Trafik sigortası neden ucuzlamıyor?

  Kredi - Borsa    11 Ocak 2019
Yorum Yok

Trafik sigortası neden ucuzlamıyor?

Sabahtan gazetesinden Faruk Erdem’in konuyla ilgili olarak yazdığı yazıdan dikkat çeken detaylar şöyle:

“Erken emeklilik konusunda değişik kesimlerin avantajları bulunuyor. Yaş şartı, askerlik, doğum gibi avantajların yanında engellilerin de erken emekli olma hakları var. Bunun için en düşük yüzde 40 oranında rapor ve ücret indirimi almaları gerekiyor. Burada yaş şartı aranmıyor. 15 ile 20 yıl aralarında sigortalılık ve 3600 ile 4400 gün aralarında da prim tatmin edici oluyor. Buraya değin problem yok. Çoğu vatandaş bu imkândan yararlanıyor. Oysa sorun eski sigortalılar ile yeni sigortalılar arasındaki farklılıklardan çıkıyor.

ŞARTLAR AYNI VAKIT FARKLI
Özellikle 2008 öncesi ve sonrası sigortalı olanlar aralarında 2 yılı bulan farklılıklar oluşuyor. Yani eski sigortalılar daha çok ummak zorunda kalıyor. Mesela, 2005 yılında sigortalı olmuş bir çalışan yüzde 40 ödenti indirimi almışsa emeklilik şartları 20 yıl ve 4400 gün olarak belirleniyor. Benzer çalışan eğer 01.10.2008 sonrasında sigortalı olsaydı bekleme süresi 18 yıla düşecek gün sayısı ise 4100’den başlayacaktı. Yüzde 80 ve üzerinde ücret indirimi alanlar için ise eski yeni sigortalılar aralarında sene farkı yok. Ancak bu kere de prim günü farkı ortaya çıkıyor. Burada ise yeni sigortalılar eski sigortalılara kadar daha çok prim ödemek zorunda kalıyor. Yüzde 60-79 oranında vergi indirimi alanlarda da benzer bir şart laf konusu. Burada da 1997-2008 arasında sigortalı olanlar daha artı süre beklerken yeni sigortalılar daha fazla prim ödüyor.

MESLEK VE AŞ PAKETİ HAZIRLANDI
Başbakan Binali Yıldırım geçen pazar günü Diyarbakır’da 140 milyar liralık bir yatırım ve özendirme paketi açıkladı. Öncelikle bölgede edinmek üzere büyük heyecana yol açan bu paketin idareli boyutunun yanına sosyal yönü de çok kayda değer. Paket istihdam oluşturacak teşviklere yönelmiş durumda.

Şehirler yenilenecek, hazırlanmış fabrikalar kurulacak, alım garantili üretim yapılacak. Bu da daha çok inşaat, daha çok imal ve daha çok eleman istihdamı anlamına geliyor. Zaten yılda 80 fabrika ve 40 bin istihdam, 67 bin yeni ev gibi fiziksel bir amaç de var.”

8 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.