağlamak sizin eliniz­de.

Geceleri sıklıkla bölünen uyku, yeni annele­rin adapte olmakta zorlandıkları şeylerin ba­şında gelir. Bebeğiniz yetişkinlerin uyku düzeni ile ilgili hiç bir fikre sahip değillerdir. Genellik­le gece yarısına kadar uyumayıp, sabaha değin birkaç kere uyanıp, gündüzleri uzun uzun uyu­tabi bebeğinizle, sizin alışılmış olduğunuz gece on iki sabah yedi düzeniniz ahenksizlik gösterir.

Doğumunuz (bilhassa uykusuz girilen do­ğumlar) sizi epeyce bitkin bırakır. Doğumdan anında daha sonra her yanınızı saran coşku ve me­rak hissi, her ne değin sizi canlandırsa da, kısa bir zaman daha sonra esnemeye başlarsınız. Ama, maalesef genel olarak hastane şartları dinlenmenize olanak sağlamaz ve evinize halsiz dönersiniz.

Zeki anneler buldukları her fırsatta dinlenebilen annelerdir. Bebeğiniz, özellikle birincil doğ­duğu gün, birer ikişer saat süren derin uykulara dalar. Bu vakit sizin de dinlenebilmeniz için kaçırmamanız gereken inanılmaz bir fırsattır. Size ufak bebeğinizin yanı başında, veya onu gö­ğüs kafesinizin üstünde konuk ederek alacağı­nız uykudan daha iyi gelecek bir şey bilmiyo­rum. Daha birkaç saat öncesine kadar karnınız­da taşıdığınız, sizin için dünyanın en önemli varlığıyla paylaşacağınız kolaylık, (10. kısımdaki bebeğinizle uyurken almanız gereken önlemler kısmını özenle okuyunuz) tüm yorgunluğunu­zu üzerinizden alacaktır. Gündüz alacağınız bir veya iki saatlik uyku, gece uykunuz bölündü­ğünde daha devingen ve sabırlı olmanızı sağlaya­caktır. Yirmi dakikalık bir şekerleme bile, gece­den kalan yorgunluğunuzu üzerinizden alabilir. Bu kaçamak kestirmelerin anneliğin rahat eğlen­celerinden biri olduğunu, bebeğiniz büyüyüp, gündüz saatlerinde artık uyumadığında anlaya­caksınız.

Anneliğinizin birincil haftalarında, değişen ha­yatınızın keyfini çıkarmaya bakın. Evde her za­manki gibi giyiminize özen göstermenize lüzum değil. Duşunuzu aldıktan sonra, bebeğinizi en kuytu emzirebileceğiniz geceliğinizi üzerinize ge­çirebilirsiniz. Saçlarınıza pozitif vakit ayırmanıza da gerek yok. Bu ayrıca size keza etrafınızdakile­re, o lahza için bebeğinizden diğer ilgilenecek işi­nizin olmadığını hatırlatacaktır. Bebeğinizden arta kalan zamanlarda, eğer uykuya ihtiyacınız yahut ayaklarınızı uzatıp sizi dinlendirecek olan kitaplar okuyabilirsiniz.
Eğer karşılayabilecek durumdaysanız, siz yeni bebeğinizle meşgul olurken konut işlerini ida­re edecek (varsa öteki çocuklarınızla ilgilene­bilecek) bir asistan, sizin için çok yardımsever ola­bilir. Bu yeni bebeğinize uzman bir bakıcı tut­manızdan çok daha akla yatkın, zira işinde ne ka­rahat bilirkişi olursa olsun, yeni bebekleri en iyi anlayan kişiler oysa anneleri olabilir.

Eğer bir muavin tutamıyorsanız, anneniz, kız kardeşiniz veya arkadaşlarınız, bu dönemde bebeğinizle ilgilenebileceğiniz zamanı artıracak kişiler olabilirler. Hangi konularda size destek­cı olabileceklerini açık açık belirtmenizde üstünlük var. Yemek, temizlik veya market alışverişi gibi sorumluluklarınızın omuzunuzdan alınması sizi hafifletecektir. “Yardım edebileceğim bir şey var mı” sorusunu “evet” biçiminde cevap verme, yeni anne olarak en doğal hakkınız. Eşinizin de bu özel dönemde dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayıp, onun yükünü mümkün olduğunca hafifletmeye özen gösterin.

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.