Trump: Suriye’den çekilsek bile Kürtleri korumak istiyoruz

  Güncel Haberler    3 Ocak 2019
Yorum Yok

Trump: Suriye'den çekilsek bile Kürtleri korumak istiyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, terör örgütü YPG/PKK’nın İran’a petrol satmasından rahatsız olduklarını belirterek, “Onlardan satmak yapmamalarını istedik.” ifadesini kullandı.

Trump, kabine toplantısında, Suriye’den çekilme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Amerikan New York Times gazetesinin, kendisinin, ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) 4 ay içinde Suriye’den çekilme talimatı vereceği iddiasına yanıt veren Trump, “Çekilme konusunda yavaş veya hızlı diye bir şey demedim. Bazıları 4 ay dediğimi söylüyor, bunu da söylemedim. Suriye’den belirli bir süre dahilinde çekileceğiz.” dedi.

Trump, ABD’nin terör örgütü YPG/PKK’ya verdiği destek konusunda da şunları belirtti:

“Türkiye onları sevmiyor, başkaları onları seviyor. Onların, ellerindeki hemen hemen hiç petrolü İran’a satmaları hoşuma gitmedi. Onlardan İran’a satmak yapmamalarını istedik. Ortaklarımız Kürtler, İran’a petrol satıyor. Bundan hoşnut değiliz. Bundan hiç mutlu değilim. bununla birlikte biz onlarla iken mükemmel savaşıyorlar. Biliyorsunuz onlara 30 F-18 gönderdiğimizde, göndermediğimiz zamandan daha iyi savaştılar ve ne olduğunu gördük. gerçi Kürtleri korumak istiyoruz ama sonsuza kadar Suriye’de kalmak istemiyorum. Orası kum ve ölümdür.”

32 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.